MojAndroid

Len pred nedávnom sme písali o tesnom boji Androidu a iOS. Vtedy bol rozdiel v podieloch týchto systémov na trhu len na úrovni niekoľkých percent. Dnes môžeme Apple a jeho systém iOS považovať definitívne za porazený, keďže podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Gartner má Android na svetovom trhu za Q2/2016 podiel neuveriteľných 86,2%. Druhý Apple má iba 12,9% a na treťom mieste je Windows Phone s podielom iba 0,6%.

Samsung_Galaxy_S7-10

Android pritom nie je jednoznačným víťazom len v kategórií low-end a mid-end zariadení, ale aj v kategórii drahých high-endov, kde Apple porazili zariadenia ako Samsung Galaxy S7, či novinky od čínskych výrobcov Huawei a Oppo. V druhom kvartáli tohto roka sa predalo až 297 miliónov Android zariadení, čo je o 25 miliónov kusov viac ako v rovnakom období minulý rok. Len pre porovnanie, Apple predal v Q2/2016 44,5 milióna iPhonov, zatiaľ čo minulý rok to bolo o 3,5 milióna kusov viac.

Screen Shot 2016-08-18 at 1.13.15 PM
Celkovo narástol aj predaj smartfónov ako takých, a to o 4,3% na celkových 344 miliónov kusov za kvartál. Zaujímavým je fakt, že na všetkých vyspelých trhoch okrem Japonska záujem o smartfóny poklesol (o 4,9%), zatiaľ čo na rozvojových trhoch sa o ne používatelia trhali a nahrádzali nimi svoje jednoduché mobily (nárast 9,9%). Najväčšími predajcami smartfónov sú spoločnosti Samsung, Huawei a Oppo, pričom s ďalšími dvomi výrobcami (TOP 5 výrobcov) predali až 54% z celkového objemu smartfónov (minulý rok 51,5%).

Zdroj: Gartner

19.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+