MojAndroid

Ak patríte medzi skalných fanúšikov systému Android, určite už netrpezlivo očakávate oficiálne predstavenie novej verzie systému Android. Tá je aktuálne dostupná vo vývojárskej verzii pre niektoré vybrané zariadenia, pričom k dispozícii je už aj prvá aktualizácia pre všetkých vývojárov a testerov, ktorí tento systém používajú. Hoci navonok nejde o veľký update, v systéme nájdeme niekoľko zaujímavých zmien a noviniek.

Najväčšie zmeny nájdeme v menu s aplikáciami, kde zmizli začiatočné písmená názvu aplikácií z ľavej strany, čo výrazne zjednodušuje celé menu. Okrem toho pribudla možnosť používať systém v režime na šírku podobne, ako je to možné pri niektorých zariadeniach so staršími verziami systému Android.

Naľavo stará verzia Android M, napravo Android M Developer Preview 2
Naľavo stará verzia Android M, napravo Android M Developer Preview 2

Ďalšou zaujímavou novinkou je možnosť zvoliť si, ktoré ikony sa budú nachádzať v hornej lište. Jednoducho si môžete vybrať, či sa budú zobrazovať informácie o pripojení k Wi-Fi či mobilným sieťam a dosiahnuť tak môžete pekný a čistý vzhľad.

system-ui-2-840x493

Ďalšie zmeny v systéme sú už trochu menej výrazné a väčšina z nich je ukrytá v kóde. Samozrejmosťou je lepšia stabilita systému, ako aj výkon. Niektorí užívatelia udávajú aj mierne zlepšenie výdrže batérie, no v tomto smere nejde o drastické zmeny. Novinkou je tiež zviditeľnenie menu s informáciami o tom, koľko pamäte RAM zaberajú jednotlivé aplikácie. Doteraz bolo toto nastavenie skryté, no teraz je k dispozícii hneď z hlavného menu s nastaveniami.

android-m-memories-840x369

Pribudla aj možnosť jednoducho odstrániť snímku obrazovky hneď po jej zhotovení. Táto možnosť sa zobrazí priamo v notifikačnej lište hneď vedľa možnosti zdieľania, ktorá je dostupná v systéme už veľmi dlho.

delete-screenshot-m

Poslednou väčšou zmenou je odstránenie tmavej témy zo systému. Táto novinka je dôkazom toho, že v konečnom vývojovom štádiu môže systém Android M vyzerať inak, ako v testovacích verziách. Zatiaľ, čo v prvej verzii Androidu M sa užívatelia tejto možnosti potešili, teraz ju k dispozícii už nemajú. To ale neznamená, že v budúcnosti nemôže zasa pribudnúť.

android-m-dark

Ostatné zmeny v systéme Android M sú skryté pod povrchom a bežní užívatelia si ich hneď nevšimnú. Skutočnou podstatou tejto verzie systému je aktualizovanie a zlepšenie rôznych nových API, ktoré sú určené pre vývojárov a ktoré im pomôžu v tom, aby mohli pripraviť svoje aplikácie ešte pred predstavením finálnej verzie systému.

Zdroj: Android Authority 1, 2

14.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+