MojAndroid

Hier o zombíkoch nájdeme v obchode Google Play obrovské množstvo, pričom sa líšia kvalitou, spracovaním i žánrom. Keďže sa jedná o veľmi častý námet, mnohým hráčom sa už vyslovene sprotivil a takýmto hrám sa radšej vyhýbajú. Ak patríte medzi nich, radíme vám urobiť v prípade Plants vs. Zombies 2 výnimku, pretože sa jedná skutočne o vydarenú hru, ktorá stojí minimálne za vyskúšanie.

Plants vs. Zombies 2 a

Malý pohľad do minulosti

Plants vs. Zombies 2 – It’s About Time sú pokračovaním prvého dielu z roku 2009, ktorý sa postupne dostal na mnohé platformy a hlavne na tých mobilných sa stal legendárnou hrou. Ak ste ju doteraz nehrali, odporúčame vám doplniť si túto medzeru v klasickom hernom vzdelaní, keďže sa jedná o skutočne výbornú a zábavnú hru. Odohráva sa na predmestí mesta, ktoré bolo zasiahnuté inváziou zombií a vašou úlohou je ubrániť voči ich nájazdom vlastný dom. Zombie prichádzajú k domu v niekoľkých radoch, vy máte na obranu rastliny, ktoré môžete vysádzať na svojom pozemku, pričom každá má iné útočné či obranné schopnosti – dokážu napríklad vystreľovať na nepriateľa „muníciu“ v podobe rôznych plodov, alebo plniť funkciu akejsi hradby či skôr živého plota, ktorý nemŕtvych na chvíľu zadrží. Niektoré rastliny dokážu strieľať len priamo pred seba, iné sú schopné zasiahnuť aj nepriateľov, prichádzajúcich v ostatných radoch. Okrem predného pozemku sa zombie neskôr pokúsia preniknúť do domu aj zadným dvorom a nakoniec aj cez strechu, kde rastliny sadíte do kvetináčov. Ak sa im podarí dostať až do domu, pochutnajú si na vašom mozgu, čím level samozrejme končí.

Napriek zombiovskému námetu nie je pôvodná hra Plants vs. Zombies nijako strašidelná, naopak, jedná sa o zábavný kúsok, ktorý svojimi „hláškami“ okorenil hlavne váš sused Crazy Dave a tiež občasné smiešne odkazy zombií na zdrapoch papiera, ktoré sa nachádzali v niektorých leveloch. Skrátka, tento mix tower defense a strategického žánru bol namiešaný naozaj kvalitne a aj dnes sa jedná o hru, ktorá by nemala ujsť pozornosti žiadneho náruživého mobilného hráča. Vďaka fenomenálnemu úspechu prvej časti bolo zrejmé, že sa dočkáme aj pokračovania a po istom odkladaní sa tak nakoniec aj stalo.

Ovládanie a herné princípy

Pri úvodnom spustení hra ponúkne tútoriál, ktorý by nemali vynechať predovšetkým hráči, ktorí „jednotku“ nehrali. V ňom sa dozviete všetko podstatné pre hranie. Na ľavej strane displeja máte na výber z rastlín, ktoré môžete sadiť (na začiatku je to len jediný druh). Sadenie sa realizuje podržaním prsta na rastline a pretiahnutím na miesto kam ju chcete zasadiť, alebo rýchlejšie a jednoduchšie prostým ťapnutím na rastlinu a následne na miesto, kam ju chcete zasadiť. Veľmi dôležité je tiež zbierať padajúce slniečka, ktoré sú vlastne akousi menou, za ktorú môžete vysádzať nové rastliny. Na konci prvej časti tútoriálu získate ako odmenu slnečnicu, čo je rastlina, ktorá tiež produkuje slniečka a pre odohranie väčšiny levelov je absolútne nevyhnutná. Druhou menou sú zlaté a strieborné mince, ktoré niekedy zostávajú po zabitých nepriateľoch a slúžia na nákup špeciálnych predmetov a funkcií.

V tútoriáli tiež zistíte, že nemôžete sadiť ten istý druh rastliny v rýchlom slede, pretože určitý čas trvá, kým sa „obnoví“ a je znovu k dispozícii. Dozviete sa tiež, že nepotrebné rastliny môžete rýľom v pravej dolnej časti displeja odstrániť a na ich mieste zasadiť niečo iné. Zoznámite sa aj s niektorými základnými typmi rastlín, ktoré boli už v minulej časti, ako napríklad obranný živý plot či nášľapná mína v podobe zemiaku.

Plants vs. Zombies 2 g Plants vs. Zombies 2 f

Zmieniť sa treba o dvoch významných novinkách. Prvou je Plant Food, teda hnojivo, ktoré po aplikácii na rastlinu vyvolá jej „špeciálnu“ schopnosť, ktorá je spravidla veľmi ničivá. „Zásobník“ na hnojivo sa nachádza v spodnej časti displeja, pričom v úvode hry môžete mať k dispozícii najviac tri, neskôr až štyri kusy hnojiva. Počet je samozrejme obmedzený a získať sa dá za zabitie niektorých zombií, ktoré svetielkujú zelenou farbou. Je vhodné využívať túto možnosť hlavne v kritických situáciách a na veľký zhluk zombií, medzi ktorými môže spôsobiť skutočný masaker. Samozrejme, každá rastlina má inú špeciálnu schopnosť a môžete skúšať, ktorá vám vyhovuje najviac.

Druhou novinkou sú tri špeciálne útoky, akési zásahy zhora, ktoré vykonáva sám hráč, bez asistencie rastlín. Na ich realizáciu slúžia tri ikony v pravej dolnej časti obrazovky a môžete pomocou nich nemŕtvych multidotikovým „štipnutím“ rozpučiť, potiahnutím prsta odhodiť mimo obrazovku či dotykom „zelektrizovať“ a zabiť. Každý takýto útok stojí istý počet mincí a trvá len obmedzený čas. Je to však trochu nesystémový prvok, pretože ak máte dostatok mincí (resp. zakúpite si ich), môžete každý level prejsť takmer bez námahy. Na druhej strane, nič hráča nenúti, aby túto možnosť využíval a každý level sa dá prejsť aj bez takéhoto „cheatu“.

Príbeh druhej časti – pozrieme sa do histórie

Na konci tutoriálu získate ako odmenu pálivú omáčku, ktorú si od vás ihneď požičia váš sused Crazy Dave a tým vlastne začína samotný príbeh „dvojky“. Dave si ňou totiž ochutí svoje taco a keďže mu mimoriadne chutilo, chce ho zjesť znovu. Našťastie má k dispozícii svoj stroj času s názvom Penny, ktorý mu tento sen môže splniť. Je to vlastne pozoruhodne vyzerajúce auto či karavan, ktoré navyše disponuje aj umelou inteligenciou a dokáže s Davom komunikovať. Výlet do minulosti sa teda môže začať.

Plants vs. Zombies 2 b Plants vs. Zombies 2 c

Ako je teda zrejmé, zmenili sa kulisy hry a jej prostredie, už sa neodohráva na predmestí, ale v troch historických obdobiach – starovekom Egypte, zlatých časoch pirátstva a na Divokom západe. Cez ne vedie cesta k vysnívanému Daveovmu tacu. Nechýbajú však základné klasické typy nepriateľských zombií z prvého dielu – napríklad s typickým cestným kužeľom alebo vedrom na hlave. Ako sa však presvedčíte už počas prvého egyptského levelu, pribudli aj noví, niekedy veľmi silní a nepríjemní nepriatelia. V Egypte sú to napríklad zombie s typickou pokrývkou hlavy nemes, ktoré dokážu absorbovať slniečka, ak ich rýchlo nepozbierate; alebo zombíci, kryjúci sa za kamenné dosky, ktoré nesú v rukách. V ďalšom svete je to pirát s papagájom, ktorý dokáže vytrhnúť niektorú z vašich rastlín a uletieť s ňou; no a na Divokom západe je to napríklad maličká zombie na mechanickom býkovi, ktorý znesie enormné množstvo vašich striel. Zoznam všetkých nepriateľov aj rastlín nájdete v Almanacu, teda akomsi prehľade aj s uvedením ich vlastností. Nových typov zombií aj rastlín je skutočne hodne a autori v tomto smere popustili uzdu svojej fantázii, čo hru robí ešte zaujímavejšou. Všetky tu nebudeme uvádzať, pretože len ich krátky opis by vydal na samostatný článok, spomenieme je starého známeho Yeti zombíka. Ten sa takmer so železnou pravidelnosťou objaví raz za deň v niektorom z prejdených levelov a ak sa vám ho podarí zabiť, získate nejaký cenný bonus. Treba sa však mať na pozore, pretože na rozdiel od ostatných zombií yeti začne po čase cúvať a ak ho rýchlo neskolíte, zdúchne aj s bonusom.

Herné pole v každom svete má tiež svoje špecifiká. Zatiaľ čo v Egypte sa nachádzajú náhrobné kamene, ktoré môžu rastlinám brániť v streľbe, v pirátskom svete sú herným poľom vlastne dve lode, vaša a nepriateľská, pričom sú spojené mostíkom, ktorý má v každom leveli iný tvar, šírku a umiestnenie. Na Divokom západe sa zase dajú využiť banské vozíky, do ktorých rastlinu zasadíte a posúvate po koľajniciach tam, kde ju najviac potrebujete.

Novinkou je aj prehľadná mapa s levelmi, ktoré musíte prejsť, aby ste sa dostali k východu zo sveta. Okrem „hlavnej cesty“ s levelmi tu však nájdeme aj odbočky, ktoré obsahujú bonusové levely a bonusové rastliny. Tieto odbočky je potrebné odomknúť kľúčmi, ktoré sa dajú získať počas hry, alebo (ako inak) kúpiť v rámci mikrotransakcií za reálne peniaze. Mikrotransakciami sa dá celkovo postup v hre výrazne urýchliť, alebo získať lepší arzenál rastlín, hra sa však dá pohodlne hrať a dokončiť aj bez jedinej investície.

Plants vs. Zombies 2 y Plants vs. Zombies 2 z

Na svojej ceste postupne získavate nové druhy rastlín, ktoré vám pomôžu v boji so zombiami, ktoré budú postupne silnejšie, odolnejšie a budú prichádzať vo väčšom počte. Na to, aby ste sa z niektorého sveta dostali ďalej, budete potrebovať dostatočný počet hviezdičiek, ktoré sa získavajú za niektoré úspešne splnené levely. Ak ich po prejdení všetkých levelov v niektorom svete nebudete mať dosť na jeho opustenie, nevadí. Vtedy sa vám totiž odomkne možnosť prejsť väčšinu levelov znovu za istých špecifických podmienok a získať postupne ďalšie tri hviezdičky. Spomínané podmienky sa môžu týkať obmedzeného počtu slniečok, ktoré môžete v leveli použiť, maximálneho počtu rastlín, ktoré môžete mať naraz vysadené, či hranice z malých kvietkov, za ktorú zombie nemôžete pustiť. Tento nápad autorov je vlastne akousi „recykláciou“ levelov, ktoré je vďaka novým podmienkam zaujímavé prechádzať znovu. Ak sa vám to však nechce, sú tu mikrotransakcie, ktoré umožňujú okamžitý posun vpred.

Cieľom je prejsť cez všetky tri svety, na konci však tentoraz nečaká žiadny obrovský boss, ako v prípade prvého dielu. Môžeme len prezradiť, že hra a počet levelov ešte nie sú konečné, nakoľko po prejdení všetkých na vás čaká odkaz starého známeho Dr. Zombossa a prísľub nového sveta. Príbeh a dobrodružná Daveova cesta za vysnívaným tacom teda ešte zďaleka nekončia…

Grafika a zvuk

Po stránke grafiky je na tom hra podobne ako prvý diel, teda stále sa jedná o dvojrozmernú kreslenú grafiku z pohľadu šikmo zhora. Kvalita je približne rovnaká ako v prvej časti, napohľad sa nám však farby nezdajú až také výrazné a pastelové. Tým nechceme povedať, že by dvojka pôsobila škaredším dojmom, len je tu proste istý badateľný rozdiel a farby sú skôr striedmejšie.

Plants vs. Zombies 2 ch Plants vs. Zombies 2 h

Autori však výrazne popracovali na animáciách. Rastliny aj nemŕtvi sú teraz oveľa plynulejšie animovaní, čo hre pridáva na kráse. Nechýba tiež množstvo nových a lepších grafických efektov, ktorými niekedy obrazovka len tak hýri. Samozrejme, podpisuje sa to aj na nárokoch na hardvér a softvér telefónu a sami autori ako minimálne požiadavky uvádzajú Android 2.3, procesor ARMv7 taktovaný na 1 GHz a 1 GB pamäte RAM. Na staršom telefóne Galaxy Note, na ktorom sme hru testovali, nebola celkom plynulá a objavovalo sa sekanie hlavne v prípade väčšieho počtu nepriateľov na obrazovke či množstva grafických efektov.

Voči zvukovej stránke nemáme najmenšie výhrady, v menu znie variácia na skladbu z prvého dielu a každý svet je podfarbený osobitou hudbou, ktorá k nemu svojím štýlom dokonale zapadá. Znie skutočne príjemne a ani pri dlhšom hraní nepôsobila obťažujúco, čo u iných titulov nebýva pravidlom. Nezaostávajú ani zvukové efekty v podobe hrozného ťahavého zvuku, ktorý vydávajú zombie, či efekty sprevádzajúce samotnú streľbu a ich likvidáciu.

Záverečné zhodnotenie

Plants vs. Zombies 2 – It’s About Time je takmer dokonalou hrou, ktorá disponuje rovnako vysokou hrateľnosťou ako prvý diel. Zachovaná zostala tiež výborná zvuková stránka a štýlová grafika, no so striedmejšími farbami. Zároveň je „dvojka“ rovnako chytľavá ako prvý diel a stále vás to bude lákať dať si ešte jeden level a ešte jeden level a ešte jeden, ale potom už naozaj skončím :-)

Plants vs. Zombies 2 e Plants vs. Zombies 2 d

Ak vás bavil prvý diel, myslíme si, že sa vám bude páčiť aj „dvojka“ a ak ste jednotku nehrali, určite si vyskúšajte It’s About Time, keďže je oproti „jednotke“ navyše zadarmo. Neprekážali nám ani mikrotransakcie, ktoré sú do hry zasadené naozaj citlivo a nijako neznižujú hrateľnosť. V tejto hre skutočne slúžia skôr na urýchlenie postupu, než na donútenie hráča k plateniu nejakých vysokých súm. Hra je oproti „jednotke“ tiež omnoho komplexnejšia a rôznorodejšia, ubudli síce niektoré rastliny a nepriatelia, boli však nahradení oveľa väčším počtom nových s unikátnymi vlastnosťami, ktoré hru obohacujú a vytvárajú pre hráča nové možnosti.

Ak by sme na hre silou mocou chceli nájsť nejaké chybičky, bola by to možno istá absencia humoru oproti prvému dielu. Nie že by sa v „dvojke“ nevyskytoval, ale chýba viac vtipných Daveových hlášok a tiež na papieri napísaných odkazov zombií, ktoré dokázali naozaj pobaviť. Tiež samotný Dave je dabovaný iným človekom, než v prvej časti (ak v tomto prípade o hlase a dabingu môžeme vôbec hovoriť:-), pričom pôvodný sa nám subjektívne páčil o štipku viac. Takisto príbeh nepôsobí až takým uceleným dojmom ako v jednotke a je zrejmé, že bol vytvorený na to, aby sa v hre dali použiť príťažlivé dejinné obdobia. Tieto výčitky sú však len skutočnými „prkotinami“ a navyše skôr subjektívneho charakteru.

Celkovo hodnotíme Plants vs. Zombies 2 ako mimoriadne vydarenú hru a viac než dôstojného nástupcu prvého dielu. Okrem všetkých inovácií a vylepšení, ktoré sme spomenuli, treba na misku váh ešte pridať aj nulovú cenu, vďaka čomu si hru môže vyskúšať naozaj každý. Rozhodne sa jedná o jeden z najlepších herných kúskov tohto roka a nám na záver nezostáva nič iné, len vám ho vrelo odporučiť.

Verzia: 6.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

24.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+