MojAndroid

Google len niekoľko dní dozadu predstavil nový Android 4.2 Jelly Bean, ktorý prieniesol niekoľko zaujímavých noviniek. Medzi inými aj novú aplikáciu galérie a fotoaparátu, ktorý teraz dokáže vytvárať panoramatické fotografie v 360 stupňovom pohľade. Okrem toho sa majitelia zariadení s novým Androidom môžu tešiť aj na novú klávesnicu s podporou Swypu. Nové funkcie však nemusia byť len doménou nových Androidov, ale môžete si ich teraz vďaka komunite vyskúšať aj na telefónoch či tabletoch so staršou verziou OS – Androidom 4.1 Jelly Bean. Podmienkou je root zariadenia.

Photo Sphere

Photo Sphere fotografie, dovoľujú zachytiť každučký detail okolo vás. V Androide 4.2 môžete vyfotiť panoramatickú snímku o 360 stupňoch, pričom si budete pripadať, akoby ste boli priamo na danom mieste. Aplikáciu sa podarilo extrahovať zo systémového obrazu Androidu 4.2 a môžete si ju tak vyskúšať aj vy. Inštalácia je jednoduchá. Stačí ak si stiahnete súbor s názvom camera42_patched.zip a flashnete ho do svojho zariadenia. Predtým ako tak spravíte, však odporúčame spraviť zálohu súčasného stavu – len pre prípad, že by kamera nefungovala tak ako má alebo by ste sa chceli vrátiť do pôvodného stavu.

My sme kameru vyskúšali na HTC One X a jej inštalácia prebehla úspešne. Po reštarte telefónu zostala v aplikáciach aj natívna aplikácia galérie a fotoaparátu Sense, takže môžete využívať obidve súčasne. Funkcia Photo Sphere fungovala, no napriek tomu sme zaznamenali niekoľko problémov pri vytváraní panoramatických fotografií, vrátane ich prehliadania. Aplikácia tak nefunguje úplne na 100%, no očakávame, že s ďalšími verziami sa bude stále vylepšovať.

  

  

Pre majiteľov Galaxy Nexus smartfónov odporúčame použiť originálne súbory na inštaláciu, ktoré nájdete na XDA fóre.

Android 4.2 klávesnica

Inou novinkou v Androide 4.2 je aj klávesnica. Tá umožňuje písanie pomocou posúvania prsta po displeji, tzv. swypovaním. Podporovaná je tiež predikcia ďalších slov vo vete, vďaka čomu môžete celé vetné spojenia pridávať ešte jednoduchšie.

Novinku si teraz môžu vyskúšať aj používatelia Androidu 4.1 Jelly Bean. Inštalácia je podobná ako v prípade kamery. Môžete využiť inštaláciu pomocou flashnutia ale k dispozícii je tiež možnosť inštalácie pomocou APK súboru. Klávesnicu sme nainštalovali, no na našom zariadení nefungovala možnosť zadávania textu posúvaním prsta po obrazovke – na iných telefónoch, ako HTC One X, však môže fungovať. Tiež upozorňujeme, že ide pravdepodobne o staršiu verziu klávesnice, ktorá neponúka finálny dizajn používateľského prostredia pri písaní gestami.

 

1.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+