MojAndroid

Google dnes predstavil nové zariadenia, očakávaný LG Nexus 4 a 10,1 palcový tablet Nexus 10, ktoré sú vybavené najnovšou verziou operačného systému Android. Ten sa v týchto modeloch nachádza vo verzii 4.2 a nesie kódové označenie Jelly Bean. Nová verzia Google OS prináša niekoľko noviniek, ktoré určite stoja za zmienku. Poďme sa preto na ne pozrieť.

Jednou z najzaujímavejších funkcií je Photo Sphere, ktorá umožní vytvárať fotografie v skutočne novom rozmere – konkrétne v 360 stupňovom pohľade vo všetkých smeroch. Vytvorené snímky môžete následne prezerať priamo v telefóne alebo zdieľať s priateľmi na Google+. Ako to celé funguje, pochopíte najlepšie po vzhliadnutí nasledovného videa:

Inou novinkou je nová klávesnica, ktorá umožňuje písanie pomocou posúvania prsta po displeji, tzv. swypovaním. Posunom prsta z jedného písmenka na druhé v poradí písaného slova, sa po zodvihnutí prstu napíše dané slovo a pridá sa automaticky medzera. Podporovaná je tiež predikcia ďalších slov vo vete, vďaka čomu môžete celé vetné spojenia pridávať ešte jednoduchšie.

Pri tabletoch nový Android 4.2 ponúka aj podporu pre viacerých používateľov. To znamená, že s tabletom môžu pracovať niekoľkí používatelia, ktorí sa môžu medzi svojimi profilmi jednoducho prepínať. Každý si tak bude môcť nainštalovať svoje vlastné aplikácie, používať súkromný e-mail alebo posielať správy bez toho, aby sa bál o narušenie svojho súkromia. Samozrejmosťou je možnosť nastaviť pozadie plochy a rozmiestnenie widgetov či aplikácií na nej. Zaujímavou je tiež nová funkcia Daydream, ktorá môže na displeji tabletu zobraziť fotografie z albumov či novinky z Google Currents napríklad počas dockovania.

Android 4.2 podporuje tiež bezdrôtové streamovanie videí či iného obsahu do televízora pomocou štandardu Miracast. Podmienkou je, aby bol k nemu pripojený adaptér, ktorý zabezpečí príjem obrazu a jeho zobrazenie na TV. Zmenám sa nevyhol ani hlasový asistent Google Now, ktorý teraz podporuje nové karty a hlasové povely, vrátane možnosti pridávať nové udalosti do Google kalendára alebo kontroly, kedy je naplánovaná ďalšia schôdzka.

 

Notifikačná lišta bola v novom Androide doplnená o nové rýchle nastavenia, v ktorých môžete zapnúť/vypnúť niektoré funkcie telefónu. K rýchlym nastaveniam sa môžete dostať pomocou ikony v klasickej notifikačnej lište alebo posunom dvojice prstov po displeji, tým istým spôsobom, ako pri klasickej notifikačnej lište. O všetkých novinkách sa môžete dozvedieť aj z videa natočeného zahraničným portálom Verge.

Zdroj: android.com

29.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+