MojAndroid

Objednať si taxík znie na prvé počutie ako jednoduchý a bezproblémový úkon, ale realita môže byť niekedy odlišná. Vyskytnúť sa môže viacero komplikácií. Buď sa v našej blízkosti stanovište taxíkov nenachádza, alebo pri volaní na dispečing musíme dlho čakať, dojednávať sa s dispečerom, prípadne objednaný taxík nevyhovuje našim požiadavkám. Všetky tieto problémy môže elegantne vyriešiť aplikácia s názvom HOPIN TAXI, ktorej hlavným účelom je práve objednávanie taxíka bez telefonovania rýchlo a jednoducho, hoci aj z hlučnej diskotéky. Pridáva však aj ďalšie možnosti.

Hopin Taxi g Hopin Taxi c Hopin Taxi a

Pri prvom spustení aplikácia ponúkne pomoc pri vypĺňaní prvej objednávky, ktorá sa pri zoznamovaní s prostredím môže niektorým používateľom hodiť. Nie je to však nevyhnutné, keďže aplikácia je veľmi prehľadná a intuitívna. Ako prvú vec je potrebné nastaviť miesto, kde vás má taxík vyzdvihnúť. Vašu aktuálnu pozíciu aplikácia zistí pomocou lokalizačných služieb a označí ju ikonkou so žltým panáčikom, ktorú môžete presunúť na miesto, kde vás má taxík vyzdvihnúť. Potom postupne vyberiete cieľ jazdy, čas, počet osôb a pridať môžete aj meno a telefónne číslo. Ak niekomu nevyhovuje zadávanie pozície do mapy, je tu aj možnosť zadania štartu a cieľa ručne, teda napísanie adresy pomocou klávesnice. Všetky tieto úkony je však možné vynechať a prostým podržaním prsta na ikonke s panáčikom, ktorá označuje vašu polohu, aktivovať zrýchlenú voľbu.

K dispozícii je aj viacero filtrov, resp. požiadaviek, kde si môžete vybrať maximálnu cenu taxi na kilometer, alebo typ auta. Ďalšie typy filtrov sú zamerané na výber vodiča a umožňujú Vám zvoliť si napríklad jeho minimálne hodnotenie zákazníkmi, preferovaný jazyk v komunikácii, prípadne aj jeho pohlavie. K dispozícii sú aj špeciálne voľby, ako možnosť prepravy zvieraťa, podsedák, či fajčiar/nefajčiar. V aplikácii nájdete aj históriu svojich objednávok a kalkulátor, ktorý vám vypočíta približnú cenu jazdy.

V aplikácii na mape vidieť polohy taxíkov, napojených na HOPIN TAXI, ktoré sa v pravidelnom časovom intervale aktualizujú. Pri každom taxíku je uvedená značka a model auta, rok výroby, nástupné a minimálne jazdné. Môžete si taktiež pozrieť zoznam všetkých taxíkov v okolí. Veľkou výhodou aplikácie je tiež možnosť vidieť na mape miesto, kde sa práve objednaný taxík nachádza a sledovať aj jeho príjazd. Vyjsť von tak môžete až vtedy, keď už taxík bude prichádzať k vašej pozícii. Ak je už taxík na mieste a vy ešte nie ste pripravení, môžete mu priamo cez aplikáciu poslať správu, že budete meškať. Samozrejmosťou je možnosť hodnotiť taxikárov a pridávať si konkrétne taxíky medzi obľúbené.

Skúsenosti z testovania

Vďaka nášmu šéfredaktorovi Michalovi sme službu aj reálne otestovali a môžeme konštatovať, že výhody v podobe lokalizácie taxíka a sledovania jeho príchodu fungujú naozaj korektne, vrátane upozornenia, že taxík je už takmer pri nás. Oceňujeme tiež možnosť vybrať si konkrétne auto a sadzbu, ktorú budeme platiť. Naopak, k nevýhodám zatiaľ zaraďujeme relatívne nepresné určenie polohy, takže spoluprácu aplikácie s GPS ešte treba zlepšiť. Problém môže nastať aj vtedy, ak zákazník pri ručnom zadávaní údajov chybne označí svoju polohu a taxikár ho nevie nájsť. Aplikácia totiž do objednávky nepridáva automaticky telefónne číslo a vodič taxíka tak nemá možnosť zákazníkovi zatelefonovať. Môžu síce komunikovať textovými správami priamo v aplikácii, pre vodiča to však znamená nutnosť odstaviť vozidlo, keďže za jazdy písať nemôže. Hodilo by sa tiež vyhodnocovanie intenzity premávky a dopravných obmedzení, ktoré môžu trochu skresľovať skutočný čas príchodu taxíka. Aplikácia totiž pri vypočítavaní času príchodu taxíka nezohľadňuje aktuálnu dopravnú situáciu na cestách.

Hopin Taxi taxík

Autori aplikácie evidovali ku koncu januára 2014 približne 70 aktívne zapojených taxíkov a na pripájaní nových pracujú každý deň. Zatiaľ sú dostupné len v Bratislave, ale ďalšie mestá by podľa prísľubu autorov mali pribudnúť čoskoro. HOPIN TAXI je nádejný projekt, ktorý poskytuje pri objednávaní taxíka úplne iné možnosti aj pohodlie a so zapájaním nových taxíkov do aplikácie bude jeho využiteľnosť ešte výrazne rásť.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

14.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+