MojAndroid

Google predstavil najnovší Android 5.0 a s ním uviedol aj množstvo nových funkcií, ktoré sú teraz dostupné pre každého, kto si nainštaloval najnovšiu preview verziu systému. Veľký zoznam všetkých noviniek sme priniesli už v minulom článku, no teraz sme sa rozhodli, že z nich vyberieme tie najlepšie a najzaujímavejšie. Nový Android okrem zmeny vzhľadu s množstvom nových animácií a Material dizajnom totižto priniesol celý rad nových funkcií, ktoré stoja za zmienku. Je to napríklad podpora viacerých používateľských kont aj na smartfónoch, či vylepšené notifikácie, multitasking a nový systém obnovenia zariadenia pomocou Tap & Go. Všetky novinky nájdete v článku Veľký zoznam všetkých zmien v Android 5.0 Lollipop.

Notifikácie a prioritný režim

Najvýraznejšie sa nový dizajn dotkol notifikačnej lišty, ktorá ponúka nový systém notifikácií aj rýchlych skratiek ovládania. Notifikácie sa zobrazujú podľa relevancie, pričom pozostatkom zo starších verzií Androidu je ich odstránenie pohybom do strán. Najdôležitejšie notifikácie vám vyskočia do popredia pri používaní akejkoľvek aplikácie, takže už nikdy nezmeškáte dôležité udalosti a upozornenia. S notifikáciami môžete pracovať aj zo zamknutej obrazovky, pričom dvojitým poklepaním na notifikáciu otvoríte prostredie danej aplikácie. Notifikácie otvoríte klasicky stiahnutím notifikačnej lišty z vrchnej časti obrazovky. Okrem nich v lište uvidíte informácie o čase, Wi-Fi či batérii. Ak chcete otvoriť skratky pre rýchle ovládanie, musíte gesto stiahnutia lišty zopakovať alebo na stiahnutie lišty použiť dva prsty.

Android Lollipop priritny rezim-5 Android Lollipop priritny rezim-1 Android Lollipop priritny rezim-2

Nový Android so sebou prináša tzv. Prioritný mód. Vďaka nemu môžete nastaviť, ako sa budú zobrazovať notifikácie, a ktoré udalosti budú telefónom ignorované tak, aby vás nerušili napríklad pri pracovnej schôdzke, na dovolenke, alebo v neskorých nočných hodinách. V nastaveniach alebo priamo z notifikačnej lišty je možné zvoliť, či budú zvonenia vypnuté pre všetky udalosti alebo budú povolené len pre prioritné prerušenia.  Zároveň sa da nastaviť čas, na ako dlho bude prioritné prerušenie povolené alebo dopredu naplánovať, v ktoré dni v týždni a v akom čase sa automaticky spustí. Navyše, status priority podporujú aj aplikácie, ktoré sa tak môžu prioritne zoskupovať v notifikačnom paneli a vyzváňaním vás budú upozorňovať aj v prípade aktivovaného prioritného režimu. Jeho zapnutie je v notifikačnom paneli znázornené ikonou hviezdy. Všimli ste si, že v novom systéme po stiahnutí notifikačný panel ukazuje aj percentuálnu kapacitu batérie? Tu môžete pomocou aplikácie aktivovať aj priamo notifikačnej lište.

Verzia: 1.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1
Aktuálna cena: Zdarma

Android Lollipop priritny rezim-4 Android Lollipop priritny rezim-3 Android Lollipop priritny rezim-6

Viac používateľov už aj v smartfónoch

To, čo si mohli majitelia tabletov s Androidom užívať už dávnejšie, prichádza do smartfónov až s Androidom 5.0 Lollipop. Hovoríme o podpore používateľských účtov, ktoré sú vďaka novému Androidu k dispozícii už aj na smartfónoch. Ich použitie je rovnaké ako v prípade tabletov. Jeden používateľ je vlastník, ktorí vytvára ďalšie kontá. V tých môžu ich majitelia pracovať s vlastnými aplikáciami, Google účtom a nastaveniami, pričom konto vlastníka telefónu ostáva bezpečne mimo ich dosah.

 Android Lollipop konta-3 Android Lollipop konta-2 Android Lollipop konta-1

Hovory sa pre jednotlivých používateľov dajú zablokovať a kontá je možné chrániť zabezpečenou uzamykacou obrazovkou. Vymazať ich môže iba ich vlastník alebo majiteľ zariadenia, ktorý sa do telefónu prihlasoval pri prvom spustení a nastavení systému. Prepínanie medzi kontami sa robí priamo z notifikačnej lišty prostredníctvom ikony alebo v nastaveniach používateľov.

Menu zdieľania prioritizuje cieľové destinácie

Zdieľanie dát je s novým Androidom zas o niečo jednoduchšie. Menu s destináciami, ktoré sa objaví po stlačení ikony pre zdieľanie, sa totižto teraz automaticky upraví tak, aby na prvých miestach boli cieľové destinácie, ktoré používate najčastejšie. Podobnú funkciu obsahoval aj KitKat, no v Androide Lollipop je prepracovanejšia. Pôvodne sa totižto pri zdieľaní navrchu objavila len naposledy použitá aplikácia. Teraz sa podľa zvyklostí používateľa upraví celý zoznam.

Android Lollipop test-8 Android Lollipop test-9 Android Lollipop test-10

Naposledy spustené aplikácie aj po reštartovaní

Multitasking Androidu 5.0 je vytvorený pomocou špeciálnych tabov, podobne ako v prehliadači Google Chrome. Do menu s multitaskingom sa dostanete pomocou jedného z troch nových navigačných tlačidiel, ktoré sú rovnako výraznou zmenou v dizajne systému Android. Rovnako ako v Chrome, aj tu jednotlivé úlohy zatvárate potiahnutím do strán, pričom medzi viacerými prebiehajúcimi aplikáciami rolujete vo vertikálnom smere.

Android Lollipop test-11 Android Lollipop test-1 Android Lollipop test-12

Ak si nainštalujete Chrome Beta, tak sa budú v zozname zobrazovať dokonca aj otvorené karty z prehliadača. Čo je ale zaujímavejšie je, že v OS Lollipop sa multitaskingové menu nevynuluje ani po reštarte zariadenia. Svoje naposledy používané aplikácie tak po stlačení multitasking tlačidla nájdete aj po vypnutí a opätovnom zapnutí zariadenia.

Šetrenie batérie

Android 5.0 uvádza do praxe aj nový šetriaci režim batérie, ktorý sa dá aktivovať priamo v nastaveniach. Google si od neho sľubuje predĺženie výdrže v rádovo hodinách. Dosiahnúť to má vďaka obmedzeniu taktu procesora, jasu displeja, vypnutiu vibrácií či animácií, a prenosu dát na pozadí. Aktivácia šetrenia batérie je systémom riadne signalizovaná a to, že ju máte spustenú, si všimne skutočne každý. Operačný systém totižto pri nej zmení farby do oranžova, čo pri používaní pôsobí dosť rušivo.

Android Lollipop test-13 Android Lollipop test-14 Android Lollipop test-15

Prenos a obnova pomocou Tap & Go

Veľmi užitočnou funkciou, ktorú oceníte vždy pri prechode na nové zariadenia, je prepracované obnovenie systému pomocou funkcie Tab & Go. Vďaka nej na novom zariadení už nemusíte pracne vypĺňať všetky údaje a nastavenia, ale stačí priložiť napríklad smartfón k tabletu a údaje sa prenesú automaticky prostrecnítvom NFC a Bluetooth. Po zadaní hesla ku Google kontu už nebudete musieť pokračovať v klasickom procese nastavovania, ale budete prenesení na domovskú obrazovku Androidu (funguje to aj zo starším Androidom 4.4 KitKat, testované so Samsungom Galaxy S5). Vaše aplikácie sa začnú automaticky sťahovať z obchodu Play a ak zariadenia, z ktorého dáta kopírujete, obsahuje Google Now Launcher, tak sa prenesú aj nastavenia rozloženie jeho plochy. Samozrejmosťou je aj obnova údajov v prípade, že zariadenia neobsahujú NFC. V tomto prípade máte na výber obnovu zo zariadení, ktoré ste používali naposledy. Nastaviť dokonca môžete, ktoré aplikácie sa z vybraného zariadenia majú obnoviť.

Android Lollipop test-1-2 Android Lollipop test-16 Android Lollipop test-17

Inteligentné zamknutie

Nový Android podporuje aj tzv. Smart Lock, ktorý dokáže zariadenie inteligentne odomknúť vtedy, keď je vo vašej blízkosti. Google tak robí na základe pripojených Bluetooth zariadení alebo po priložení naprogramovaných NFC tagov. Ide o výborný spôsob ako chrániť svoje zariadenie a dáta pred nepovolanými osobami. Ak svoj smartfón nebudete mať v blízkosti napríklad inteligentných hodiniek, tak sa Android automaticky zamkne. Naopak, ak bude k nemu pripojené známe zariadenie alebo k nemu priložíte známy NFC tag, tak sa automaticky odomkne a vy tak nemusíte pracne zadávať heslá, či PIN kódy.

 Android Lollipop test-4 Android Lollipop test-3 Android Lollipop test-5

VIDEO

21.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+