MojAndroid

Jednou z noviniek, ktoré prináša nový Android 6.0, je možnosť využiť pamäťovú kartu ako vnútornú pamäť. Túto funkciu získajú zariadenia, ktoré samozrejme podporujú pamäťové karty a využiť ju môžu najmä tí používatelia, ktorým nestačí veľkosť vnútorného úložiska. Hoci táto novinka ponúka niekoľko výhod, má aj svoje nevýhody.

Android-6-0-marshmallow-titulka-1

Náš tip
NÁVOD | Ako manuálne nainštalovať Android 6.0 Marshmallow

Jednou z nich je napríklad fakt, že keď vložíte novú pamäťovú kartu do zariadenia a zvolíte, aby sa správala ako vnútorné úložisko, prídete o všetky dáta, ktoré ste na nej mali. Karta sa naformátuje, zašifruje a až potom sa z nej stane vnútorné úložisko. Pritom pôvodné úložisko zo zariadenia akoby zmizlo a bude sa správať len ako pamäť pre inštalovanie aplikácií a hier. Multimédiá si však naň už neuložíte. Ďalšou nevýhodou je rýchlosť takto vytvoreného úložiska. Pamäťové karty sú značne pomalšie ako pamäťové čipy, a tak pri lacnejšej karte s nižšou triedou môžete zariadenie týmto spôsobom značne spomaliť. Zaujímalo by nás, či sa neskôr dá karta aj spätne odšifrovať a naformátovať, no to sa dozvieme zrejme až po osobnom teste.

Zdroj: AndroidCommunity

22.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • gabo

  Čiže budem môcť presúvať všetky data hier na to ” vnútorné úložisko ” bez ohľadu nato či hra podporuje čítanie dát z sd karty ?

  • Ono tá SD karta bude zobrazená ako vnútorné úložisko, takže tam môžeš nainštalovať všetky hry.

 • HiæR

  honor holy take robil na android 4.x, ale urcite je fajn ze to bude vediet akykolvek android 6+

 • zase ja

  Tak nevyhody su jasne a tie vyhody su teda ake?

  • Že ak más telefón s 8 GB vnútornou pamäťou, tak zrazu môžeš mať telefón so 128 GB vnútornou pamäťou :) Výhoda je najmä v mieste pre inštalovanie aplikácií, ktoré sa nedajú (natívne) inštalovať na microSD kartu.

   • Rastislav Salamon

    presne, pre pouzivatelov s malou vnutornou pamätou je vyhoda, ze aplikacie ktore sa nedaju instalovat na pamätovu kartu tam vlastne bez problemov nainstalujes

 • Marco

  Ake rychle su vnutorne pamate oproti SDckam?

   • Rastislav Salamon

    aj preto som stastny ze mam 32GB vnut. pamät a ziadnu kartu nepotrebujem, vsak ani ju nemam kde dat :) ale to mi vobec neprekaza, prave naopak

   • Vlado

    Nemám síce žiadnu aplikáciu na presnejšie zmeranie rýchlosti, ale myslím si že vnútorná pamäť nebude až 3x rýchlejšia.
    SanDisk microSDXC 64GB Extreme
    UHS-I (U3) (GoPro Edition) – formátoval som ju na exFAT
    (Výrobca udáva rýchlosť čítania až 60MB/s/zápis až 40MB/s)

    • IQLogic

     Nejde len o maximálne rýchlosti ale taktiež IO operácie a tam pam. karty zlyhávajú nech majú akúkoľvek triedu :)

 • Vlado

  Ale ak sa pamäťová karta naformátuje ako vnútorná pamäť, tak aký je dôvod, že by sa na ňu nedali ukladať aj multimediálne súbory, resp. hocijaké súbory, ale len aplikácie a hry?
  Veď na vnútornú pamäť je možné ukladať rôzne súbory, napr. cez usb prepojenie s PC, bluetooth, OTG USB, cez WiFi a podobne.
  Je to naozaj takto špecifikované, alebo je to len nesprávne pochopené a obmedzenie sa týka len toho, že takto sformátovanú a zašifrovanú pamäťovú kartu neprečítam v čítačke mimo telefónu?

  • Zle si to pochopil, Vlado :) Na vnútornú pamäť, ktorá zo zariadenia zmizne po formátovaní microSD karty, sa nedajú potom ukladať multimédiá. Na novo vytvorenú kvázi-vnútornú pamäť samozrejme môžeš ukladať všetko :)

   • Vlado

    Tak to je fajn. Naozaj som to zle pochopil a zostal som zaskočený tým, že by tam malo byť takéto obmedzenie. Celkom sa teším na Marshmallow (pre XPERIE snáď začiatkom budúceho roku). Vďaka za odpoveď.

 • IQLogic

  Čím ďalej tým väčšie nezmysly vymýšľajú. Stačilo by stanoviť ako minimum 32GB a hotovo. Už aj tých 32GB je pomerne archaická hodnota a dnešné hi-endy by mali mať minimum 64GB. Prístup ku karte nechať pekne po starom, povoliť Mass Storage pre kartu a nie implementovať obmedzenia pre karty á la KitKat či Lollipop a nutnosť využívať neskonale primitívny MTP!!!

+