Od nášho posledného testu Android Auto sa toho veľa zmenilo. Pribudla podpora pre viaceré nové aplikácie, a to vrátane navigácií tretích strán. Predovšetkým je ale konečne oficiálne dostupné aj na Slovensku, takže nikto by už nemal mať problém s používaním tejto vítanej nadstavby. My sme si aktuálny stav Android Auto vyskúšali s vozidlom Peugeot 3008.
Android Auto a Peugeot
Pripojiť Android telefón k autu s podporou Android Auto už skutočne nie je žiadna veda. Stačí vytiahnuť potrebný kábel a telefón s autom prepojiť. To aký kábel budete potrebovať stále nie je jednotné, a tak sa musíte pozrieť, aké USB vlastne vaše auto má. Peugeot 3008 je kompletne osadený ešte klasickými veľkými USB konektormi Typu A. Takže, v mojom prípade mi stačil kábel, ktorý bol pribalený k môjmu telefónu Xiaomi Mi 9T.
Áno, správne sa zamýšľate. Android Auto už dlhšie podporuje aj bezdrôtovú komunikáciu, no automobilky k podpore tejto funkcie až tak často nepristupujú. Asi vás to neprekvapí, no musím povedať, že bezdrôtové pripojenie je oveľa praktickejšie. Už som mal tú možnosť otestovať ho v niektorých autách a pochvaľoval som si, aj keď som narazil na jeden problém. K nemu sa ale vrátim na konci článku, teraz späť k testu a stále bežnému káblovému pripojeniu.
Spojenie a nové aplikácie
Ako som teda spomínal, pripojenie je jednoduché. Ak ste telefón s autom pripojili ešte skôr cez Bluetooth, mobil vás sám upozorní, že je k dispozícii možnosť pripojenia aj cez Android Auto. Prvé pripojenie sprevádza úvodná obrazovka, ktorá vás informuje o funkciách. Všetko stačí preklikať a spojenie už prebehne automaticky. Zobrazenie na displeji auta je veľmi čisté a graficky dobre zvládnuté. Najčastejšie používané a obľúbené funkcie sa nachádzajú hore, zvyšok je umiestnený v zozname dole. Ten sa poriadne rozšíril a okrem štandardných aplikácií ako Spotify, Hudba Google, Telefón alebo Google Mapy tu najnovšie pribudol aj Google Kalendár alebo navigácie tretích strán.
Okrem Waze a integrovaných Google Máp dostal podporu aj slovenský Sygic, ktorý som párkrát zapol a fungoval bez problémov. Naopak, dlhodobo mám problém s Waze, ktorý mi funguje iba na 3G sieti, no to nie je vinou Android Auto. Ak by fungoval, pravdepodobne by som ho preferoval. Aplikácia Google Kalendár je šikovná, no neponúka veľa možností a skôr má iba informatívny charakter. Najčastejšie na Android Auto využívam Google Mapy a aplikáciu Telefón, cez ktorú sa veľmi jednoducho hľadajú kontakty a telefonuje. Pomerne často tiež siahnem po aplikácii Spotify, kde takéto pripojenie zabezpečí veľmi solídny zvuk.
A ako je to s tým bezdrôtovým Android Auto a spomínaným problémom? Takéto pripojenie samozrejme funguje cez WiFi, takže ak chcete paralelne využívať internet, telefón musí počítať s tým, že cez WiFi fungovať nebude a musí využívať mobilné dáta. Mne to nefungovalo a kvôli bezdrôtovému Android Auto som bol bez internetu. Tento problém ale asi bude ojedinelý a môže sa týkať najmä telefónov Xiaomi.
Mobilná aplikácia MyPeugeot
Spolu s Android Auto sme plánovali vyskúšaj aj mobilnú aplikáciu pre vzdialený prístup MyPeugeot. Bohužiaľ, vo vozidle neboli aktívne potrebné služby, čiže vzdialené pripojenie nefungovalo. Pozreli sme sa teda aspoň na to, aké možnosti ponúka. Celkovo pôsobí prehľadne a dôležité údaje ako zostávajúci dojazd či priemernú spotrebu máte hneď na očiach.
Rovnako tak sa tu nachádza aj mapa s presnou polohou vás a vášho auta. Na pár klikov sa môžete objednať do servisu, prípadne kontaktovať asistenčnú službu. Samostatnou kapitolou sú podrobné údaje o jazde, ktoré sme ale nemohli viac otestovať. Vieme ale, že tu je možnosť na prezeranie jednotlivých jázd. Toto sú všetky možnosti, ku ktorým sme sa mohli dostať aj v prípade nefungujúceho spojenia s autom.