MojAndroid

Chromebooky ale aj Android je dnes pomerne obmedzený tým, čo dokážeme na ňom robiť prostredníctvom aplikácií. Už dávno nie je tajomstvo, že smartfóny, tablety, ale aj notebooky s týmito operačnými systémami sú pomerne obmedzené čo sa funkcionality týka. Veľké softvérové spoločnosti a vývojári totižto tieto dve platformy ignorujú, čo môže mať čo to dočinenia s technickými obmedzeniami, ale aj s ich populárnosťou – najmä v prípade Chromebookov. V blízkej budúcnosti neočakávame žiadne veľké zmeny v kompatibilite Windows aplikácií s týmito zariadeniami, zmena by sa však mohla udiať na poli softvéru, ktorý by ich vedel na týchto platformách spustiť.

Nie je to až tak dávno, kedy sme písali o softvéri Wine, ktorý slúži práve na emuláciu Windows aplikácií na Linuxe. Na tomto open source projekte je založený aj produkt nazývaný CrossOver vyvíjaný firmou CodeWeavers. Tento je dostupný ako licencovaný produkt pre Linux a Mac a umožňuje ich používateľom spúšťať aplikácie z prostredia Windows, a to bez potreby spúšťania virtuálnych strojov alebo dual bootu. Vo fáze testovania je momentálne aj verzia pre Android! A ako už vieme, Google nedávno pridal do Chrome OS podporu práve pre Android aplikácie. Čo z toho vyplýva? Len toľko, že po úspešnej adaptacii CrossOveru na Androide, sa ho dočkáme aj na Chromebookoch. Na tých bude možné spúšťať aj Windows aplikácie, a to je už niečo!

Náš tip
Takto fungujú Android aplikácie na Chrome OS | VIDEO

Na videu môžete vidieť, ako vývojári na Chromebooku spustili Steam a hru Limbo. Ďalej tvrdia, že CrossOver na Androide a ChromeOS bude mať plnú podporu pre Direct X9, klávesnicu, myš a zvuk. Presný dátum, kedy by mala byť uvedená finálna verzia CrossOveru, nie je známy, no vzhľadom na status beta testovania by sme sa ho mohli dočkať ešte v tomto roku.

Zdroj: androidpolice

18.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

9 odpovedí na “Android a Chrome OS už čoskoro budú vedieť spustiť Windows aplikácie”

  1. No a teraz zase naspat na zem, pretoze jedna vec je OS (a prislusne api), druha vec je hw-architektura:

    Wine (resp. CrossOver) emuluje len windows-api na linuxe. Nepreklada strojove instrukcie z jednej cpu-architektury na druhu! A kedze Windows primarne bezi na x86-64 a Android vacsinou na ARM (aj ked zopar Atom-ov sa tam este najde), moze to byt “trosku” vacsi problem ako spustat windows-aplikacie pod linuxom na x86-64 architekture. Ono to nie je jednoduche prekladat cpu-instrukcie z jednej platformy na druhu (navyse z typu “cisc” na “risc”).

    Chromebook je nieco specificke, pretoze prakticky vsetky bezia na Intel-procesoroch (dake Core-X, Celerony, atd, skratka x86-64 architektura). Tam takisto netreba prekladat procesorove instrukcie, len windows-api. Navyse ChromeOS je “blizsi” typickemu linuxu, z ktoreho vychaza. Povodne zaklad tvorilo tusim Ubuntu, neskor pod Google presiel na Gentoo-linux…

    • Este taky dodatok ked uz spominam ARM: Vyzera to na jednu z najvacsich IT-transakcii roka! SoftBank (patri k dakej japonskej telekomunikacnej firme) kupuje ARM Holdings za ~32 miliard $! Tomu teda hovorim “obchod”…

        • Neblázni človeče… ARM predsa žiadne procesory nevyrába (ak nerátam testovacie vzorky), ale predovšetkým licencuje. A hlavne nie je možné robiť žiadne závery, ak nepoznáš súčasnú a budúcu finančnú situáciu ARMu, Softbank a nevieš zámer Softbank. Spojenie širokého portfólia produktov a služieb, ktoré má pod palcom Softbank a ARMu môže mať ďaleko viac úžitkov, než je len návrat 32 mld. v podobe licencií.

        • ARM je sukromna firma, anglicka vlada do toho nemoze velmi hovorit. A uz to ma ARM aj na webe, obrovsky napis “SoftBank + ARM”.
          http://www.arm.com/

          To len redakcia tuna sa este neprebudila. A mozno ze im najvyznamnejsia akvizicia v segmente mobilnych technologii minimalne v tomto roku nestoji za clanok. Asi maju plno prace z pisanim reklamy na dalsiu banku…

    • Len dodám, že existuje dosť chromebookov, ktoré idú na ARMe. Tuším, že väčšina od Samsungu (Exynos) a nejaké majú aj Tegru od NV. Takže tá situácia sa komplikuje už aj v samotnom tábore Chromebookov.

      • Ano, su aj take. HP-Chromebook 11 a Samsung Chromebook Series 3 bezia na dakom Exynose, Acer Chromebook 13 a HP-Chromebook 14 na Tegre.

        Lenze na Inteloch bezi daleko viac modelov (Acer Chromebook 11, 14, C7, C740, C910, Asus C300MA, Delly chromebook 11 a 13, HP Chromebook 11 G3/G4, 13-G1, 14-G1, 14-G4, Lenovo 11e, Toshiba CB30, atd.). Skratka v chromebookoch Intel vedie dost vyrazne (asi 80%)…

Pridaj komentár

+