MojAndroid

Operačný systém Android je stále populárnejší. Svedčia o tom aj najnovšie štatistiky, podľa ktorých bol tento systém nainštalovaný na 85% všetkých smartfónov predaných v druhom štvrťroku tohto roku. Zaslúžili sa o to najmä telefóny s cenovkou do 200$, ktoré tvorili takmer 60% všetkých predaných Androidov.

Podľa prieskumov agentúry IDC sa v Q2/2014 predalo celkovo 301,3 milióna smartfónov. Android poháňal 255,3 milióna z týchto zariadení, čo znamená medziročný nárast o 33 percent. Zelený robot sa tak stal jednoznačne najpoužívanejším mobilným operačným systémom na smartfónoch a absolútnym počtom kusov, ako aj relatívnym nárastom predbehol svoju konkurenciu.

android-marketshare-q2-2014

Apple predal v druhom štvrťroku 35,2 milióna iPhoneov, čo je iba slabý nárast nárast oproti vlaňajšej hodnote 31,2 milióna. Pre spoločnosť je to najhoršie medziročné porovnanie, no štatistiky by sa mali zmeniť v ďalšom období, keď bude predstavený nový iPhone 6. Na treťom mieste zostáva Windows Phone, ktorého trhový podiel sa scvrkol z vlaňajších 3,5% na aktuálnych 2,5%. Mobilný operačný systém od Microsoftu má stále čo dokazovať a pomôcť by mu k tomu mohli aj ďalší výrobcovia. Na štvrtom mieste sa umiestnilo BlackBerry s trhovým podielom iba 0,5%, čo je výrazný pokles oproti vlaňajším 2,8%.

Zaujímavosťou na postavení Androidu je najmä fakt, že takýto vysoký trhový podiel dosiahol najmä vďaka dostupným telefónom a ich obľúbenosti v rozvojových krajinách. To je stále oblasť, v ktorej sa Apple nevie presadiť a vlaňajší pokus s iPhone 5C bol pomerne veľkým fiaskom. Na druhej strane, podľa prieskumov spoločnosti IDC až 58,6% všetkých predaných Android smartfónov stojí menej ako 200$. Na tomto fakte majú zásluhu najmä čínski výrobcovia Xiaomi, Huawei či Lenovo, ktorí vedia perfektne osloviť ázijský trh dostupnými zariadeniami.

marketshare-2

Apple stále nemá vo svojom portfóliu konkurencieschopné zariadenie pre lacné Android smartfóny, ktoré sú stále lepšie a výkonnejšie. Naopak, Windows Phone beží na hneď niekoľkých takýchto smartfónoch a aj tieto sú v súčasnosti veľmi populárne. Microsoft tiež chystá niekoľko nových dostupných smartfónov a spoločnosť si jasne uvedomuje, aký potenciál sa skrýva v tomto segmente trhu. Je preto možné, že v budúcnosti bude mať na poli lacných zariadení väčšiu konkurenciu.

Zdroj: IDC via Android Community, GSMarena

15.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+