MojAndroid

O programe Android Enterprise sme vás v minulosti už viackrát informovali. Už na základe samotného názvu určite tušíte, o čo sa asi jedná. Celý program je však pomerne komplexný a aktuálne sa oň začína zaujímať čoraz viac ľudí a spoločností. Práve preto sme si pre vás pripravili súhrn tých najdôležitejších informácií, ktoré vám priblížia, o čo vlastne ide.

Kde sa Android Enterprise vzal?

Program Android Enterprise patrí pod tzv. Enterprise Mobility Management (EMM) platformy. Ich účelom je vzdialená správa mobilných zariadení zamestnancov spoločnosti. Tieto platformy implementujú rôzne API, ktoré umožňujú vzdialené spravovanie prístupov a funkcií. EMM platformy sa využívajú práve vo firmách na firemných zariadeniach. EMM platformy tak prispievajú k tomu, aby boli zariadenia využívané striktne na pracovné účely, ale aj k zvýšeniu bezpečnosti dát, ktoré sú na zariadeniach uložené.

Android Enterprise prináša tieto možnosti práve pre Android zariadenia. Kým my ich poznáme najmä ako osobné nástroje, v prípade využitia vo firmách sú dôležitejšie niektoré konkrétne vlastnosti a funkcie. Najdôležitejšou z nich je práve možnosť vzdialenej kontroly a správy zariadenia, čo v prípade Android zariadení umožňuje práve Android Enterprise.

Ten vznikol v roku 2016 premenovaním programu Android for Work. Od verzie systému Android 6.0 Marshmallow je Android Enterprise súčasťou všetkých Android smartfónov. Dovtedy bol iba voliteľnou časťou systému, teraz je už povinný. Implementácia niektorých jeho súčastí je však stále dobrovoľná.

Čo systém umožňuje?

Najväčšou výhodou Android Enterprise je, že jedno zariadenie je možné využívať na firemné aj súkromné účely, pričom sú dodržané všetky bezpečnostné a správne opatrenia. Android Enterprise tak môže fungovať vo viacerých konfiguráciách:

  • BYOD – pracovný profil na súkromnom zariadení
  • COBO – plne spravované pracovné zariadenie
  • COSU – plne prispôsobené zariadenie s limitovaným prístupom k službám
  • COPE – pracovný profil na firemnom zariadení s možnosťou využívania na súkromné účely
zdroj: bayton.org

Vďaka tomu je možné Android Enterprise využívať v naozaj širokom spektre prípadov. Spoločnosti môžu službu aktivovať buď prostredníctvom G Suite alebo cez Google Play. Jednou z najdôležitejších funkcií Android Enterprise je možnosť inštalácie konkrétnych zariadení, ktoré je možné prostredníctvom EMM platforiem dopredu nakonfigurovať.

Vďaka tomu stačí Android Enterprise sprístupniť na konkrétnom zariadení, do ktorého sa následne stiahnu všetky potrebné aplikácie s vopred nastavenou konfiguráciou. Používateľ tak nemusí nič meniť, stačí, keď sa prihlási so svojimi prístupovými údajmi.

Následne môže priamo v zariadení prepínať medzi súkromným a pracovným profilom (od verzie Android 9.0 Pie). V každom režime sa zobrazia tie aplikácie, ktoré mu prislúchajú. Takýmto štýlom je veľmi jednoduché používať na tom istom zariadení dve rovnaké aplikácie, pričom jedna je súkromná a druhá je nakonfigurovaná s firemným profilom a nastaveniami.

Čo je to Android Enterprise Recommended?

Vyššie sme spomenuli, že Android Enterprise je povinnou súčasťou všetkých zariadení s verziou systému Android 6.0 Marshmallow a novšou. Čo je to potom Android Enterprise Recommended?

Ide o zariadenia, ktoré Google priamo odporúča pre použitie vo firemnom sektore. Priamo na stránkach Google nájdete šikovný zoznam všetkých podporovaných zariadení spolu s užitočnými filtrami, na základe ktorých si môže vybrať každá firma. Iba niektoré však majú odznak Android Enterprise Recommended. Ich spoločnou črtou je často systém Android vo veľmi čistej podobe a výborná podpora od výrobcu.

Spomedzi u nás obľúbených zariadení tu nájdeme viacerých zástupcov značiek Motorola, Nokia a Sony. Súčasťou Android Enterprise Recommended je napríklad aj celý rad smartfónov Motorola moto g7 či nedávne modely značky Nokia.

Aká je konkurencia?

Kým Android Enterprise je súčasťou všetkých Android zariadení, niektorí výrobcovia prichádzajú s vlastnými riešeniami. Najznámejším je určite Samsung Knox, ktorý nájdeme na väčšine nových zariadení. Nevýhodou tu však je, že novšie a drahšie zariadenia dostávajú novšiu verziu systému Knox. V jednej firme sa ale môžu vyskytnúť zariadenia s viacerými verziami platformy, a tak je ich správa o to náročnejšia.

Svoje vlastné nástroje pre EMM platformy má aj systém iOS a mal ho aj Windows Phone a QNX (BlackBerry). V súčasnosti je však práve Android Enterprise tým, ktorý si získava najviac pozornosti – nájdeme ho totiž aj na dostupných zariadeniach, ktoré sú firmami najväčšmi obľubované a kupované vo veľkých počtoch.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+