MojAndroid

Najväčšími rivalmi na mobilnom trhu v sektore high-endov sú už dlho Samsung a HTC. Zatiaľ čo pre Kórejcov je príznačná línia Galaxy S zariadení, HTC v posledných 3 rokoch vydalo 3 generácie HTC One smartfónu. Ktorý z nich je ale lepší? Na túto otázku sme sa rozhodli odpovedať v ďalšom dieli nášho seriálu Android DUEL, kde porovnáme Samsung Galaxy S6 Edge a HTC One M9.

samsung-galaxy-s6-edge-htc-one-5

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S6 Edge – keď vyhrá forma nad funkciou
Náš tip
RECENZIA | HTC One M9: Skôr evolúcia ako revolúcia

Konštrukcia | Súboj titanov

Oba z testovaných zariadení sú vyrobené z kovu a aj napriek tomu sú odlišné. Zatiaľ čo Samsung použil pri výrobe S6 Edge aj odolné sklo na zadnom kryte, HTC je vyrobené iba z kovu. Má však aj mohutnejšie rozmery a vyššiu hmotnosť. Keďže tieto zariadenia v redakcii používame denne, môžeme sa s vami podeliť aj o reálne skúsenosti. HTC One M9 sa v spotených rukách kvôli vydutému zadnému krytu občas šmýka a hrany na jeho boku sú tak ostré, že sa na nich zachytáva textília napríklad z nohavíc, v ktorých telefón nosíme. Celkovo je vzhľad zariadenia ale veľmi elegantný, najmä v zlatej edícii. My sme si však na zariadenie kúpili ochranné fólie so vzorkou karbónu, aby sa nám zariadenie, najmä počas leta, nešmýkalo v dlani. HTC chválime za naozaj kvalitné Boomsound reproduktory, ktoré zatiaľ na poli mobilných zariadení nenašli premožiteľa.

samsung-galaxy-s6-edge-htc-one-2

Na druhú stranu porovnania prichádza Samsung Galaxy S6 Edge, ktorý je extravagantným zariadením. Kovový rám je doplnený o sklenený zadný kryt, zaujímavosťou je však skôr zahnutý displej po oboch stranách a prítomnosť čítačky odtlačkov a merača tepu. Ten mnohí označujú za pridanú hodnotu, no my ho považujeme skôr za dizajnový prvok – viac sa nám pozdávala verzia s flat (rovným) displejom. Navyše, ohnutý displej je aj náchylnejší na poškodenie napríklad pri páde. Zatiaľ čo pri bežných smartfónoch spracuje náraz bočná hrana zariadenia, v prípade Samsungu sa môže stať, že zariadenie padne presne na ohnutú časť displeja a tá sa rozbije. Oprava takéhoto displeja pritom dnes nie je lacnou záležitosťou.

samsung-galaxy-s6-edge-htc-one-1

Na HTC One M9 sme mali v čase fotenia fóliu s motívom bieleho a čierneho karbónu.

Celkovo by sme zhrnuli konštrukciu týchto zariadení asi tak, že ak hľadáte elegantný smartfón vyrobený z kvalitného kovu, ktorý zaujme aj svojou farbou, siahnete po HTC One M9. Pokiaľ však chcete vytŕčať z davu a skúsiť niečo iné, nové a extravagantné, kúpite si Samsung Galaxy S6 Edge. Nakoľko ide o vlajkové lode výrobcov, každý zo smarfónov je vyrobený naozaj kvalitne – nič na nich nevŕzga, ani sa neprehýba. Po stránke konštrukcie tak ide o veľmi vyladené zariadenia.

sgs6-edge-htc-one-m9-porovnanie-parametre copy

Displej

Po stránke displeja sú si HTC One M9 a Samsung Galaxy S6 Edge opäť (takmer) rovnocennými súpermi. HTC obsahuje 5-palcový Full HD displej so SuperLCD 3 technológiou, ktorá ponúka naozaj verné zobrazenie farieb aj výbornú čitateľnosť z rôznych uhlov a v rôznych prostrediach. Samsung Galaxy S6 Edge má však najlepší displej na mobilnom trhu, a tak je o polkrok pred HTC. Jeho farby sú sýte, ponúka naozaj výborné pozorovacie uhly aj čitateľnosť na priamom slnku (aj vďaka funkcii extrémneho jasu) a opäť ponúka niečo, čo HTC nemá – zahnutie. Necháme však na vás, či ho hodnotíte ako pozitívum alebo negatívum. Veľkosť displeja je 5,1″ a ponúka rozlíšenie 1440 x 2560 pixelov, takže má oproti HTC opäť v niečom navrch.

samsung-galaxy-s6-edge-htc-one-3

Z hľadiska odolnosti sú si tieto zariadenia seberovné. Oba totižto chráni odolné sklo Corning Gorilla Glass 4. Z hľadiska tvaru displeja ale hodnotím ako náchylnejšie zariadenie Samsung Galaxy S6 Edge, z dôvodov, ktoré sme opisovali vyššie. Pokiaľ ale nemáte problém s tým, že by vám zariadenia padali z rúk, tak sa nemusíte obávať o displej ani jedného z týchto zariadení. HTC One M9 používame niekoľko mesiacov bez ochrannej fólie a doteraz sme na ňom nezbadali ani menšie škrabance.

sgs6-edge-htc-one-m9-displejj copy

Výkon

Z hľadiska výkonu je na tom lepšie Samsung Galaxy S6 Edge. Ten ponúka 8-jadrový procesor Exynos 7420 v konfigurácii 4 x 1,5 GHz Cortex-A53 & 4 x  2,1 GHz Cortex-A57. Dopĺňa ho grafický procesor Mali-T760MP8 a 3 GB operačnej pamäte RAM. Takto vyladený hardvér sa postaral o to, že takmer vo všetkých benchmarkoch zvíťazil Samsung Galaxy S6 Edge nad HTC One M9. Taiwanský model ponúka viac výkonu len v otázke graficky náročných operácií. HTC One M9 poháňa procesor Snapdragon 810 (4 x 1,5 GHz Cortex-A53 & 4 x 2 GHz Cortex-A57) doplnený o 3 GB RAM a grafickú jednotku Adreno 430. Výsledky benchmarkov nájdete v nižšie uvedenej tabuľke a na grafe.

porovnanie-vykon-tabulka

 

porovonanie-vykon

Popri testovaní výkonu sme testovali aj to, ako sa zahrievajú jednotlivé modely pri zaťažkávacom teste (test stability v aplikácii AnTuTu). Teplota Samsungu Galaxy S6 Edge sa vyšplhala maximálne na 40,3°C (batéria dosiahla maximálne 35°C), zatiaľ čo HTC One M9 sa pri rovnakom teste zahrial na maximálnu teplotu 39,6°C (batéria dosiahla maximálne 47,5°C). Zatiaľ čo Samsung bol najviac horúci len v bode, kde sa nachádza procesor, HTC bolo zahriate viacmenej rovnako (+- 3°C) po celej ploche zadného krytu, za čo môže kovová konštrukcia. Zdá sa však, že kov je v tomto prípade výhodnejší, nakoľko sa nezahrieva bodovo, ale plošne. Pri HTC ale značnú časť tepla “zhtla” batéria, ktorá dosahovala v niektorých bodoch testu až 47,5°C. Na snímkach nižšie môžete spozorovať aj to, že výkon je v prípade Samsungu Galaxy S6 Edge stabilnejší (čím menšia je zmena krivky, tým je výkon stabilnejší).

sgs6-edge-htc-one-m9-vyykon

Fotoaparát

Hodnotenie fotoaparátov pri porovnaní dvoch zariadení je vždy ťažké. Každý z mobilov má svoje silné i slabé stránky, no i napriek tomu musíme objektívne poznamenať, že lepším fotoaparátom disponuje Samsung Galaxy S6 Edge. Napokon, rozhodli o tom aj odborníci z DxO. HTC One M9 však vôbec netreba zatracovať. Medzi jeho najväčšie výhody patrí plne manuálny režim, či možnosť fotiť do formátu RAW. Táto možnosť napríklad v Samsungu chýba. HTC má navrch aj v otázke prednej UltraPixel kamery a blesku, nakoľko ponúka dvojtónový LED blesk, zatiaľ čo Samsung má vedľa šošovky fotoaparátu iba jednu LED diódu, no za to mu nechýba optická stabilizácia, ktorú u HTC nenájdete. O tom, ktoré zariadenie má lepší fotoaparát, napokon môžete rozhodnúť vy sami, pretože sme si pre vás pripravili niekoľko porovnávacích fotografií a ukážku videa, ktoré poukazuje na to, v čom je lepšia optická stabilizácia.

Samsung Galaxy S6 Edge vľavo, HTC One M9 vpravo

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-6 HTC-On-M9-fotka-2

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-5 HTC-On-M9-fotka-11

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-9 HTC-On-M9-fotka-6

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-8 HTC-On-M9-fotka-5

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-1 HTC-On-M9-fotka-7

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-7 HTC-On-M9-fotka-1

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-4 HTC-On-M9-fotka-10

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-3 HTC-On-M9-fotka-9

samsung-galaxy-S6-edge-fotka-2 HTC-On-M9-fotka-8

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Operačný systém

Samsung aj HTC sa snažia operačný systém Android odlíšiť od konkurencie vlastnou nadstavbou. Zatiaľ čo v minulosti platilo, že TouchWiz od Samsungu obsahoval nadmerné množstvo bloatware-u, dnes tomu už tak nie je. Nadstavba sa začína podobať na natívny Android a nájdete v nej menej aplikácií od výrobcu. Väčšina prvkov je inšpirovaná Material dizajnom a páči sa nám aj možnosť upraviť si vzhľad prostredia rôznymi témami. Rovnakú možnosť ponúka aj HTC, ktoré má už tradične výbornú nadstavbu HTC Sense. Tá sa síce až tak nepodobá na natívny Android, no ponúka niekoľko praktických funkcií, ako napríklad inteligentné priečinky, Blinkfeed či niekoľko predinštalovaných aplikácií so zameraním na multimédiá. Viac informácií o jednotlivých nadstavbách týchto zariadení nájdete priamo v našich recenziách a my na záver operačný systém v oboch zariadeniach hodnotíme ako výborný. Každý z vás si vyberie to, čo mu viac vyhovuje, a ak vám nevyhovuje ani jedna nadstavba, stále môžete siahnuť po alternatívnom launcheri.

Samsung Galaxy S6 Edge

HTC One M9

Batéria

Aj po dlhodobejšom používaní vydrží batéria na oboch z týchto zariadení jeden plný deň prevádzky s neustále zapnutým mobilným internetom a Wi-Fi. Zatiaľ čo v Samsungu nájdete akumulátor s kapacitou 2600 mAh, HTC ponúka o niečo väčšiu kapacitu 2840 mAh. Nakoľko ale nejde o zariadenia s rovnakým procesorom, spotreba energie je rôzna. Aj preto sme sa rozhodli, že na porovnanie batérie použijeme aplikáciu, a to AnTuTu Tester. V nej získal Samsung Galaxy S6 Edge hodnotenie 6698 bodov a HTC One M9 5132 bodov. Lepším z dvojice smartfónov je tak Samsung Galaxy S6 Edge, čo však nič nemení na tom, že obe zariadenia budete musieť zrejme každý večer pripojiť na nabíjačku. V tejto veci má však Samsung ešte jeden tromf – bezdrôtové nabíjanie.

samsung-galaxy-s6-edge-htc-one-7

Záver

Keďže je tento článok nazvaný “Android DUEL”, musíme vybrať víťaza. Hoci sú si Samsung Galaxy S6 Edge aj HTC One M9 naozaj vyrovnanými súpermi, vo viacerých kategóriách tohto porovnania zvíťazil model od Samsungu. Ten ponúka krajší displej s jemnejším rozlíšením a lepšou čitateľnosťou na slnku, viac výkonu, lepší fotoaparát aj dlhšiu výdrž batérie. To však neznamená, že HTC One M9 je menejcenným. Medzi jeho pozitíva patrí najmä kvalitná konštrukcia, výborná nadstavba HTC Sense či prítomnosť slotu na microSD kartu.

samsung-galaxy-s6-edge-htc-one-6

Ktorý z dvojice smartfónov HTC One M9 a Samsung Galaxy S6 Edge by ste si vybrali?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
10.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+