MojAndroid

Chromebooky ale aj Android je dnes pomerne obmedzený tým, čo dokážeme na ňom robiť prostredníctvom aplikácií. Už dávno nie je tajomstvo, že smartfóny, tablety, ale aj notebooky s týmito operačnými systémami sú pomerne obmedzené čo sa funkcionality týka. Veľké softvérové spoločnosti a vývojári totižto tieto dve platformy ignorujú, čo môže mať čo to dočinenia s technickými obmedzeniami, ale aj s ich populárnosťou – najmä v prípade Chromebookov. V blízkej budúcnosti neočakávame žiadne veľké zmeny v kompatibilite Windows aplikácií s týmito zariadeniami, zmena by sa však mohla udiať na poli softvéru, ktorý by ich vedel na týchto platformách spustiť.

Nie je to až tak dávno, kedy sme písali o softvéri Wine, ktorý slúži práve na emuláciu Windows aplikácií na Linuxe. Na tomto open source projekte je založený aj produkt nazývaný CrossOver vyvíjaný firmou CodeWeavers. Tento je dostupný ako licencovaný produkt pre Linux a Mac a umožňuje ich používateľom spúšťať aplikácie z prostredia Windows, a to bez potreby spúšťania virtuálnych strojov alebo dual bootu. Vo fáze testovania je momentálne aj verzia pre Android! A ako už vieme, Google nedávno pridal do Chrome OS podporu práve pre Android aplikácie. Čo z toho vyplýva? Len toľko, že po úspešnej adaptacii CrossOveru na Androide, sa ho dočkáme aj na Chromebookoch. Na tých bude možné spúšťať aj Windows aplikácie, a to je už niečo!

Náš tip
Takto fungujú Android aplikácie na Chrome OS | VIDEO

Na videu môžete vidieť, ako vývojári na Chromebooku spustili Steam a hru Limbo. Ďalej tvrdia, že CrossOver na Androide a ChromeOS bude mať plnú podporu pre Direct X9, klávesnicu, myš a zvuk. Presný dátum, kedy by mala byť uvedená finálna verzia CrossOveru, nie je známy, no vzhľadom na status beta testovania by sme sa ho mohli dočkať ešte v tomto roku.

Zdroj: androidpolice

18.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+