MojAndroid

Android v súčasnosti nenájdeme iba v smartfónoch a tabletoch. Okrem inteligentných hodiniek a televízií môžeme Android nájsť aj v našich autách. Možno ani o tom neviete, no už teraz môžete bez väčších problémov využívať systém Android Auto. Tento infotainment systém sme vyskúšali aj my a už by sme ho nemenili za žiaden iný.

Náš tip
Internet do auta a na cesty: Toto sú najlepšie ponuky

Ako začať?

Ešte pred samotnou recenziou sa s vami podelíme o jednoduchý návod, ako môžete Android Auto vyskúšať aj vo vašom aute. Budete k tomu ale potrebovať niekoľko vecí:

  • Kompatibilný automobil + USB vstup
  • Telefón alebo tablet so systémom Android 5.0 alebo novším
  • Aplikáciu Android Auto vo forme APK balíčka

Poďme teda pekne poporiadku. Ako zistíte, či je vaše auto kompatibilné so systém Android Auto? Ak si nie ste istí, oficiálny zoznam podporovaných automobilov nájdete na tomto odkaze. Musíme ale poznamenať, že nie je úplne kompletný. Náš testovací model Peugeot 2008 sem pribudol iba pred niekoľkými dňami.

Tip: Ako nainštalovať aplikáciu Android Auto na Slovensku a základné predstavenie | Video

Ďalší spôsob, ako zistiť, či je vaše auto kompatibilné, je preskúmať infotainment systém alebo kontaktovať predajcu a spýtať sa. Je ale veľká šanca, že ak ste auto kupovali priamo od dílera, o tejto funkcii sa zmienil pri predaji. V systéme sa môže ikonka pre Android Auto skrývať niekde pod záložkou Aplikácie alebo podobnou, ktorá reprezentuje multimediálne funkcie systému a pripojenie k iným zariadeniam.

Ďalej budeme potrebovať zariadenie so systémom Android 5.0 Lollipop alebo novším, čo by nemal byť veľký problém. Ak takéto zariadenie máte, môžete postúpiť na ďalší krok a stiahnuť si aplikáciu Android Auto prostredníctvom tohto odkazu. Teraz sa môžete pustiť priamo do testovania systému.

Prvé dojmy – nové, no intuitívne prostredie

Ak už máte aplikáciu v telefóne nainštalovanú, stačí pripojiť telefón k autu. Musíte to spraviť ale prostredníctvom USB portu. Vo väčšine súčasných modelov ešte nie je podporované prepojenie cez Bluetooth.

Po pripojení telefónu cez USB stačí nájsť odkaz na spustenie Android Auto v infotainment systéme auta. Je možné, že v tomto kroku budete musieť aj spustiť aplikáciu v telefóne, alebo aspoň potvrdiť prepojenie. To už bude závisieť aj od konkrétneho modelu auta.

Aj napriek občasnému upozorneniu na obrazovke infotainment systému sme pri testovaní s pripojením žiaden väčší problém nemali.

Samotné spustenie systému tak môže niekedy trvať aj minútu. Prvá vec, čo si všimnete, je tmavý displej telefónu s nápisom Android Auto. Pre zvýšenie bezpečnosti počas jazdy sú klasické funkcie na displeji telefónu vypnuté a vy tak môžete s telefónom komunikovať iba prostredníctvom systému Android Auto.

Ten vyzerá veľmi podobne ako aplikácia Google Now, takže si na prostredie bez problémov zvyknete. Samozrejme, všetky ovládacie prvky sú väčšie, aby ste na ne lepšie videli a aby ste s nimi vedeli lepšie manipulovať počas šoférovania.

Pri vypnutí motoru alebo infotainment systému a rýchlom opätovnom zapnutí/naštartovaní sa zväčša automaticky spustí systém Android Auto bez akýchkoľvek problémov. Celé spustenie systému budete musieť absolvovať iba pri odpojení zariadenia od auta.

Spojazdnenie systému je ale pomerne jednoduchá záležitosť a spolu s inštaláciou aplikácie vám nezaberie ani 10 minút.

Funkcie a ovládanie – jednoduchosť s pozornosťou na hlasové ovládanie

Hneď na začiatok uvedieme, že počas celého testovania sme využívali angličtinu. Vďaka tomu sme naplno mohli používať všetky funkcie Google Asistenta a aj systému Android Auto. Hlasové ovládanie v tom hralo dôležitú úlohu, no kým u nás nebude systém Android Auto oficiálne dostupný, na plnohodnotné ovládanie v slovenčine zatiaľ môžeme zabudnúť.

Ak si ale odmyslíme ovládanie hlasom, so systémom by nemal mať problém ani bežný používateľ. Na domovskej obrazovke sa nachádzajú karty podobné aplikácii Google Now. Ich poradie a typ závisí od vášho konkrétneho zariadenia a spôsobu, akým ho používate. Väčšinou tu budete vidieť minimálne odkaz na navigáciu či aplikáciu s hudbou.

V systéme sa pohybujete najmä prostredníctvom lišty v spodnej časti obrazovky. Celkom naľavo je odkaz na kompatibilné aplikácie s navigáciou, v našom prípade Google Mapy. Čoskoro by mala pribudnúť podpora pre aplikáciu Waze, no podpora pre Sygic a iné aplikácie s navigáciou zatiaľ chýba.

Druhá ikonka zľava spustí aplikácie telefonovania. My sme používali natívnu aplikáciu kontaktov, no v obchode Play nájdete k dispozícii niekoľko ďalších. V strede sa nachádza tlačidlo domov, napravo od neho je to ikona pre spustenie aplikácií s hudbou, podcastmi či audio knihami. Tých je v obchode Play veľké množstvo, my sme skúšali aplikácie Spotify a Pocket Casts. Celkom napravo je ikonka pre opustenie systému Android Auto a návrat do klasického infotainment systému.

V súčasnosti je k dispozícii celkom slušná kolekcia aplikácií, ktoré sú kompatibilné so systémom Android Auto. Všetky ich nájdete v špeciálnej sekcii obchodu Play. Vieme si predstaviť aj podporu pre ďalšie tituly, no tie budú časom určite pribúdať. Okrem toho, o veľkú časť funkcionality sa staral Google Asistent, ktorý počas nášho testovania fungoval skvelo a využívali sme ho skutočne naplno.

Reakcie systému sú skutočne skvelé. Či už ide o ovládanie dotykom alebo hlasom, systém fungoval ešte lepšie ako vstavaný infotainment systém v našom aute. Rozloženie ovládacích prvkov v jednotlivých aplikáciách je skutočne intuitívne a veľmi dobre prepracované.

Týka sa to najmä aplikácie kontakty, kde logicky vidíte najskôr obľúbené kontakty. Je preto dobré priradiť v telefóne obľúbeným kontaktom hviezdičku, pretože so slovenskými menami s Google Asistentom často nepochodíte.

Ponúkneme vám ale jeden tip – vašim kontaktom môžete v Google Asistentovi priradiť prezývku. Aktivujte ho na telefóne a povedzte napríklad „Call my mom“. Asistent sa vás spýta, kto je vaša mama a keď kontaktu priradíte prezývku, nabudúce pri príkaze „call my mom“ budete bez problémov môcť zavolať vašej mame bez ohľadu na to, ako ju máte uloženú vo vašom zozname kontaktov. Všetky dostupné prezývky nájdete na tomto odkaze.

Aj aplikácia Spotify je veľmi pekne prispôsobená automobilu. Všetky najdôležitejšie odkazy sú k dispozícii v priebehu dvoch-troch kliknutí. Rýchlo sa dostanete k naposledy prehrávaným skladbám, vašej hudbe a potlačené sú funkcie ako vyhľadávanie či prezeranie playlistov, ktoré sú vhodné pre počúvanie v iných podmienkach.

Aplikácia je tiež prispôsobená bezpečnosti. Ak napríklad skúsite prezerať zoznam vašich playlistov počas šoférovania, prezeranie sa z bezpečnostných dôvodov zablokuje a spustí sa až keď zastanete, napríklad na križovatke pri semafore.

Skvele optimalizovaná je, samozrejme, aj o aplikácia Google Mapy. Tá je tiež prispôsobená šoférskemu režimu a ovláda sa veľmi jednoducho. Aj tu vám ponúkneme jeden rýchly tip – nastavte si v mapách obľúbené miesta Domov, Práca a ďalšie, ktoré označte jednoducho, aby ich Google Asistent dokázal rozpoznať. Potom stačí jednoduchý príkaz „Ok, Google. Take me home“ a Asistent automaticky spustí navigáciu a nasmeruje vás na danú adresu.

Ak sa takto dopredu pripravíte, ovládanie systému je skutočne hračkou. My sme ho využívali najčastejšie na ovládanie hudby cez Spotify, podcastov cez Pocket Casts, ale pokecali sme si aj s Asistentom. Ten vám odpovie takmer na všetky klasické otázky typu „aké bude počasie“, „ako hralo v noci Chicago Blackhawks“ a podobne. Ak si trúfate, môžete prostredníctvom asistenta ovládať aj hudbu či navigáciu a aj volať obľúbeným kontaktom.

So systémom Android Auto sú kompatibilné aj niektoré komunikačné aplikácie, ako napríklad WhatsApp a Facebook Messenger. Tieto aplikácie ale nikde v systéme nenájdete. Ich ovládanie je výlučne hlasové a využijete ho tak iba v angličtine. To mnohých určite odradí, no práve posielanie a prijímanie správ cez tieto aplikácie najlepšie demonštruje silu systému Android Auto. Príklad použitia si môžete pozrieť na videu nižšie.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Ak vás takáto anglická komunikácia neláka, môžete aspoň využiť rýchlu prednastavenú odpoveď v prípade, že vám niekto napíše a vy šoférujete. Ako vidíte na displeji, stačí kliknúť na prednastavenú správu a odosielateľ pôvodnej správy sa rýchlo dozvie, že práve šoférujete a nemôžete písať. Táto správa môže byť aj v slovenčine, a tak nemusíte zbytočne manipulovať s angličtinou ak na to nemáte chuť.

Zistené problémy a porovnanie s Apple CarPlay

Vzhľadom na to, že Android Auto u nás ešte nie je oficiálne dostupné, nie je prekvapením, že služba nefungovala na 100 %. Bez problémov je použiteľná a určite sme nemali pocit, že iba testujeme beta verziu. Našlo sa ale niekoľko drobností, ktoré nám pri používaní prekážali a ktoré budú snáď pri oficiálnej dostupnosti služby odstránené.

Jeden otravný bug nám z času na čas z nejakého dôvodu znižoval úroveň hlasitosti pri počúvaní hudby cez Spotify. Možno ide o nejakú funkciu, ktorú nepoznáme, no opakovane sme museli skladbu zastaviť a znovu spustiť a všetko bolo v poriadku. Niekedy sa bug prejavoval pomerne často (každých desať minút), inokedy sme ho nezaregistrovali celé dni.

Aj ďalšia chyba sa týka počúvania hudby cez Spotify. Pri vypnutí motoru a rádia skladba niekedy pokračovala v prehrávaní na telefóne. Museli sme ju potom dodatočne vypnúť priamo na displeji telefónu.

Okrem toho sme zaznamenali zopár problémov pri pripájaní telefónu, kedy nebolo zariadenie ihneď rozoznané. Nakoniec sme sa naučili, že stačí jednoducho pripojiť telefón cez USB a nič nerobiť, chvíľu počkať a potom zvoliť možnosť Android Auto v infotainment systéme auta. Takto bolo pripájanie stabilné a nemali sme s ním žiadne problémy.

Okrem toho sme mali možnosť porovnať Android Auto s Apple CarPlay. Aj v tomto prípade sme vyskúšali azda všetky dostupné možnosti vrátane hlasového ovládania cez Siri či diktovania správ v angličtine. Musíme skonštatovať, že tieto dva systému sú veľmi podobné, a to po stránke ovládania aj funkcií.

Najväčšie rozdiely sú v dizajne a samotných hlasových asistentoch. Google Asistent je náš preferovaný, a pravdepodobne aj schopnejší asistent. Aj Siri toho ale zvládne veľa a v rámci dostupných príkazov pri šoférovaní sú si títo asistenti rovnocennejší. Tiež sme pri používaní Siri objavili niekoľko bugov, napríklad pri žiadosti o informáciách o agende v kalendáre Siri skonštatovala, že nemáme žiadne udalosti najbližšie tri mesiace, aj keď každý deň boli v kalendári poznačené viaceré udalosti.

Ďalšie rozdiely sú v samotných aplikáciách. Tu už ide ale o používateľské preferencie, pretože jednotlivé tituly sú si funkcionalitou veľmi podobné. O používateľské preferencie ide aj pri otázke vzhľadu. Kým Android Auto pripomína Google Now, Apple CarPlay pripomína vzhľadom domovskú obrazovku iPhonu. Všetky aplikácie tu majú vlastnú ikonu, kým v systéme Android Auto sú usporiadané do záložiek Mapy, Kontakty a Hudba.

Nám osobne sa viac páči poňatie systému Apple CarPlay, ktorého prostredie viac pripomína mobilné zariadenie. Systém Android Auto zas viac pripomína klasický palubný počítač auta s infotainment systémom.

Po funkčnej stránke sme v systéme Apple CarPlay zaznamenali oveľa viac nepresností a bugov a aj reakcie boli výrazne pomalšie ako v systéme Android Auto. To aj napriek tomu, že v prípade nášho automobilu bola podpora pre Apple CarPlay natívne dostupná. To sa ale podpísalo aj pod to, že pripojenie zariadenia bolo oveľa jednoduchšie a bez akýchkoľvek problémov, s akými sme sa stretli v prípade Android Auto.

V zásade musíme skonštatovať, že tieto dva systémy sa do veľkej miery podobajú. Používateľom prinesú takmer rovnaké funkcie a komfort pri používaní. V oboch prípadoch ide o veľký krok vpred oproti predinštalovanému infotainment systému, čo je pre používateľov najdôležitejšie.

Nemáte kompatibilné auto? Android Auto využijete aj na displeji telefónu

Ak aj nemáte kompatibilné auto so systémom Android Auto, nemusíte zúfať. Tento systém totiž môžete využívať aj na displeji vášho smartfónu či tabletu so všetkými funkciami. Vzhľad systému je trochu odlišný a ovládacie prvky sú usporiadané trochu inak, no všetky funkcie sú zachované a plne k dispozícii.

Takéto používanie aplikácie sa hodí napríklad, ak máte doma starý tablet, ideálne so slotom na SIM karty. Môžete si ho umiestniť do auta a využívať ako plnohodnotný palubný počítač. Stačí ho s autom spojiť cez USB alebo AUX kábel, prípadne cez Bluetooth. To, samozrejme, bude znamenať nejaké obmedzenia pri ovládaní, no používateľský zážitok bude do veľkej miery rovnaký.

Z nášho zoznamu potrebných vecí pre fungovanie Android Auto tak vypadne automobil a zostane nám iba samotný APK súbor a telefón či tablet so systémom Android 5.0 Lollipop a novším. Splniť tieto požiadavky nie je vôbec náročné, a tak môžete Android Auto vyskúšať už dnes.

Android Auto: Záverečné hodnotenie

Systém Android Auto u nás spôsobil obrovské nadšenie. Nečakali sme, že jeho spustenie je také jednoduché. Úplne zmenil spôsob, akým ovládame infotainment systém pri šoférovaní. Oveľa častejšie využívame Google Asistenta, počúvame oveľa viac hudby a podcastov a vo všeobecnosti naň nedáme dopustiť.

Drobné chyby a nedostatky sú v tomto momente odpustiteľné. Ide predsa len o neoficiálne fungovanie systému. Napriek tomu nie sú tieto nedostatky vôbec zásadné a nijako výrazne neovplyvňujú zážitok pri používaní. Minimálne 95 % času fungoval systém tak ako mal. Teší nás slušná podpora vývojárov aplikácií, ktorí prinášajú nové a nové tituly pre Android Auto.

Privítali by sme ale aj nejaké ďalšie druhy titulov, napríklad aplikácie pre správu vozidla (kontrola spotreby a ďalších ukazovateľov), ale aj širší výber titulov v už dostupných kategóriách (navigácia Sygic). Aj bez toho má ale Android Auto šarm novoty, ktorú sme už dávno nikde nepocítili.

Plusy

+ Funkcie

+ Dostupné aplikácie

+ Jednoduchosť inštalácie

Mínusy

– Drobné zaváhania

– Ovládanie iba v anglickom jazyku

Ak hľadáte navigáciu do svojho auta, prípadne príslušenstvo, ktoré váš smartfón posunie o úroveň vyššie, tak navštívte sekciu Nákupný poradca. Nájde tak všetko, čo hľadáte. Napríklad aj Najlepšie fotomobily, ktoré si môžete kúpiť na paušál, či TOP smartfóny, ktoré ponúkajú najdlhšiu výdrž.

24.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+