MojAndroid

Android malware môže spôsobiť, že vám z vášho telefónu uniknú osobné údaje. Zvyšuje sa tak bezpečnostné riziko, kedy sa môžu k vašim údajom dostať  neoprávnené počítače, čo spôsobuje, že použitie Androidu, a zariadení na ňom fungujúcich, v citlivých oblastiach vládnych a obchodných kruhov sa značne obmedzujú.

Vedci v Kalifornii z bezpečnostnej firmy Dasient otestovali náhodne 10.000 aplikácií pre Android smartfóny a objavili, že viac ako osem percent aplikácií poskytuje osobné dáta užívateľov neoprávneným počítačom.

 

Viac ako 800 posudzovaných aplikácií odoslalo informácie ako konkrétne informácie o telefóne a telefónne čísla, ktoré možno pri neoverených serveroch ľahko použiť na klonovanie dát a predávať vo veľkom. Tento fakt môže mať alarmujúce dôsledky.

Niektoré malware aplikácie posielajú textové správy s celým zoznamom kontaktov. A to všetko bez vedomia používateľa.

Ďalším typom malware sú tie, čo sa dostanú do smartfónu pri prehliadaní webu tzv. “automatickým sťahovaním z webu”. Táto kategória škodlivého softvéru nakazí smartfón, keď jeho používateľ jednoducho navštívi škodlivý web. Dasient našiel niekoľko takých webov súvisiacich s populárnou hrou Angry Birds.  

Dôsledky týchto nedostatkov sú potenciálne alarmujúce, najmä čo sa týka rastu používania smartfónov v podnikateľskom prostredí. Vzhľadom na používanie firemných osobných zariadení, ktoré poskytujú organizácie a inštitúcie na použitie pri práci, môže tento bezpečnostný nedostatok viesť k ignorovaniu Androidu zo strany veľkých spoločností a vládnych inštitúcií.

Tento rok Google obnovil úsilie, aby jeho operačný systém Android bol vhodný pre obchodné rokovania a využil rastúcu nespokojnosť s obľúbenými firemnými zariadeniami BlackBerry. Niektoré podniky, ako je Deutsche Bank, začínajú migrovať z prístrojov BlackBerry a priraďujú pre zamestnancov smartfóny a zariadenia.

Ale prípady zvýšenej frekvencie škodlivého kódu môže mať negatívny vplyv, a pripraviť  Android a Google o firemnú klientelu.  

Bezpečnostní analytici poukazujú na to, že na Android Markete je približne 300 000 aplikácií, ktorých pridávanie je do istej miery absolútne neregulované a na obchod sa nevzťahujú ani základné bezpečnostné pravidlá ako sa presvedčiť, že konkrétna aplikácia neobsahuje malware. Pre vývojárov je to určite atraktívne, lebo nemusia čakať na zaradenie do Marketu, kritici hovoria o negatívach pre spotrebiteľa.

Rozširovanie malware v Android Markete je čím ďalej, tým viac, väčším problémom. Ak však táto situácia ostane bez prijateľného riešenia, bude musieť Market čeliť následkom v podobe straty potenciálnych zákazníkov.

Zdroj: http://blogs.forbes.com/

27.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+