MojAndroid

Po niekoľkých dňoch čakania môžu konečne vyskúšať nový Android L aj majitelia smartfónu Nexus 4 a originálneho tabletu Nexus 7 z roku 2012. Zatiaľ ide o neoficiálne ROM upravené pre tieto zariadenia, no aj to je lepšie ako nič a mnohých majiteľov spomínaných zariadení táto správa určite poteší.

Doposiaľ bol Android L prístupný iba pre tablet Nexus 7 2013 a smartfón Nexus 5. Veľa užívateľov si ale stiahlo túto vývojársku verziu systému aj za cenu menšej stability a nefunkčnosti niektorých súčasti systému. Teraz teda celkový počet zariadení umožňujúcich fungovanie so systémom Android L narástol na štyri, aj keď v prípade Nexus 4 a staršieho modelu Nexus 7 ide o neoficiálne verzie. To sa odrazilo na ešte menšej stabilite systému a v prípade Nexus 7 aj veľmi obmedzenej funkcionalite. Nefunkčná Wi-Fi, Bluetooth a NFC robia z tabletu takmer nepoužiteľné zariadenie. V prípade Nexus 4 je to ale oveľa lepšie a vývojári tejto neoficiálnej ROM uvádzajú, že odstránili takmer všetky známe chyby. Stále je však možné, že nie všetky vaše aplikácie pobežia správne na novom systéme, pričom niektoré sa možno nespustia vôbec.

Android L

Táto verzia Androidu ale stále nie je určená pre každodenné používanie. Slúži iba vývojárom, ktorí pomocou nej môžu optimalizovať svoje aplikácie pre nový systém a nadšeným fanúšikom zasa slúži k tomu, aby sa mohli pozrieť na vzhľad a funkcie nového Androidu L. Ak patríte medzi nich a vlastníte jedno zo spomínaných zariadení, nový systém môžete vyskúšať veľmi jednoducho. Samozrejme, vaše zariadenie musí byť rootnuté a musíte v ňom mať nahranú custom recovery, pomocou ktorej môžete súbory so systémom flashnúť rovnako, ako ktorúkoľvek inú ROM. Na fóre XDA nájdete odkaz na súbor pre Nexus 4 a aj pre Nexus 7. Je pravdepodobné, že vývojári sa tejto ROM budú teraz aj aktívne venovať a v blízkej budúcnosti prinesú nové verzie, vďaka ktorým sa ešte zvýši stabilita a funkčnosť systému.

Zdroj: XDA via Cult of Android

7.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+