MojAndroid

Aktuálne, ku koncu roka 2022, tu máme už operačný systém Android 13. Zatiaľ síce beží len na hŕstke zariadení, no je tu. Google má pod palcom aj službu Android Auto, v rámci ktorej dôjde k niekoľkým zmenám. S najnovšou aktualizáciou odstrihne túto funkcionalitu pre staršie smartfóny, informoval portál firstpost.

Android Auto pre Android 8.0 a novší

Na to, aby ste mohli Android Auto podporovať, budete po novom potrebovať smartfón s operačným systémom Android 8.0 a novším. To by ale už v dnešných časoch nemal byť problém, pretože systém bol predstavený pred viac ako 6 rokmi. Určite na Slovensku existuje pár používateľov so starším smartfónom, no veľa ich rozhodne nie je.

Mohlo by vás zaujímať:

V každom prípade, Android Auto na Slovensku nebolo oficiálne podporované až do príchodu systému Android 10, v rámci ktorého bola služba predinštalovaná v každom smartfóne s týmto systémom. Predtým sme si museli na Slovensku sťahovať inštalačné APK súbory, pretože v obchode Google Play sme Android Auto nájsť nemohli.

Opel Mokka-e Android Auto
Android Auto | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak teda službu používate na smartfóne so systémom Android 7 Nougat a staršom, tak vám gratulujeme, no onedlho to nebude možné.

K rozhodnutiu zrušiť podporu pre staršie systéme nemáme absolútne žiadne výhrady a z pohľadu Googlu je to celkom logické. Aspoň nemusí zbytočne udržiavať podporu na dnes už prakticky mŕtvych zariadeniach.

Smartfónov so starším systémom je minimum

V máji tohto roka sme sa bližšie venovali podielu verzií operačného systému Android naprieč aktívnymi zariadeniami. Išlo o celosvetové štatistiky. Android 7 Nougat vo svete používa približne 5 percent smartfónov. Do úvahy musíme brať aj to, že tieto informácie sa týkajú aj rozvojových trhov, kde si ľudia nemôžu dovoliť novšie modely. Výborným príkladom je India s viac ako miliardou obyvateľov, takže do tohto “koláča” zasahuje pomerne výrazne. Na Slovensku je percento používateľov starších Androidov výrazne nižšie.

Náš tip
200-megapixelový fotoaparát a nabité za 20 minút? S týmto telefónom to bude hračka
3.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+