MojAndroid

Spustili sme celonárodnú súťaž o najlepšie Android aplikácie zo Slovenska, hlasovanie prebieha na stránke AndroidCode.sk. Tento rok je v ankete nominovaných 60 aplikácií až v 8 kategóriách. Verejné hlasovania čitateľov rozhodne, ktoré aplikácie sa pridajú medzi najlepšie na Slovensku.

Tento ročník sme pripravili špeciálne predstavenie aplikácií. Oslovili sme vývojárov a pripravili krátky rozhovor o nominovaných aplikáciách, ktoré sa dostali až do konečného hlasovania. Všetkým vývojárom sme položili rovnaké otázky. Pokračujeme aplikáciou SHMUDroid.

SHMUDroid
SHMUDroid
Developer: EZMID, s.r.o.
Price: Free
 • SHMUDroid Screenshot
 • SHMUDroid Screenshot
 • SHMUDroid Screenshot
 • SHMUDroid Screenshot

Úvodné vyjadrenie SMHUDroid

Sme veľmi potešení, že SHMUDroid sa dostal do finálneho hlasovania. Páči sa nám aj nápad s rozhovormi s vývojármi. Niektoré vaše otázky nás prinútili pozrieť sa do dávnej histórie v GITe a aj do Google Play Console.

Prečo ste sa rozhodli vytvoriť práve túto aplikáciu?

SHMUDroid ako myšlienka vznikla na začiatku roku 2012 v hlave mojej manželky, ktorá pravidelne používala predpoveď zo SHMÚ priamo z webu. V tej dobe trh s aplikáciami nebol ešte taký presýtený ako teraz a tento druh aplikácie vyslovene chýbal. SHMÚ ako inštitúcia nemala (a ani doteraz nemá) žiadnu svoju oficiálnu aplikáciu, ale ich predpovedné modely sú pre Slovensko najpresnejšie. Keďže som bol v tej dobe webový vývojár, ktorý si zaobstaral jeden zo svojich prvých telefónov s Androidom a chcel som si vyskúšať aj tento typ developmentu, nápad spraviť jednoduchú aplikáciu na zobrazovanie obrázka predpovedného modelu Aladin z webu SHMÚ vyzeral ako vhodný pre naučenie sa vývoja pre Android.

Koľko ľudí na aplikácii SHMUDroid pracuje?

Dlho som na aplikácii pracoval sám, ale v súčasnosti na nej pracujú dvaja moji kolegovia z firmy EZMID. Ďalší dvaja ľudia robia na iOS verzii aplikácie. Samozrejme, práca na tejto aplikácii je väčšinou nárazová (oprava chýb, vyžadované nové funkcie od používateľov, vlastné nápady, údržba). Tento rok sme využili trochu priestoru, ktorý nám ponúkla korona-kríza a dokončili sme dlho pripravovaný update aplikácie (verzia 5), ktorý je aktuálne aj dostupný v Google Play.

Ako dlho trval vývoj aplikácie SHMUDroid od úplného začiatku (nápadu)?

Tuto sme boli nútení pozrieť sa veľmi hlboko do zdrojových súborov. Vyzerá to, že vývoj úplne prvej verzie začal na konci januára 2012 a prvá verzia vydaná v Google Play bola dostupná 1.3.2012. Takže vývoj prvej verzie trval niečo vyše mesiaca po večeroch po práci. Aktuálny update sme začali pripravovať ešte na konci roku 2018, ale potom sme ho na dlhšie odložili, pretože nebol čas na jeho dokončenie. Aktívnejšie sme sa k nemu vrátili až počas tohto roka a počas leta sme ho dokončili do želanej podoby a odvtedy sme už pridali aj pár nových funkcii. Dá sa povedať, že samostatnou kapitolou bolo aj vydanie SHMUDroid pre telefóny Huawei bez Google Play Services, ktoré sme realizovali tento rok. Tieto úpravy vyžadovali niekoľko dní vývoja.

Vidíte v aplikáciách určených pre Slovensko potenciál alebo je lepšie zamerať sa na celý svet?

Z nášho pohľadu má potenciál aj aplikácia pre Slovensko, pokiaľ je sprevádzaná nejakou hodnotnou službou. V tejto dobe je už ťažké presadiť sa iba so samotnou mobilnou aplikáciou.

Aké máte plány s SHMUDroid do budúcna?

SHMUDroid je v aktuálnom ročníku 4ka Android Code jednou z troch aplikácii, ktoré má pod správou spoločnosť EZMID, ktoré sa dostali do hlasovania. Ďalšie dve (Bazar.sk, Ubian) vyvíjame a spravujeme pre našich klientov. Ako spoločnosť máme záujem dodávať profesionálne softvérové riešenia, nielen pre klientov, ale najmä pre koncových používateľov. Čo sa týka budúcnosti SHMUDroid, rešpektujeme a počúvame podnety od našich používateľov, ktorí sú veľmi nároční. Máme v rukáve zopár vylepšení, ktoré uvidia používatelia v najbližšom čase v aplikácii.

Hlasujte a vyhrajte

Aplikácia SHMUDroid je nominovaná v kategórii Slovenské aplikácie (všeobecne). Medzi ďalšie nominované aplikácie v tejto kategórií patria:

 • BodyFix.io
 • FlashScore – športové výsledky
 • Hakatron
 • Horská záchranná služba
 • Idem Hore – Počasie a podmienky na horách
 • iWatt
 • Jednoduchá galéria Pro – Foto organizér a editor
 • Kedy na Ryby
 • Moja 4ka
 • Paint my Room – Zmeň si svoju farbu steny
 • Pokec.sk – Najväčšia slovenská online komunita
 • Readmio: rozprávky pre deti

Ak sa vám aplikácia páči, môžete za ňu hlasovať v ankete 4ka Android Code 2020. Hlavnou cenou ankety je smartfón Google Pixel 5, ktorý do súťaže venovala spoločnosť Google.

7.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+