MojAndroid

Aj keď popularita platformy Android Auto rastie, tak množstvo vodičov stále netuší o jej výhodách. Portál MakeUSeOf preto zhrnul 6 najväčších výhod, ktoré ponúka vodičom automobilov.

Voľné ruky vďaka Google Asistentovi

Hlavným poslaním Android Auto je zabezpečiť bezpečnosť vodičov zamedziť tomu, aby neustále siahali na smartfón. K tomu slúži podpora Google Asistenta, ktorého ovládate pomocou hlasových príkazov (aktivujete ho vyslovením „Hey Google“). Ďalším spôsobom, ako aktivovať Google Asistenta, je klepnúť na tlačidlo mikrofónu na volante (niektoré vozidla majú dokonca špeciálne tlačidlo pre Google Asistenta).

Opel Mokka-e
Android Auto hlavné menu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Možnosť ovládať z auta smart zariadenia v domácnosti

Android Auto sa dá prepojiť s vašimi smart zariadeniami v domácnosti. Z automobilu ich potom ovládate pomocou hlasu cez Google Asistenta. Počas jazdy môžete kontrolovať a ovládať svoje smart reproduktory, žiarovky, termostaty, sporáky, dvere od garáže alebo elektrické zásuvky. Samozrejme musí ísť o smart zariadenia, ktoré sú kompatibilné s Google Home a Google Asistentom.

Podpora množstva navigačných aplikácií

Okrem Google Máp, ktoré má predinštalované väčšina Android smartfónov, podporuje Android Auto aj navigačné aplikácie tretích strán. Napríklad Samsung Mapy, TomTom Go alebo komunitný Waze (ktorý patrí spoločnosti Google). Ak máte elektromobil, tak si môžete tiež nainštalovať aj jednu z aplikácií na vyhľadávanie nabíjacích staníc. Príkladom sú PlugShare, ChargeHub a EVgo.

VW ID.4 Android Auto
Google Mapy | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aktuálna predpoveď počasia priamo na displeji automobilu

Asi každý vodič bude súhlasiť, že pre bezpečnosť jazdy je dôležité aj vhodné počasie. Vďaka Android Auto zobrazuje displej automobilu aktuálne počasie a prípadne aj jeho predpoveď na najbližšie hodiny. Vodič je tak upozornený, či sa v najbližších hodinách neocitne po ceste v búrke. Ak chcete túto funkciu odomknúť, musíte zapnúť možnosť Počasie v nastaveniach. Google Asistent vás môže samozrejme na počasie upozorniť tiež, ak sa ho spýtate.

Automatické prehrávanie multimédií

Vďaka Android Auto môžete po nastúpení do vozidla automaticky obnoviť počúvanie skladby, podcastu alebo audioknihy v čase, kedy ste po vystúpení prestali počúvať. Musíte však najprv povoliť možnosť Automaticky obnoviť médiá v nastaveniach. Môžete si tiež vybrať predvoleného poskytovateľa hudby v sekcii Hudba v Nastaveniach Google Asistenta , takže mu nemusíte opakovane zadávať, ktorú streamovaciu službu má spustiť.

Bezpečné odpovedanie na správy

Výhodou Android Auto je tiež, že vďaka nemu môžete požiadať Google Asistenta, aby odpovedal na správy. Môžete ho nechať čítať a odosielať textové správy cez WhatsApp, Instagram, Telegram, Signal alebo Facebook Messenger. Ak vás upozornenia na správy rozptyľujú, tak na svojom smartfóne musíte povoliť režim Nerušiť. Ďalšou možnosťou je nastaviť v Android Auto, aby zobrazovalo iba ukážku konverzácií.

Náš tip
Hackeri môžu jednoducho zistiť vašu polohu. Stačí im na to fitnes aplikácia, napríklad Strava
20.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+