MojAndroid

Jednou z viacerých možností, ako sa udržať so svojím smartfónom v digitálnom bezpečí je to, že nebudete klikať na podozrivé webové adresy či dokonca sťahovať a následne inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov mimo Obchodu Play. Nanešťastie ste sa donedávna mohli stať obeťou hackerského útoku len tým, že by ste si do telefónu stiahli na prvý pohľad celkom nevinný obrázkový súbor typu PNG.

Veľmi kritická chyba

Možno sa vám bude zdať blbé, že len nevinný súbor, akým je PNG obrázok mohol totálne narušiť zabezpečenie vášho telefónu s operačným systémom Android. Tento súbor údajne mohol extrahovať do smartfónu škodlivý kód, ktorý mohol narobiť vcelku nemalé problémy. Hackeri by mali prístup k údajom na zariadení. Google tvrdí:

“Drvivá väčšina týchto bezpečnostných dier sú chybami v samotnom frameworku v Androide. Tie mohli potenciálnym útočníkom umožniť prístup k smartfónu za pomoci nimi špeciálne navrhnutého súboru vo formáte PNG.”

Nie je dôvod k obavám

Jedným šťastím však je, že neboli nahlásené žiadne útoky, ktoré sa mohli odohrať práve týmto spôsobom. Google dodal, že táto kritická bezpečnostná diera bola opravená v najnovšej bezpečnostnej aktualizácii. Pokiaľ vlastníte pomerne nové zariadenie, ktoré tento update obdrží, neváhajte a inštalujte tieto aktualizácie. S obrovskou pravdepodobnosťou by ste sa obeťou žiadneho útoku nestali. Tieto aktualizácie však okrem iného zvyknú priniesť aj dodatočné optimalizácie systému a opravujú chyby vo funkčnosti zariadenia.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Apple zrušil Facebooku a Google ich vývojárske účty. Po dvoch dňoch ich obnovil
Náš tip
Dvojstupňové overenie od Google prejde redizajnom
Náš tip
Na niektorých telefónoch značky Alcatel bol od výroby nainštalovaný malware
13.2.2019
Zdroj: Phandroid

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+