MojAndroid

V prípade, že ste pozorovali na svojom Nexuse 7 určité spomalenie alebo neskorú odozvu na reakcie, tento problém vám pomôže odstrániť aktualizácia na Android 4.3 Jelly Bean, ktorý okrem iného pridáva podporu pre TRIM. Technológia TRIM je v podstate spôsob komunikácie softvéru s vnútornou pamäťou zariadenia s cieľom informovať o tom, ktoré bloky dát nie sú použité a pripravené na vymazanie.

Nexus-7-fetured-LARGE-635x252

Pri vypnutom TRIM, zmazanie súboru nie je softvérom v skutočnosti oznámené SSD alebo eMMC úložisku. Priestor sa uvoľní len z pohľadu používateľa, ale radič stále registruje bloky dát ako platné údaje. Povedzme, že si skopírujete do tabletu 1 GB film a po pozretí ho zmažete. Myslíte, že tento priestor máte k dispozícii, ale kým sa tieto bloky znova neprepíšu, radič bude s celým 1 GB zaobchádzať ako s platými dátami. V Androide nebol TRIM pôvodne aktivovaný, čo spôsobovalo dlhodobé spomaľovanie Nexusov, no informácie odborníkov z AnandTech dokazujú, že Android 4.3 túto podporu pridáva.

Akonáhle je systém aktualizovaný na najnovšiu verziu 4.3, TRIM bude vykonávať “upratovanie” zhruba každých 24 hodín v závislosti od okolností. Pre automatické spustenie na pozadí je potrebné spĺňať niekoľko podmienok – zariadenie nebolo spustené po dobu 1 hodiny, žiadna údržba nebola naplánovaná v uplynulých 24 hodinách a zariadenie sa buď vybíja s kapacitou 80% alebo nabíja a dosiahlo kapacitu aspoň 30%. Ak teda pociťujete spomalenie, po aktualizácií by sme mali poznať lepšie výsledky. Samozrejme, tieto sa dostavia až po určitom čase, pretože sa jedná o dlhodobejší proces.

Zdroj: anandtech

30.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+