MojAndroid

Písanie na Android smartfónoch a tabletoch nikdy nebolo, a ešte dlho nebude, také pohodlné ako písanie na klávesnici počítača alebo notebooku. Však množstvo klávesov, skratiek, funkčných tlačidiel a hlavne veľkosť klávesnice nemožno zmestiť do zariadenia s uhlopriečkou len niekoľko palcov tak, aby sa na displeji zobrazovalo ešte aj pole pre zadávanie textu. Písanie na svojom smartfóne či tablete si však môžete značne zjednodušiť a zefektívniť – pomocou alternatívnych klávesníc. Spoločne sa teraz pozrieme na to, ktoré z takýchto klávesníc patria medzi najobľúbenejšie. A zaujíma nás aj váš názor!

android-klavesnice

Hoci v redakcii využívame rôzne typy alternatívnych klávesníc, nikdy nepokryjeme dopyt, ktorý vytvoríte vy, naši čitatelia. Preto sme sa rozhodli začať so seriálom Aplikácie pre môj Android po novom. Odteraz pre vás vyberieme zoznam zaujímavých titulov z každej oblasti, ale radi by sme vedeli aj váš názor na klávesnice, ktoré používate a čo sa vám na nich páči najviac. Získame tak prehľad o tom, aké aplikácie používate a pomôžete si odporúčaniami navzájom. Tu je zoznam aplikácií, ktoré sme vybrali v redakcii na tému Alternatívne klávesnice:

SwiftKey

Jednou z najobľúbenejších alternatívnych klávesníc je jednoznačne titul SwiftKey. Ten prináša okrem výbornej predikcie slov aj niekoľko typov rozloženia klávesov – Full (plné zobrazenie), Thumb (pre písanie dvoma palcami) a Compact (menšia klávesnica pre písanie v popredí), pričom sú všetky typy klávesnice ponúkané tak pre smartfóny, ako aj tablety. SwiftKey ponúka tiež niekoľko grafických tém, ktorými si môžete klávesnicu upraviť podľa svojich predstáv.

Okrem klasického zadávania znakov môžete využiť aj písanie ťahom alias SwiftKey Flow, čo vám po získaní praktických zručností môže značne ušetriť čas, pokiaľ píšete na vašom Android zariadení množstvo správ a e-mailov. Klávesnica SwiftKey dokáže tiež vytvárať štatistiky vášho písania, prípadne sa naučiť slová, ktoré používate na sociálnych sieťach a v e-mailoch. Dôležitou vlastnosťou je podpora pre slovenčinu, ktorú v aplikácii nájdete spolu s ďalšími desiatkami jazykov. Plná verzia aplikácie stojí 3,99€, vyskúšať si ju však môžete aj bezplatne po dobu 1 mesiaca.

+ pokročilé nastavenia

+ písanie ťahom

+ viac typov rozloženia

+ podpora slovenčiny

– vyššia cena za plnú verziu

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Swype

Medzi obľúbené tituly sa rozhodne radí aj klávesnica Swype. Tá bola niekoľko rokov dostupná len v beta verzii, pričom do Obchodu Play prišla iba tento rok. Momentálne klávesnica ponúka v najnovšej verzii rovnako rozloženie klávesov v kompletnom móde, pričom je klávesy možné rozložiť aj do strán, aby boli prispôsobené pre písanie palcami. Medzi najväčšie výhody tejto alternatívnej klávesnice patrí písanie ťahom, ktoré je na naozaj vysokej úrovni, pričom v najnovšej verzii klávesnica ponúka naozaj množstvo nastavení a možností úprav, ktorými si môžete zmeniť takmer každú vlastnosť klávesnice.

Pre Swype je typická tiež kvalitná predikcia a bohatý slovník slov, ktorý ponúka medzi jazykmi aj slovenčinu. Zaujímavou vlastnosťou je tiež preklad reči do textu (angl. speech-to-text), ktorý v tomto prípade zabezpečuje pokročilý systém Dragon Dictation. Dostupné sú tiež rôzne skratky a funkčné klávesy, ktoré vám pomôžu napríklad s kopírovaním a vkladaním textu. Swype je dostupný ako bezplatná aplikácia v trial verzii a ako plná verzia klávesnice za 2,95€.

+ písanie ťahom

+ veľké množstvo úprav

+ kvalitná predikcia

+ viac typov rozloženia

+ podpora slovenčiny

– pomerne vysoká cena za plnú verziu

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 1,09 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 1,09 €

Go Keyboard

Klávesnica GO Keyboard si svoju cestu k fanúšikom našla najmä vďaka launcheru Go Launcher, ktorý si po celom svete stiahli desiatky miliónov ľudí. Samotná aplikácia je však rovnako dobre spracovaná, pričom medzi ostatnými vyniká najmä vďaka množstvo skinov, ktoré si na ňu môžete aplikovať. Klávesnica Go Keyboard pritom ponúka tiež funkcie podobné jej konkurentom, za všetky spomeniem napríklad možnosť zobrazenia klávesnice v klasickom alebo thumb (tabletovom) móde či kvalitnú predikciu slov s podporou slovenčiny. Výnimočnými funkciami sú tiež podpora gest, zadávanie textu ťahom alebo množstvo dostupných emotikonov.

Go Keyboard je dostupná úplne bezplatne, bez akýchkoľvek obmedzení. Nemusíte tak za ňu platiť a nikdy ani zrejme nebudete musieť. Ak sa vám táto alternatívna klávesnica zapáčila, stiahnite si ju pomocou odkazu nižšie. Dopĺňame tiež informáciu, že na stihnutie je dostupných aj niekoľko vylepšení a doplnkov pre túto klávesnicu, všetky nájdete na tomto odkaze.

+ množstvo doplnkov a skinov

+ kvalitná predikcia

+ písanie ťahom

+ bezplatná aplikácia

– nič

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

TouchPal X

S veľkým dôrazom na gestá a zadávanie textu ťahom prišla do Obchodu Play aj alternatívna klávesnica TouchPal X. Tá sa sústredí takmer výhradne na písanie ťahom a tomu autori prispôsobili aj ďalšie vlastnosti a funkcie tejto klávesnice. medzi jej prednosti patrí rýchlosť písania, predikcia slov, ktoré môžete dopĺňať rovnako gestami a nechýba ani pekne spracovaná grafika s množstvom tém a rozloženie klávesov na displeji. Medzi podporované jazyky patrí samozrejme aj slovenčina a s ňou spojená predikcia slov, ktorá je na veľmi vysokej úrovni. Dostupné sú tiež stovky emotikonov, ktoré pri písaní môžu vyjadriť vaše emócie a klávesnica ponúka aj pokročilý systém zadávania textu hlasom (speech-to-text).

TouchPal X sa pýši tým, že ušetrí viac ako 90% ťuknutí na jednotlivé klávesy tým, že budete písať gestami. Zaujímavými vlastnosťami sú tiež viacjazyčné zadávanie textu, štatistiky vašich činností alebo schopnosť klávesnice naučiť sa váš slovník zo sociálnych sietí. Funkciami patrí TouchPal X medzi najlepšie vybavené klávesnice, čo sa však vôbec neodrazilo na cene tejto alternatívnej klávesnice. V Obchode Play je totižto dostupná úplne bezplatne – rovnako ako verzia pre HD (tabletové) displeje, ktorá dopĺňa viaceré rozloženia klávesnice.

+ písanie ťahom

+ množstvo tém

+ pokročilá predikcia a dopĺňanie slov

+ bezplatná aplikácia

– nič 

Zaujíma nás váš názor!

V Obchode Play nájdete množstvo ďalších alternatívnych klávesníc, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. Nakoľko sme nechceli všetky rozoberať do podrobností, vybrali sme len tieto 4 tituly. Ďalšie tipy doplníme na základe vstupov od vás a získame tak prehľad o tom, ktoré aplikácie obľubujú naši čitatelia.

Ktorú z alternatívnych klávesníc používate vy? Zaujíma nás, ktorá aplikácia tohto druhu je obľúbená medzi našimi čitateľmi, a preto sme si pre vás pripravili anketu, v ktorej môžete zahlasovať za vášho favorita. Okrem názvu aplikácie prosím doplňte aj váš názor – čo sa vám na aplikácii páči a čo naopak, by ste na nech chceli zmeniť. Po dvoch týždňoch hlasovania sa objaví nový článok, pričom prinesieme rebríček najobľúbenejších alternatívnych klávesníc od vás, našich čitateľov. K popisom jednotlivých aplikácií uverejníme aj vaše názory, tak sa prosím pri popise jednotlivých titulov nenechajte obmedzovať!

8.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+