Tím nadšencov zo spoločnosti Google pred pár dňami uskutočnil veľmi zaujímavý pokus. Vybrali sa do mestečka Ione v americkom štáte Kalifornia a vyslali do výšok 7 “plavidiel”. V každom z nich bol “pripútaný” jeden Nexus S a podarilo sa im vystúpať až do otvoreného vesmíru. Inšpirácia pre tento počin vraj prišla od ľudí, ktorí to skúšali doma s obyčajnými héliovými balónmi.
Google Androiďáci využili túto príležitosť na zozbieranie zaujímavých údajov zo senzorov v Nexuse S – GPS, gyroskopu, akcelerometera a magnetometera. Vyslanie balónov do takej výšky im tiež umožnilo nafotiť krásne snímky a videá Zeme. Pozrite si fotky na Picasse a neupravovaný záznam z nového Nexusu S vo výške vyše 30 kilometrov:
Pozrime sa na vybavenie
Ako sa im podarilo dostať malých Android panáčikov tak vysoko? Nuž, za prvé platforma Android ponúka robustné vývojové prostredie a Nexus S má veľké množstvo vstavaných senzorov, čo im uľahčilo napísať aplikácie potrebné pre tento projekt. V rámci práce na tomto a podobných projektoch májú k dispozícii otvorené Android prostredie, ktoré môžu upraviť na ktorejkoľvek úrovni. So študentom UCSC Greg Kleinom spolupracovali na priprave každého telefónu, ktoré boli umiestnené v penovom chladiči. Ku každému chladiču pripojili nylonové lanko, radarový reflektor, padák, a nakoniec meteorologický balón. Každý náklad bol tiež vybavený zariadením GPS, ktoré zvláda prevádzku vo vysokých nadmorských výškach, vrátane APRS vysielača a napájacích batérií. Zvyšné vybavenie bolo pre každý balón iné: niektoré mali digitálne fotoaparáty a iné video kamery umiestnené v rôznych uhloch (hore, dole a horizont).
Aké aplikácie sa pozreli do výšin?
Na všetkých telefónoch vyslaných do výšin boli spustené rôzne aplikácie: Google Maps pre Mobile 5.0 (s offline mapovými dátami), ktoré umožnili Google tímu vidieť, čo sa priamo pod balónom, ďalej Google Sky Map, aby videli či by dokázali identifikovať skutočné hviezdy v pozadí, Latitude pre oznamovanie aktuálnej polohy vždy, keď mali telefóny možnosť dátového pripojenia, a aplikácie podrobne sledujúce všetky sezory, ktoré boli vytvorené špeciálne pre tento experiment. Každé plavidlo malo na palube aj špeciálneho astronauta: malého Android robota. Pozrite sa na prípravy a samotný štart Android astronautov:
Čo sa zistilo?
Všetky balóny nazbierali veľké množstvo údajov a mnohé dosiahli vysokých nadmorských výšok – najlepší vystúpal až do výšky 32728 metrov, čo je trikrát výššie než lietajú komerčné prúdové lietadlá. Najrýchlejší balón dosiahol miestami rýchlosť 139 m/h (223 km/h).
GPS senzory v Nexuse S fungovali bezchybne až do výšky 60.000 stôp (cca 18 km) a dokonca sa potom opäť spamätali, keď balóny klesali späť na zem. Tiež sa zostilo, že Nexus S vydržal dosť kruté teploty (až -50˚C). Tu je súhrn zaujímavých údajov, ktoré sa podarilo vyčítať zo senzorov:
- Maximálna rýchlosť: 139 mph
- Maximálna nadmorská výška: 107.375 stôp (cez 20 míľ, cez 30 km)
- Maximálna rýchlosť výstupu: 5.44 m / s
- Priemerná doba trvania letu: 2 hodiny, 40 minút
- Priemerný čas klesania: 34 minút