MojAndroid

Noviny New York Times priniesli reportáž, že niektoré android hry v obchode Google Play využívajú hardware telefónu k sledovaniu televíznych zvyklostí používateľa.

Náš tip
Objavil sa nový malware, ktorý vám ťažením kryptomeny zničí telefón

Využívajú k tomu mikrofón telefónu, ale nesnažia sa monitorovať, čo hovorí jeho majiteľ, ale to, čo znie v pozadí. Teda, aké televízne programy sledujete, aké televízne reklamy vás zaujali, alebo prípadne aké filmy ste si pustili. V podstate sa jedná o prieskum trhu. Samozrejme takáto tajná funkcia vyvoláva neistotu u používateľov. New York Times identifikoval v obchode Google Play cez 250 hier, ktoré obsahujú zmienený software pre sledovanie. Pre identifikáciu takých aplikácií stačí zadať vo vyhľadávaní Google Play výraz “alphonso automated”. 

Alphonso je názov spoločnosti, ktorá vyvinula túto utilitu. Väčšina hier o nej síce informuje až hlboko v podmienkach používania, respektíve po rozkliknutí položky Read more. Ďalším poznávacím znakom je, že hra bez vysvetlenia požaduje prístup lokalizačnej službe a mikrofónu. Times dodáva, že hry s touto utilitou sa objavili aj v App Store od spoločnosti Apple. V roku 2016 americký úrad FTC (Federal Trade Commission) varoval spoločnosti pred podobnými praktikami, keď používali podobnú utilitu nazvanú SilverPush. K novým zisteniam sa zatiaľ úrad nevyjadril. Netreba dodávať, že podobné správy následne posilňujú konšpiračné teórie o neustálom odpočúvaní používateľov napr. aplikáciou Facebook.

Zdroj: TheVerge

5.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+