Android malware môže spôsobiť, že vám z vášho telefónu uniknú osobné údaje. Zvyšuje sa tak bezpečnostné riziko, kedy sa môžu k vašim údajom dostať neoprávnené počítače, čo spôsobuje, že použitie Androidu, a zariadení na ňom fungujúcich, v citlivých oblastiach vládnych a obchodných kruhov sa značne obmedzujú.
Vedci v Kalifornii z bezpečnostnej firmy Dasient otestovali náhodne 10.000 aplikácií pre Android smartfóny a objavili, že viac ako osem percent aplikácií poskytuje osobné dáta užívateľov neoprávneným počítačom.
Viac ako 800 posudzovaných aplikácií odoslalo informácie ako konkrétne informácie o telefóne a telefónne čísla, ktoré možno pri neoverených serveroch ľahko použiť na klonovanie dát a predávať vo veľkom. Tento fakt môže mať alarmujúce dôsledky.
Niektoré malware aplikácie posielajú textové správy s celým zoznamom kontaktov. A to všetko bez vedomia používateľa.
Ďalším typom malware sú tie, čo sa dostanú do smartfónu pri prehliadaní webu tzv. “automatickým sťahovaním z webu”. Táto kategória škodlivého softvéru nakazí smartfón, keď jeho používateľ jednoducho navštívi škodlivý web. Dasient našiel niekoľko takých webov súvisiacich s populárnou hrou Angry Birds.
Dôsledky týchto nedostatkov sú potenciálne alarmujúce, najmä čo sa týka rastu používania smartfónov v podnikateľskom prostredí. Vzhľadom na používanie firemných osobných zariadení, ktoré poskytujú organizácie a inštitúcie na použitie pri práci, môže tento bezpečnostný nedostatok viesť k ignorovaniu Androidu zo strany veľkých spoločností a vládnych inštitúcií.
Tento rok Google obnovil úsilie, aby jeho operačný systém Android bol vhodný pre obchodné rokovania a využil rastúcu nespokojnosť s obľúbenými firemnými zariadeniami BlackBerry. Niektoré podniky, ako je Deutsche Bank, začínajú migrovať z prístrojov BlackBerry a priraďujú pre zamestnancov smartfóny a zariadenia.
Ale prípady zvýšenej frekvencie škodlivého kódu môže mať negatívny vplyv, a pripraviť Android a Google o firemnú klientelu.
Bezpečnostní analytici poukazujú na to, že na Android Markete je približne 300 000 aplikácií, ktorých pridávanie je do istej miery absolútne neregulované a na obchod sa nevzťahujú ani základné bezpečnostné pravidlá ako sa presvedčiť, že konkrétna aplikácia neobsahuje malware. Pre vývojárov je to určite atraktívne, lebo nemusia čakať na zaradenie do Marketu, kritici hovoria o negatívach pre spotrebiteľa.
Rozširovanie malware v Android Markete je čím ďalej, tým viac, väčším problémom. Ak však táto situácia ostane bez prijateľného riešenia, bude musieť Market čeliť následkom v podobe straty potenciálnych zákazníkov.
Zdroj: http://blogs.forbes.com/
Veď nech zablokujú market a appky z neoverených zdrojov pre biznis používateľov, alebo nech google zriadi službu overeného marketu, alebo alebo alebo… Nemalo by to byť až také komplikované vymyslieť.
kde ste vsetci ti, ktori tak ospevujete a modlite sa k androidu, a hovorite o nom ako o spaseni mobilnych telefonov…? android pomali bude taky uzasne otvoreny, ze otvori aj bankove ucty na cakanie… :-D
Richard: ono to už je vymyslené. Len priemerný užívateľ nekontroluje, ku ktorým všetkým údajom má inštalovaná aplikácia prístup
no veď, práve preto by to mohlo byť ošetrené na inej strane než používateľskej, aby sa tam dostalo len to, čo neškodí. taktiež by boli zakázané rôzne otvorenia systému atď.. myslím si, že sa to dá vymyslieť – spraviť niečo extra pre biz používateľov..
no veď, práve preto by to mohlo byť ošetrené na inej strane než používateľskej, aby sa tam dostalo len to, čo neškodí. taktiež by boli zakázané rôzne otvorenia systému atď.. myslím si, že sa to dá vymyslieť – spraviť niečo extra pre biz používateľov..
Pouzivate niekto tiez firewall Droidwall? Kazda aplikacia by sa dakde chcela pripajat. Strasne.