MojAndroid

Po dlhom čakaní, niekoľkých Developer Preview verziách a viacerých “potvrdených” názvoch sme sa dočkali. Google oficiálne predstavil Android 8.0 Oreo, najnovšiu aktualizáciu najrozšírenejšieho mobilného operačného systému na svete.

Zvíťazila známa sladkosť

Síce to bolo stále najpravdepodobnejšie, dnes ráno sme zapochybovali o tom, že Android 8.0 ponesie názov Oreo. Objavili sa informácie o tom, že by sa nový systém mal volať Orellete podľa tradičnej španielskej pochúťky. Teraz už ale vieme, že šlo o klamlivé informácie a nový update skutočne bude označený podľa známych plnených sušienok Oreo.

Množstvo noviniek a vylepšení

Systém Android 8.0 Oreo neprinesie veľa grafických zmien v samotnom dizajne systému. Nekoná sa tak žiadna obrovská revolúcia, no napriek tomu sa môžeme tešiť na obrovskú porciu nových funkcií, vylepšení a opráv pod povrchom aj na povrchu.

Limity na pozadí

V systéme Android Oreo sa stretneme s novými limitmi pre aplikácie na pozadí. To znamená, že systém bude môcť obmedziť, čo aplikácia na pozadí robí. Inteligentná správa týchto limitov by mala priniesť lepší výkon, menej spotrebovanej RAM, ale najmä lepšiu výdrž batérie.

Ide o zmenu aj pre vývojárov, ktorí budú mať k dispozícii dokumentáciu s vysvetlením všetkých noviniek. V skratke to bude fungovať tak, že niektoré funkcie na pozadí automaticky zabezpečí systém a aplikácie tomu budú musieť byť prispôsobené. Iné, nie vitálne funkcie na pozadí, bude systém pravdepodobne blokovať.

Nové upozornenia

Google si uvedomuje, že upozornenia sú obrovskou súčasťou systému Android, a tak ich stále vylepšuje. Teraz sme sa dočkali hneď viacerých noviniek pre ešte jednoduchšiu prácu s upozorneniami. Pribudli tzv. notifikačné kanály, vďaka ktorým je možné spravovať rôzne druhy notifikácií v rámci jednej aplikácie.

Okrem toho pribudli aj kozmetické zmeny, ako napríklad farebné notifikácie pre konkrétne aplikácie, ale farbu notifikácie bude môcť zmeniť aj jedna aplikácia. Dobre to bude vidieť napríklad v hudobných aplikáciách, kde bude notifikácia prispôsobená obalu albumu, ktorý práve počúvate.

Pribudne tiež možnosť uložiť upozornenia na neskôr, čo niektorí výrobcovia už ponúkali vo svojej nadstavbe. Okrem toho je to ešte množstvo ďalších noviniek, ako napríklad vylepšenia pre okamžité odpovede v jednotlivých aplikáciách.

Obraz v obraze

Aj na bežných smartfónoch budeme môcť používať obraz v obraze – funkciu, ktorú podporuje Android TV už dlhšie. Ide o drobnosť, ktorá poteší najmä používateľov väčších zariadení. Jednoducho si môžete nechať zobraziť maličké okno napríklad s videom, kým vy robíte niečo iné. YouTube to umožňuje už dlhšie, no iba v rámci aplikácie. Nová funkcia bude dostupná naprieč celým systémom.

Vylepšené ikony s notifikačnými bodkami

O tejto funkcii sme už tiež vedeli a teraz sa vo finálnej verzii systému potvrdila. Ikony aplikácií budú mať pri sebe bodky, ktoré budú symbolizovať, že pri danej aplikácii máte neprečítané upozornenie. Ikony tiež budú môcť byť animované alebo mať vlastné pozadie, a tak sa zrejme môžeme tešiť na nové balíčky.

Project Treble a ďalšie vylepšenia pod kapotou

Samozrejme, súčasťou nového systému sú aj rôzne novinky, ktoré nevidíme, no výrazne zlepšia používanie. Jednou z najväčších múch platformy Android sú pomalé aktualizácie. To by mal zlepšiť Project Treble – nový spôsob aktualizovania zariadení.

Google rozdelil systém Android na dve časti – jadro, ktoré bude pochádzať priamo od Google a časť, ktorú môžu ovplyvniť samotní výrobcovia jednotlivých komponentov. Toto jadro bude aktualizovať sám Google a akonáhle vydá novú verziu, tá bude teoreticky dostupná pre všetkých výrobcov tretích strán. Tí totiž majú k dispozícii aj akýsi návod, ako vytvárať svoju nadstavbu tak, aby bola v budúcnosti rýchlejšie prispôsobiteľná novej verzii systému.

Okrem toho sme sa dočkali rôznych vylepšení pripojenia, kvality zvuku a ďalších. Tieto vylepšenia sa majú postarať o lepší používateľský zážitok, vyšší výkon a nižšiu spotrebu energie. Na to všetko sa už teraz veľmi tešíme.

Android 8.0 Oreo: Bezpečnejší, rýchlejší a sladší

Teraz je dôležité vedieť, že Android 8.0 Oreo bol oficiálne predstavený a už čoskoro začne byť distribuovaný na súčasné zariadenia. Šťastie majú majitelia zariadení Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X a Nexus Player. Ostatní budú musieť, žiaľ, počkať.

Zdroj: Android Central 1, 2, 3, 4

21.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+