MojAndroid

Android 8.0 Oreo bol predstavený iba tento týždeň, no už teraz sa objavujú zaujímavé informácie o tom, čo nový systém prinesie. Okrem avizovaných zmien sú to aj mnohé novinky pod povrchom, ktorých prítomnosť sa ukáže spravidla až neskôr. Tím vývojárov obľúbeného doplnku Substratum teraz prišli na to, že v systéme bude možné aplikovať globálne systémové témy bez potreby ROOT-u.

Android bude mať prvýkrát globálne systémové témy

To je skutočne obrovské zistenie, ktorému predchádzali dlhé prípravy a zmeny zo strany Google. Celý proces toho, ako sa globálne systémové témy dostávali do systému Android nájdete v rozsiahlom článku na stránke XDA. Všetko to začalo ešte systémom Android 6.0 Marshmallow, ktorý ako prvý ponúkol podporu pre Runtime Resource Overlay od Sony, čo je engine, na ktorom je postavený známy nástroj na používanie tém na zariadeniach Sony. Jeho využitie v systéme Android bolo ale krkolomné a nebolo možné bez ROOT-u.

Postupné aktualizácie zo strany Google však priniesli vylepšenú verziu engine s názvom Overlay Manager Service. Znovu tu ale boli obmedzenia, ktoré umožňovali použitie tém iba s ROOT-om, alebo ADB príkazmi. Všetko to zabezpečoval framework Substratum, ktorý sa postará o sprístupnenie tém aj v systéme Oreo. Tu to už ale bude možné bez ROOT-u a dokonca aj bez neustáleho zadávania ADB príkazov. Vystačíte si s veľmi jednoduchou desktopovou aplikáciou.

Negatíva sú minimálne

Stále ale nejde o oficiálnu podporu nástroja pre témy, a tak tu nájdeme nejaké prekážky. Našťastie, tie pre väčšinu používateľov nebudú vôbec závažné. Najväčším bonusom totiž je, že akúkoľvek tému si nainštalujete, tá ostane nainštalovaná aj po reštartovaní zariadenia. Ak nebudete témy meniť často, toto je pre vás ideálne riešenie. Ak ale budete chcieť témy meniť, pridávať alebo mazať zo svojho zariadenia, po každom reštarte budete musieť aplikácii Substratum priradiť oprávnenia cez desktopovú aplikáciu.

Ukážka čiernej témy s aplikáciou Substratum na zariadení so systémom Android 8.0 Oreo

To je ale naozaj malá daň za to, čo tento nástroj umožní. Zvládne totiž zmenu rôznych grafických prvkov naprieč celým systém. Umožní napríklad použitie plnohodnotnej čiernej témy, čo určite ocenia majitelia zariadení s AMOLED displejom. Tiež umožní zmenu fontu písma v konkrétnych aplikáciách, aj keď globálna systémová zmena fontu týmto spôsobom nebude možná. Stále ale budete môcť použiť jednu z množstva tém pre Substratum, ktoré sú už teraz vytvorené. S takouto masovou dostupnosťou je veľmi pravdepodobné, že nové témy budú ďalej pribúdať.

Podpora pre prvé zariadenia už čoskoro

Substratum bez ROOT-u pre zariadenia so systémom Android 8.0 Oreo by malo byť dostupné približne za týždeň. Vývojári doteraz robili všetko zadarmo, no v tomto prípade uvádzajú, že aplikácia bude platená. Cena zatiaľ nie je známa, no je veľmi pravdepodobné, že bude priateľná, a to najmä v porovnaní s tým, akú atraktívnu funkcionalitu prinesie. Zatiaľ sa plánuje aplikácia pre zariadenia Nexus 5X, Nexus 6P, Google Pixel a Google Pixel XL no s postupným sprístupňovaním aktualizácie na ďalšie zariadenia môžeme očakávať aj rozširovanie kompatibility aplikácie Substratum.

Verzia: nine
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: nine
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: XDA, informácie o aplikácii Substratum

25.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+