MojAndroid

Tentokrát sme sa pre vás v seriáli Android DUEL rozhodli porovnať dva odolné Android smartfóny, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu. Nižšie riadky tak budú patriť Sony Ericssonu Xperia Active a Samsungu Galaxy Xcover, ktorých recenzie sme vám už na našej stránke priniesli. Tieto odolné smartfóny sme podrobili testovaniu a porovnávaniu a výsledky tohto Android DUELu si môžete prezrieť nižšie!

Úvod

Žijeme v dobe, kde tvorí drobná elektronika každodennú súčasť nášho života. Väčšina ľudí si nevie bez svojho telefónu predstaviť ani jeden deň a stáva sa bežným, že si ľudia svoje telefóny berú všade so sebou. Výnimkou nie je ani tvrdá práca či športová aktivita. Práve tieto okolnosti si vyžadujú telefón, ktorý zvládne vlhkosť, pád aj prach. Výrobcovia elektroniky myslia aj na tieto aspekty a preto sa vyrábajú zariadenia s rôznymi certifikátmi odolnosti. Výnimkou nie sú ani telefóny s operačným systémom Android, kde zatiaľ najvyšším certifikátom odolnosti je certifikát IP67 – odolnosť voči pádom, špine a tekutinám (1 m pod hladinou po dobu 30 minút). Takýto certifikát spĺňajú aj zariadenia Sony Ericsson Xperia Active a Samsung Galaxy Xcover, ktoré sme sa pre vás rozhodli porovnať v dnešnom Android DUELi.

Poznámka: V tabuľkách, v ktorých uvádzame jednotlivé parametre zariadení, označujeme hrubým písmom tie parametre, ktoré sú podľa nášho hodnotenia lepšie. Parametre bez špecifického zvýraznenia textu sú si podobné, rovnaké alebo sú v danom porovnávaní menej podstatné.

Konštrukcia a príslušenstvo

SE Xperia Active a Samsung Galaxy Xcover sa v konštrukčnom spracovaní v mnohom líšia. Markantné rozdiely nájdeme pri použitých materiáloch, rozmeroch aj ochranných prvkoch. Aj napriek rozdielom však musíme zhodnotiť, že oba zariadenia sú voči nepriaznivým vonkajším vplyvom vybavené veľmi dobre, o čom svedčí aj samotný certifikát odolnosti IP67. Rozmery, hmotnosť, ochranné prvky a ostatné parametre sme pre vás zhrnuli v nasledujúcej tabuľke:

Konštrukcia a príslušenstvo

Zariadenie

Sony Ericsson Xperia Active

Samsung Galaxy Xcover

Rozmery

92 x 55 x 16 mm

122 x 88 x 12 mm

Hmotnosť

110 gramov

100 gramov

Ochrana displeja

Minerálne sklo

Gorilla Glass

Ochrana voči vode a nečistotám

Dvojitý zadný kryt, gumenný lem, záslepky konektorov Zámka zadného krytu, záslepky konektorov

Materiál tela

Pogumovaný plast

Vrúbkovaný plast

Tlačidlá

Kapacitné

Hardvérové

Príslušenstvo a iné

Otvor na pútko, viac príslušenstva v balení

Výstupky v rohoch zadného krytu

Hodnotenie konštrukcie a príslušenstva

 

8/10

 

8/10

Čo sa rozmerov zariadení týka, neoznačili sme svojho favorita zámerne. Niekomu bude viac vyhovovať zariadenie s menšími rozmermi (SE Xperia Active), ktoré sa zmestí aj do menšieho vrecka a pohodlnejšie sa nosí v púzdre pri nejakej športovej aktivite, a niekto si zas príde na svoje pri väčších rozmeroch (Samsung Galaxy Xcover), ktoré pôsobia robustnejšie, lepšie sa držia vo väčších rukách a ľahšie sa s nimi manipuluje. Rozhodnutie v tomto prípade necháme na vás. Takisto sme neoznačili lepší typ ochranného skla displeja, nakoľko je minerálne sklo Xperie rovnako kvalitné a odolné ako Gorilla Glass na Xcoveri. Jednoznačného víťaza v kategórii Konštrukcia a príslušenstvo vyhlásiť nemôžeme, pri Xperii je výhodou dvojitý zadný kryt s gumeným lemom a príslušenstvo v balení (pútko, púzdro na rameno, …) a Xcover nám zasa ponúka nižšiu váhu a hardvérové tlačidlá, ktoré sú pri práci a aktivite určite plusom. Víťaza tejto kategórie si musíte zvoliť sami na základe vašich subjektívnych požiadaviek.

Článok je rozdelený na niekoľko častí:

  1. časť: Úvod, konštrukcia a príslušenstvo
  2. časť: Hardvér a výkon
  3. časť: Displej a operačný systém
  4. časť: Foto a video
  5. časť: Zvuk a odolnosť
  6. časť: Batéria, cena a víťaz duelu
  7. časť: Fotogaléria zariadení
16.2.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

12 odpovedí na “Android DUEL | Sony Ericsson Xperia Active vs Samsung Galaxy Xcover (5.časť)”

  1. Jednoznacne Motorola DEFY+. Jediny minus u nej su neiste aktualizacie a niekomu by mozno vadila absencia cestiny/slovenciny.

  2. nie som fanusik dotikovych tlacidiel, ale pri odolnych fonoch by to malo byt viac vyhodou, ako HW tlacidla… pri hw je vacsie riziko, ze prepusti prach/vodu, ci mozu sa aj odlomit… samozrejme neviem kolko presne vydrzi mineralne slko, a ako reaguju na dotik po puknuti skla…

  3. A ako je to pri mrazoch?…kedze vidim ze ste ich hodili do snehu (necital som celu recenziu)

  4. mal som 
    Xperiu Active vrátil som ju pre nekvalitné video a fotky radšej kvalitné SD video ako nekvalitné HD 
    Xperia Active je toho dôkazom Sony zas na niečom šetril.

  5. Mam SE X Active a jakmile neni hodne svetla, tak jsou fotky nepouzitelne. Fotky z Xcoveru mi pripadaly jeste horsi (zkouseno na prodejne). Samostatne tlacitko pro fotak nefunguje ve sleepu. Tj. musite Powerbutton + slide_unlock + podrzet fotakove tlacitko + tuknout na display, pak fotak zacne zaostrovat a vyfoti. Celkove cca 5sec., v mistnosti trva zaostrovani treba i 2sec.
    FM radio v mistech s horsim signalem chrapla. Zadny jiny mobil s FM nemam. Normalni radio ma prijem cisty.
    xLoud je featura, ktera me prijemne prekvapila.
    Zadni gumovy kryt docela klouze. Je dost kulaty a nema zadne vroubkovani.
    Softwarovy tlacitka jsou odflaknuty. Kdyz se prejede prstem pres display az dolu (nezvednete prst vcas), tak jedno z back,home,menu zareaguje – tzn typicky ukonci soucasnou aplikaci.
    Nexus S ma tohle implementovany korektne ( tlacitka reaguji na down-up, nikoli na jakykoli touch).
    Ani jedno z techto zarizeni nema front-cameru, gyro, natoz pak NFC.
    Defy, Defy+ nedostanou ICS, Xcover je ve hvezdach, Active udajne dostane. To je v zasade moje jedina nadeje na vylepseni tlacitka fotaku a softwarovy tlacitka pod displayem (nechci zatim rootovat).
    Celkove hodnoceni. Active ma hezky design, je dostatecne rychly, prumerne dost RAM atd. atd. proste dobry prumer. Nicmene, kdo si chce poridit ‘odolny’ mobil, tak at snad radsi zatim pocka. Vyrobci nabizeji zatim pouze funkcne omezene prototypy a testuji si tak, co vsechno verejnost unese.
    Spotrebitele maji bohuzel jedinou moznost == nekupovat. Minimalne by si vyrobci meli uvedomit, ze fotak je v outdoor mobilu dulezita vec. Abych mohl alespon momentky odfotit mobilem a nemusel sahat pro normalni fotak. Protoze normalni fotak neni outdoor a pak mi je cele outdoor provedeni mobilu na 2 veci. Zase tak casto mi nikdo nevola, abych musel mit mobil vystaveny na vetru, desti.

  6. Po hw stranke je pouzitie vsetkych kamier rovnake. Po zlepseni sw tj nejakom pseudo automatickom vylepsenia odsumeni bude po aktualizacii do buducna urcite pokoj. Vzdy na to treba ohlas zakaznika. Tak to bolo ajj napr. u Sony slt a65 ktore bolo az nadstandardne komprimovane a odsumovane…

+