MojAndroid

Téma Android Auto je medzi používateľmi pomerne populárna a dávame jej priestor aj na našom webe. Ide o veľmi príjemné spojenie výhod automobilu s veľkým infotainmentom a smartfónu s operačným systémom Android. Funkcia oficiálne na Slovensku nie je, no aplikácia je automaticky predinštalovaná v každom smartfóne s Androidom 10 a novším. V tomto prípade nie je potrebné nič sťahovať.

Náš tip
Android Auto | Ako nainštalovať aplikáciu na Slovensku a základné predstavenie

V najbližšej dobe by sa funkcia mala oficiálne objaviť aj na Slovensku, tejto téme sme sa venovali v článku Android Auto príde oficiálne na Slovensko. Službu už dnes podporuje prakticky každý nový automobil s väčším farebným (dotykovým) infotainmentom.

BMW 740 Android Auto
BMW 740 | Foto: Redakcia

Android Auto a BMW 740 Ld xDrive Sedan

Tentokrát sme sa rozhodli službu vyskúšať bezdrôtovo, keďže nové BMW podporuje aj bezdrôtové pripojenie. Testovali sme so smartfónom Redmi Note 10 Pro. Samotné prepojenie smartfónu s automobilom je veľmi jednoduché.

Mi Fan Festival 2021
Redmi Note 10 Pro | Foto: Redakcia


V infotainmente stačí vojsť do príslušného menu a zvoliť prepojenie so smartfónom, z ponuky vybrať ten správny a začne sa prepájanie. Telefón o pripojení samozrejme upozorní a musíte sa preklikať prvotnými nastaveniami. Onedlho máme zariadenie prepojené a plne funkčné.

Proces prepájania funguje prostredníctvom technológie Bluetooth, po pripojení už Android Auto funguje cez Wi-Fi. Neodpojí sa ani v prípade, že Bluetooth v smartfóne vypnete.

BMW 740 Android Auto
V ponuke je Android Auto aj Apple CarPlay | Foto: Redakcia

Základom je infotainment, ktorý je na pomery technologického nadšenca pomerne malý, avšak stále dostatočne veľký. Displej je poriadne širokouhlý, takže som mal možnosť vyskúšať aj zobrazenie dvoch aplikácií naraz. Ľavá časť displeja vždy patrí hlavnej aplikácii (asi 2/3 obrazovky), pravá časť sekundárnej.

Bezproblémová navigácia v Android Auto a rozdelenie obrazovky

Ak napríklad používam navigáciu Google Mapy či Waze a prepnem sa do Spotify, navigácia sa bude zobrazovať v pravej zmenšenej časti displeja. Širokouhlý displej umožňuje ovládacie prvky v Android Auto umiestniť na ľavú stranu, nie sú štandardne na spodku. Osobne mi to takto vyhovuje.

BMW 740 Android Auto
Rozdelenie obrazovky – navigácia vpravo, menu vľavo | Foto: Redakcia

Android Auto dalo smartfónu Redmi Note 10 poriadne zabrať. Samotné ovládanie infotainmentu a funkcie bolo rýchle a bezproblémové. Horšie to bolo s ovládaním samotného telefónu, ktorý bol citeľne spomalený. Toto ale nie je chyba auta, auto za to nemôže.

Celkovo som bol s Android Auto v novom BMW 740 spokojný, minimálne rovnako, ako v každom inom automobile. Všetko fungovalo bez problémov, pripojenie bolo stabilné a ani raz sa nestalo, že by sa smartfón nechcene odpojil. Vyskúšal som si aj navigáciu počas dvoch približne 250 km dlhých trás a všetko bez problémov.

BMW 740 Android Auto
Takto vyzerá integrovaná BMW navigácia | Foto: Redakcia

Myslí na všetkých

Svoj smartfón si môžete uložiť do priehradky na to určenej, ktorá zároveň ponúka aj bezdrôtové nabíjanie. Väčšie telefóny tam vojdu len tak-tak, ale určite sa zmestia, toho sa obávať nemusíte. Horšie to môže byť s ich vyberaním. Keďže okolo smartfónu zostane pomerne málo miesta, je to trochu náročnejšie.

BMW 740 Android Auto
Android Auto – menu aplikácií | Foto: Redakcia

Automobilky chcú byť v poslednom čase moderné, a preto do svojich modelov implementujú USB-C konektory. Ten ponúka aj nové BMW, avšak je tu aj klasické veľké USB-čko, čo je výborná správa. Pokiaľ vlastníte smartfón, ktorý nepodporuje bezdrôtové nabíjanie a v balení ste nemali obojstranný USB-C kábel, stále môžete bez problémov nabíjať.

Infotainment s kvalitným obrazom

Infotainment zhrniem len v krátkosti, tento test nie je o ňom, aj keď je pre Android Auto veľmi dôležitý. To, že by mohol byť väčší, som už spomínal. Avšak displej je pekný a kvalitný, vyzerá naozaj veľmi dobre. Navigáca v Android Auto sa dokáže v obmedzenom režime zobrazovať aj na Head-Up displeji (vidím tam informácie, kedy mám kam zabočiť). Integrovaná BMW navigácia dokáže na HUD displeji zobraziť podstatne viac informácií.

BMW 740 Android Auto
Infotainment je malý, no displej je kvalitný | Foto: Redakcia

BMW 740Ld xDrive a Android Auto: Záverečné hodnotenie

Bezdrôtové Android Auto v novom sedmičkovom BMW je radosť používať. Jediné, čo by som možno trochu vylepšil, je veľkosť samotného infotainmentu, nie som veľmi fanúšikom milióna tlačidiel všade naokolo. Inak je prepojenie stabilné a všetko funguje presne tak, ako by fungovať malo.

BMW 740
BMW 740 | Foto: Redakcia

Oceňujem použitie kombinácie USB-C a klasického USB konektora, taktiež sa mi páči priehradka na smartfón s bezdrôtovým nabíjaním, aj keď zariadenie sa z nej vyberá trochu ťažšie. Android Auto v BMW 740 vás určite nesklame.

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+