MojAndroid

Prečo nie je Chrome súčasťou Androidu? Túto otázku si kladú mnohí z nás, keď márne hľadajú prehliadač v povinnej výbave svojho OS na smartfóne Android.

Ako bolo prednedávnom oznámené, Google a WebKit budú svoju spoluprácu spájať. Aj keď je čudné, že spolupráca prichádza až teraz, a produkt ponúknutý ako „open“ nikdy predtým nespolupracoval s komunitou open-source.

 

Andrei Popescu :

„Boli by sme radi, keď by sme mohli pridať update pre WebKit na Androide.  Pred časom sme začali úsilie upstream portov pre Android WebKit. Pre množstvo dôvodov, táto práca trvala dlhšie, než sa predpokladalo, a nebol nikdy dokončený. Uvedomujeme si, že neúplné Android porty, ktoré existujú dnes vo WebKite, spôsobujú problémy a nepríjemnosti projektu.“

Všetko je však zložitejšie. Android má vlastný prehliadač, ktorý nie je označený ako “Chrome”, oba majú určitý kód. Kódy však nie sú rovnaké a na oboch pracujú dva rôzne nezávislé tímy.  Google sa však rozhodol spojiť značku Chrome s Androidom, a to môže spôsobiť zmätok, pretože  je v ňom už zakomponovaný  Chrome OS – nekompatibilný s Androidom.

Výsledok? Google Android tím sprístupní mierne upravený prehliadač, ktorý bude open-source. Špecifický kód Androidu bude odstránený a pravdepodobne bude každý môcť používať tento kód, na vytvorenie nového mobilného prehliadača založeného na WebKit.

Snahou je vytvoriť komunitu webkit.org , ktorá bude vyvíjať Chrome pre Android použitím Android NDK, SDK, a toolchain. Odhodlanie je, „premeniť“ WebKit na Chrome. Zároveň sa budú odstraňovať existujúce neúplné porty. Je to špecifický kód vo WebCore platforme Androidu.

Bude teda zaujímavé sledovať najbližšie mesiace vývoj prehliadača WebKit a Chrome pre Android. Aj keď už poznáme Google Chrome pre všetky platformy ako je Windows, OS X a Linux, je možné, že pre Android zmení názov… Pravdepodobné však je, že sa bude volať rovnako.

Zdroj: http://techcrunch.com/

 

30.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+