MojAndroid

Súťaž Android Code 2012 už vrcholí, firmy a vývojári majú už len posledných pár hodín na prihlásenie svojich Android aplikácií – prihlasujte ich na stránke AndroidCode.sk do dnes (15.novembra) do polnoci. Od zajtra spustíme verejné hlasovanie, kde naši čitatelia vyberú najlepšie slovenské Android aplikácie. Najdôležitejšiu úlohu však bude mať na svojich pleciach naša porota, ktorá vyberie víťazné aplikácie v troch kategóriách: firemné(brandované) aplikácie, slovenské a svetové aplikácie. Počas súťaže sme sa všetkých porotcov opýtali niekoľko otázok o aplikáciách a ponúkame vám výber niektorých odpovedí, aby ste mali prehľad o tom, aké kritériá a podmienky musia spĺňať najlepšie aplikácie. Ak ešte stále nepoznáte porotu, odporúčame začať čítaním tohto článku: Android Code 2012: predstavenie poroty.

 Partneri súťaže Android Code 2012

Aká musí byť podľa vás výborná aplikácia?

Jednoduchá, s dokonalým UI/UX a pekným obalom. Taktiež by mala byť natoľko dobrá a užitočná, aby som mal dôvod ju používať čo najčastejšie. (Michal Truban, Websupport.sk)

Musí riešiť nejaký problém ľudí (nemusia ani vedieť, že ho majú). Musí mať nevtieravý dizajn a za každým rozhodnutím musí byť vidieť zamyslenie z reálneho života Príklad: ak 95% ľudí drží telefón v pravej ruke, tak je neprirodzené dať tlačidlo do pravého dolného rohu. (Rastislav Turek, Synopsi.TV)

Jednoduchá, intuitívna, pekná a funkčná (Jakub Ptačin, Unicamp)

Rieši zásadný problém, je jednoduchá a má šancu byť globálne úspešná. (Rasťo Kulich, Google Slovensko)

Prehľadná, rýchla, užitočná. A graficky dokonalá :-) Také aplikácie používam veľmi rád. (Michal Meško, Martinus.sk)

Výborná aplikácia by mala spĺňať všetko, čo od nej očakávam, alebo aspoň väčšiu časť a mala by sa vyvíjať na základe požiadaviek jej používateľov. Mala by byť graficky príťažlivá a vyladená, s čím súvisia pravidelné aktualizácie.  (Peter Tvrdoň, Samsung Slovensko)

Bez vážnych nedostatkov, s jasnou úvodnou obrazovkou a jednoduchým vypnutím (teda nielen s fungovaním na pozadí, ale aj úplným pozastavením aplikácie). Poteší pekná grafika a intuitívne ovládanie. (Richard Hombauer, Fony.sk)

Dobrá aplikácia v prvom rade rieši konkrétny problém používateľa, poskytuje mu hodnotu. Samozrejme v prípade hier môže byť hodnotou aj zábava. Navyše by toto mala aplikácia robiť užívateľsky prirodzeným spôsobom. (Tibor Novosad, ESET)

 

Aká aplikácia vás v poslednom čase najviac oslovila a prečo?

Evernote a Instagram. (Michal Truban, Websupport.sk)

Fancy – zaujímavé prepojenie inšpirácie / komunity a priameho predaja v appke. A Clear ako zaujímavý TO-DO list – jednoduchý a pekný. (Jakub Ptačin, Unicamp)

Sygic navigácia na Android, ktorá ma zachránila v minulých týždňoch v USA. Je to skvelá slovenská aplikácia, ktorá patrí do TOP 5 globálne. (Rasťo Kulich, Google Slovensko)

Vyslovene v posledných týždňoch som neobjavil nič, čo by ma posadilo do stoličky, ale dlhodobo sa mi veľmi páči všetko okolo Square. V tejto oblasti možno český Mobito. (Michal Meško, Martinus.sk)

ChatON – v rámci nej dokážem komunikovať s celou našou firmou celosvetovo, ako aj s priateľmi, čo veľmi šetrí čas a uľahčuje komunikáciu. Môžem písať správy jednotlivcom alebo v rámci pracovných skupín všetkým jej členom, posielať multimediálny obsah, animované správy a samozrejme chatovať – buď s jednotlivcami alebo skupinovo. (Peter Tvrdoň, Samsung Slovensko)

Už dávnejšie ma očarili základné aplikácie, bez ktorých si môj androidový smartfón neviem predstaviť, no v poslednom čase som prišiel na chuť nadštandardným funkciám aplikácie ES Správca súborov a naplno tiež používam Dropbox a Evernote.  (Richard Hombauer, Fony.sk)

Napadá mi aplikácia OruxMaps – jedná sa o mapovú aplikáciu pre športové aktivity, v mojom prípade bicyklovanie. Okrem podpory bitmapových a vektorových  máp (online i offline), poskytuje GPS logovanie, výškomer a iné funkcie užitočné pre outdoor. Navyše je zadarmo. (Tibor Novosad, ESET)

 

Aká aplikácia vás v poslednom čase naopak najviac NEoslovila a prečo?

Všetky facebook appky. (Jakub Ptačin, Unicamp)

Mnohé aplikácie určené len pre slovenský trh a tiež appky, ktoré sú zbytočne zložité. (Rasťo Kulich, Google Slovensko)

Aplikácie do svojho smartfónu vyberám veľmi opatrne, takže s týmto problém nemám. Každopádne treba povedať, že neustále nadávam na oficiálnu aplikáciu Facebooku. :) (Richard Hombauer, Fony.sk)

Vo všeobecnosti nemám rád aplikácie zamerané na malé deti, ktoré sú zdanlivo zadarmo, avšak motivujú deti k mini nákupom z aplikácie za rôzne virtuálne prídavky. Ak rodič nie je opatrný a takéto nákupy nemá pod kontrolou, môže byť nemilo prekvapený koľko ho nakoniec takéto hranie zadarmo stojí. (Tibor Novosad, ESET)

 

V ktorých oblastiach je podľa vás najvačší potenciál pre využitie mobilných aplikácií?

Podľa mňa vo všetkých oblastiach. Mobilný telefón je najužšou súčasťou bežného života. Také zariadenie má obrovskú moc a čím sa stáva inteligentnejšie po stránkach HW, tým dáva väčší priestor na obohacovanie života prostredníctvom SW. (Rastislav Turek, Synopsi.TV)

Energetika a “smart” riešenia pre využívanie energie doma / v práci a navigácia (Jakub Ptačin, Unicamp)

Služby naviazané na lokalitu, identitu používateľa a platby. Od riešenia prístupov na rôzne miesta, cez klubové karty (Passbook od Apple) až po mobilné platby (Square, Mobito). (Michal Meško, Martinus.sk)

Dá sa povedať, že v podstate vo všetkých. V súčasnosti snáď už nie je oblasť, v ktorej by neexistovala nejaká aplikácia. Dokazujú to aj rozrastajúce sa kategórie. (Peter Tvrdoň, Samsung Slovensko)

Všade tam, kde klesá potenciál webových stránok. Napríklad teraz som sa stretol s aplikáciou Bazoš agent. Perfektný nápad, ako posunúť potenciál internetovej inzercie do telefónov so sledovaním vašej obľúbenej kategórie. Čakáte na ten pravý inzerát s iPhonom? Bazoš agent vám ho oznámi v hornej informačnej lište. A takýchto konkrétnych nápadov je mnoho. (Richard Hombauer, Fony.sk)

Povedal by som, že všade tam, kde človek nesedí za stolom. Oblasť kde vidím veľký potenciál sú lokálne zamerané aplikácie prepojené s lokálnymi službami. (Tibor Novosad, ESET)

 

Vraví sa, že na všetko existuje aplikácia. Je to skutočne tak? Akú aplikáciu ste potrebovali a nepodarilo sa vám ju nájsť?

Kvalitná aplikácia na sketchovanie nápadov / zapisovanie poznámok s tým správnym feelingom + po poslednej návšteve Tatier aj aplikácia, ktorá by cez kameru rozoznala podľa tvaru kopca konkrétny kopec a zobrazila jeho názov :) Aplikovateľné na všetky vyššie pohoria samozrejme.  (Jakub Ptačin, Unicamp)

Nenašiel som posledne dobrý a jednoduchý 1-touch timer, s ktorým by som bol spokojný. (Rasťo Kulich, Google SK)

Aplikáciu ako takú nájdeš už naozaj takmer na všetko. Otázka je vždy v spracovaní. Stále je veľa oblastí, kde je síce pretlak aplikácií, no žiadna z nich nemá napríklad super dotiahnuté užívateľské prostredie. Prakticky všetky aplikácie, ktoré používam denne, sú v tomto smere už veľmi dobre vyladené, z UI/UX hľadiska, ako aj po grafickej stránke. (Michal Meško, Martinus.sk)

Nespomínam si, že by som nejakú aplikáciu niekedy nenašiel. Väčšinou nachádzam aj také aplikácie, o ktorých som si ani nemyslel, že by mohli existovať a potreboval som ich. Napriek tomu môžu byť dobré a v konečnom dôsledku si nájdu svojich používateľov. (Peter Tvrdoň, Samsung Slovensko)

Je pravdou, že nie som posadnutý hľadaním aplikácií na všetko, čo mi napadne. Ale stále mi chýba dokonalá aplikácia na úpravu snímok. Každá má nejaký nedostatok. (Richard Hombauer, Fony.sk)

Na jednu takúto potrebu som nedávno narazil – aj keď nie je riešiteľná len aplikáciou. Keďže k mojím záľubám patrí aj kvalitné audio, rád by som mal telefón, ktorý dokáže produkovať PCM signál vhodný pre externý digitálno-analógový konvertor. Toto samozrejme musí podporovať samotný hardware telefónu, ale ani softwarovo nejde o triviálny problém. (Tibor Novosad, ESET)

 

Voľný priestor na vyjadrenie ďalších nápadov, myšlienok k téme mobilné aplikácie:

Prosím, robte aplikácie s globálnym potenciálom!!! (Rasťo Kulich, Google Slovensko)

Prihrejem firemnú polievočku – a to je bezpečnosť mobilných zariadení. S ich rastúcimi možnosťami a používaním rastú aj riziká ich zneužitia. Preto do budúcnosti budú musieť zvýšenú snahu v tejto oblasti vyvinúť nielen výrobcovia a vývojári ale aj samotní užívatelia. (Tibor Novosad, ESET)

 

15.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+