MojAndroid

Google dnes začal s rozposielaním pozvánok na tlačovú konferenciu v New Yorku, na ktorej s veľkou pravdepodobnosťou predstaví nový LG Nexus 4 a s ním aj najnovšiu verziu operačného systému Android vo verzii 4.2. O LG Nexus 4 kolovalo v poslednom čase po internete veľké množstvo informácií. Dozvedeli sme sa, ako by mal vyzerať a aké parametre ponúkne. Ak sa všetky odhalené informácie ukážu ako pravdivé, ponúkne nový LG Nexus parametre vlajkovej lode Optimus G upravené tak, aby vyhovovali požiadavkám na Nexus zariadenia. LG Nexus 4 tak pravdepodobne nebude disponovať slotom pre micro SD a na začiatku by mal byť dostupný len vo verziách s vnútornou pamäťou 8 a 16GB.

Technické špecifikácie LG Nexus 4:

 • Zariadenie vychádza z Optimusu G ale nevyzerá rovnako
 • Bezdrôtové nabíjanie
 • Zadný kryt je vyrobený z lesklého a hladkého materiálu, pravdepodobne z odolného skla
 • poháňaný štvorjadrovým procesorom Snapdragon S4 Pro
 • 2GB RAM
 • 1280×768 True-HD IPS displej
 • Softvérové tlačidlá na displeji
 • 8 Mpix fotoaparát
 • Žiadny slot pre microSD
 • Dostupné by mali byť verzie s 8GB a 16GB internou pamäťou
 • Batéria je napevno vstavaná 

Všetci sa určite neviete dočkať na to, čo nový Android vo verzii 4.2 ponúkne. Vďaka redaktorom z Androidpolice to však už môžeme aspoň tušiť. Zo systémového obrazu Androidu 4.2 z LG Nexus 4, sa im totiž podarilo získať novú verziu aplikácie Gmail, ktorá podporuje niekoľko nových funkcií vrátane pinch-to-zoom. Okrem toho sa môžeme pravdepodobne tešiť aj na rozšírené notifikačné menu a ďalšie novinky. Najnovšie sa redaktorom tohto zahraničného portálu podarilo zistiť niekoľko zaujímavých informácií o funkciách, ktoré by mali výrazným spôsobom prispieť k zvýšeniu bezpečnosti. Systémový obraz, ktorý redaktori analyzovali obsahoval kód, naznačujúci prítomnosť funkcií ako SELinux, VPN Lockdown a Premium SMS Confirmation.

SELinux (Security-Enhanced Linux)

Security-Enhanced Linux je setom doplnkov kernelu a nástrojov, ktoré zabezpečujú to, že používateľské programy majú len obmedzené privilégiá potrebné pre ich funkčnosť. SELinux môže fungovať v troch režimoch – Disabled, Permissive a Enforcing. Pri Disabled režime (vypnutom) bude ochrana vypnutá úplne, Permissive mod loguje aktivitu aplikácií no neblokuje ich aktivitu, posledný Enforcing režim blokuje aktivitu aplikácií tak, aby zabezpečil čo najvyšší stupeň bezpečnosti. Funkcia SELinux je známa najmä z prostredia desktopových počítačov s operačným systémom Linux.

VPN lockdown

Virtuálna privátna sieť (VPN), slúži na zabezpečené prepojenie medzi dvoma bodmi na rôznych miestach internetu. Zariadenia vo VPN sa tak tvária, ako keby boli na jednej spoločnej sieti. Túto funkciu môžu využívať napríklad zamestnanci, ktorí sa tak bezpečne môžu pripájať do podnikovej siete aj z domu alebo na cestách. Súčasná verzia Androidu VPN tiež podporuje, problém nastáva pri reštarte zariadenia alebo vypršaní relácie. V tomto prípade sa totiž prenos dát cez VPN vypne a dáta sú prenášané prostredníctvom klasického nezabezpečeného dátového pripojenia. Funkcia VPN Lockdown by tomuto mala zabrániť a povoliť prístup do siete len cez VPN.

Premium SMS Confirmation

Aj v tomto roku sa objavilo niekoľko nebezpečných aplikácií, ktoré poškodzovali používateľov posielaním SMS na spoplatnené čísla. Aplikácie boli nebezpečné najmä tým, že posielanie SMS prebiehalo bez akéhokoľvek zásahu používateľa. To, že niečo nie je v poriadku bolo možné zistiť až pri prijatí faktúry. Vďaka novej funkcii, by však aj takýmto podvodom malo odzvoniť. Google by totiž mal pomocou Premium SMS confirmation, detekovať odosielanie takejto SMS a varovať používateľa.

Zatiaľ nie je isté, či sa všetky tieto bezpečnostné vylepšenia objavia už vo verzii 4.2. Na niektorých funkciách totiž Google stále pracuje – spomenúť môžeme napríklad používateľské kontá, ktoré sa objavili už vo verzii 4.1 Jelly Bean. Zatiaľ však len ako súčasť jeho zdrojového kódu.

Zdroj: Androidpolice

18.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+