MojAndroid

Android 4.1 Jelly Bean bol Googlom predstavený na vývojárskej konferencii Google I/O koncom júna. Odvtedy ubehol už nejaký čas a určite ste všetci netrpezliví a pýtate sa, či práve váš smartfón alebo tablet zakúsi niekedy sladké potešenie zo “sladkých fazuliek”. Ak vás to zaujíma, ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme na všetky známe fakty a informácie ohľadom aktualizácií na novú verziu Androidu, pre jednotlivé zariadenia podľa výrobcov. Ak tu náhodou svoj telefón alebo tablet nenájdete, nezúfajte, ešte stále je tu nádej, že update dostanete. Tento článok budeme časom aktualizovať a nájdete v ňom vždy aktuálne správy o aktualizáciách na najnovší Android 4.1 Jelly Bean. Nižšie nájdete aj prehľadnú tabuľku so zariadeniami, ktoré aktualizáciu na Android 4.1 Jelly Bean už dostali a v komentároch máte voľný priestor na vyjadrenie vašich názorov na túto tému.

Asus

Asus je známy rýchlymi aktualizáciami a opravami chýb svojich zariadení. Dokazuje to aj fakt, že táto spoločnosť bola vôbec prvá, ktorá aktualizovala svoj tablet, Asus Transformer Prime, na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Asus dokonca nezabúda ani na svoje staršie zariadenia, akými sú napríklad prvý tablet Transformer alebo Slider, ktoré taktiež dostali aktualizáciu na ICS. Môžeme si tak byť takmer istí, že všetky novinky poháňané procesorom NVIDIA Tegra 3, tak update dostanú. Tu patria Asus Transformer Prime, Asus Transformer Pad 300 a ešte na Slovensku nevydaný Asus Transformer Infinity. Samozrejmosťou by mala byť aj aktualizácia hybridného zariadenia Padfone, ktoré sa v slovenských obchodoch má objaviť v auguste.

“Benson Lin, vice prezident spoločnosti, na MWC 2012 povedal: “Asus je velmi blízko Googlu, takže akonáhle vydajú nový Android 4.1 (vtedy to bol ešte 5.0), budeme s veľkou pravdepodobnosťou aktualizovať svoje zariadenia ako prvý.”

Aktualizácia 17.júla:

Ako popredný výrobca Android tabletov potvrdila spoločnosť Asus aktualizáciu na najnovší 4.1 Jelly Bean pre zariadenia Transformer Pad 300, Transformer Prime a Transformer Pad Infinity – tieto budú aktualizované. Aktualizácia by sa mohla objaviť aj pre staršie tablety Transformer a Slider.

Acer

Podobne ako Asus, ani Acer nezaostával v tomto roku v aktualizáciách svojich zariadení. Svoju nádielku “perníku” dostali modely Iconia Tab A100 a A500. Predpokladáme, že starší model A500 bude už z tohto kola vynechaný a update dostanú len novšie tablety, medzi ktorými by nemali chýbať Iconia Tab A100, A200, A510 a A700.  

Google

Kto si môže byť na 100% istý, že dostane nový Android Jelly Bean, sú majitelia smartfónov Nexus. Galaxy Nexus vo verziách Yakju alebo Takju už aktualizáciu dostal. V najbližšej dobe budú nasledovať aj ostatné verzie. Nexus S je tiež medzi vyvolenými a aktualizáciu by mal dostať už tento alebo na budúci mesiac. O jej dostupnosti vás budeme samozrejme informovať.

Aktualizácia 20.júla:

Ďalším zariadením, ktoré najnovší Android 4.1 Jelly Bean dokonca už pomocou aktualizácie získalo, je Google Nexus S. Aktualizáciu už potvrdili zahraniční používatelia a je len otázkou času, kedy sa dostane na Slovensko. Aktualizácia prináša nové funkcie ako hlasového asistenta Google Now, prináša však aj vylepšenie výkonu a väčšiu stabilitu OS.

Viac sa dočítate v článku: Nexus S už čoskoro dostane update na Android 4.1 Jelly Bean [aktualizované]

HTC

Spoločnosť HTC sa k aktualizácii na najnovší Android vyjadrila medzi prvými.

“Z predstavenia Androidu Jelly Bean sme nadšení a plánujeme jeho rozšírenie do  rôznych našich zariadení. Skúmame softvér, aby sme mohli určiť plán aktualizácií. O updatoch pre jednotlivé zariadenia budeme informovať v blízkej dobe.”

Čím si v prípade HTC môžeme byť pomerne istí je to, že aktualizuje svoje najnovšie smartfóny série One. Tu patria HTC One X, HTC One S a HTC One V. Či dostanú update aj ďalšie modely a staršie telefóny je zatiaľ vo hviezdach a budeme si musieť počkať na ďalšie informácie priamo od HTC.

Aktualizácia 20.júla:

Spoločnosť HTC 20. júla oficiálne potvrdila, že najnovšiu verziu operačného systému Android 4.1 Jelly Bean dostanú zariadenia HTC One X, HTC One S a aktualizácie sa dočká aj model HTC One XL, ktorý sa na našom trhu však ešte nepredáva. Ide o model takmer totožný so smartfónom HTC One X, jediný rozdiel je 2-jadrový procesor Snapdragon S4. O aktualizácii najslabšieho smartfónu zo série One – One V – sa spoločnosť zatiaľ nevyjadrila.

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti HTC na túto tému znie:

“Vieme, že naši fanúšikovia sa tešia na vyskúšanie najnovšej verzie operačného systému Android od Google. V tejto chvíli môžeme potvrdiť naše plány aktualizovať na Android 4.1 Jelly Bean smartfóny HTC One X, HTC One XL a HTC One S. O aktualizáciách ďalších HTC zariadení a presnom časovom harmonograme vás budeme informovať.”

Viac sa dočítate v článku: HTC potvrdilo aktualizáciu na Android 4.1 Jelly Bean pre HTC One X a One S

V poslednej dobe sa toho veľa písalo aj o modeli HTC Desire HD. V tomto prípade však bola v centre pozornosti staršia verzia operačného systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich, ktorá nakoniec vo forme aktualizácie pre HTC Desire HD, pre spokojnosť zákazníkov, nebude. Takmer s určitosťou tak môžme napísať, že najnovší Android 4.1 Jelly Bean zariadenie HTC Desire HD nedostane!

Viac sa dočítate v článku: Aktualizácia pre HTC Desire HD na Android 4.0 nakoniec nebude

LG

LG nepatrí zrovna medzi výrobcov, ktorí by sa ponáhľali s aktualizáciami svojich zariadení. Táto spoločnosť si medzi zákazníkmi vyslúžila pomerne zlúreputáciu, práve kvôli neskorým updatom svojich telefónov s Androidom. Napriek tomu už vo februári prehlásila, že všetky modely predstavené v roku 2012 , update na nový Android dostanú. To by však nemalo platiť pre menej výkonné novinky ako LG Optimus L3 alebo L5, ktoré ešte nedostali aktualizáciu ani na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Hovorca LG sa pre portál Techradar k aktualizáciám na Jelly Bean vyjadril nasledovne:

“LG bude aj naďalej pokračovať v podpore najnovších verzii Androidu na svojich zariadeniach. Presný rozvrh aktualizácií však nie je potvrdený.”

Ak by sme si mali tipnúť, ktoré zariadenia Jelly Bean dostanú najskôr, boli by to Optimus 4X HD, Optimus L7 a Prada 3.0.

Motorola

Jeden z tabletov, ktorý určite dostane Jelly Bean je Motorola Xoom, ktorá je akýmsi prvotným “Nexus” tabletom spoločnosti Google. Práve na tomto modeli od Motoroly, bol demonštrovaný operačný systém Android 3.0 Honeycomb a prešiel procesom aktualizácií cez verzie 3.1, 3.2 až na 4.0 Ice Cream Sandwich. Android 4.1 Jelly Bean je ďalším na rade a potvrdil to aj Google priamo na vývojárskej konferencii Google I/O 2012. Update by sa mohol objaviť už tento mesiac.

Ďalším potencionálnym kandidátom na aktualizáciu je u nás predávaná Motorola Droid RAZR. Spoločnosti trvalo však viac ako pol roka, aby do tohto smartfónu dostala novší Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Majitelia tohto telefónu si tak na aktualizáciu pravdepodobne budú musieť počkať dlhšiu dobu, ak vôbec príde.

Aktualizované 27.7 2012:

Motorola začala s aktualizáciou tabletu Motorola Xoom na Android 4.1 Jelly Bean.

Sony

Sony v poslednej dobe aktívne aktualizoval svoje minuloročné modely na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Dúfame preto, že v tomto trende bude pokračovať aj v nasledujúcom období a že jeho telefónom predstavených v tomto roku sa pošťastí získať nový Android 4.1 Jelly Bean. Medzi ne by mohli patriť Sony Xperia S, Xperia P, Xperia U alebo aj Xperia Miro. Aktualizácie by sa mohli dočkať aj niektoré modely z minulého roka.

Samsung

Spoločnosť Samsung taktiež ešte nekonkretizovala, ktoré zariadenia dostanú aktualizáciu. Po predstavení nového Androidu Jelly Bean sa vyjadrila nasledovne:

“Samsung čoskoro oznámi, ktoré zariadenia budú mať možnosť prejsť na najnovšiu verziu Jelly Bean.”

Majitelia novej vlajkovej lode by sa o aktualizáciu svojich telefónov určite nemali báť. Samsung Galaxy SIII update na Android 4.1 Jelly Bean určite dostane. Otázkou je, o ktorých ďalších zariadeniach tohto výrobcu to ešte môžeme tvrdiť. Na oficiálne prehlásenie o dostupnosti aktualizácií pre jednotlivé modely telefónov a tabletov ešte stále čakáme.

Aktualizácia 20.júla:

Ani spoločnosť Samsung, popredný výrobca Android zariadení, najmä smartfónov, nezaháľa za konkurenciou. Najnovší Android 4.1 Jelly Bean upravujú už aj jej softvéroví inžinieri. Najbližšie by sa mala aktualizácie dočkať vlajková loď Samsung Galaxy SIII, no testeri už túto verziu skúšajú aj na staršom modeli spoločnosti – Samsungu Galaxy SII. Ten by mal chuť farebných fazuliek okúsiť takisto v blízkej dobe. Neoficiálne zdroje hovoria aj o aktualizáciách pre zariadenia Samsung Galaxy Note, Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 7.7.

Viac sa dočítate v článku: Samsung Galaxy SIII dostane Android 4.1 už čoskoro, nový OS sa testuje aj na Galaxy SII

Aktualizácia 6.8.2012:

Podľa posledných správ by sa aktualizácie pre Samsung Galaxy SIII mohla objaviť na konci septembra alebo začiatkom októbra. Smartfóny Galaxy SII, Galaxy Note a Galaxy Note by update mali dostať v 4Q 2012.

Zariadenia, ktoré už dostali aktualizáciu na Android 4.1 Jelly Bean

Ku dňu 27.7.2012

Výrobca  Model
 Google  Galaxy Nexus, Nexus S
Motorola Xoom

Neoficiálne porty

Tento týždeň sa pánom z XDA fóra podaril jeden veľmi zaujímavý kúsok. Do zariadenia HTC HD2, ktoré môžme pokojne označiť za univerzálne, portovali najnovšiu verziu operačného systému Android 4.1 Jelly Bean. Hoci nefunguje úplne korektne, ide o veľmi zaujímavý projekt, ktorý tento týždeň upútal veľkú časť čitateľskej verejnosti.

Viac sa dočítate v článku: Univerzálny HTC HD2 funguje už aj s Androidom 4.1 Jelly Bean

Neoficiálny port Androidu 4.1 Jelly Bean získali aj zariadenia HTC One X, Samsung Galaxy SIII a Samsung Galaxy SII. 

Viac sa dočítate v článku: Samsung Galaxy SII/SIII a HTC One X dostali neoficiálne Android 4.1 Jelly Bean

Mnoho robí pre Android komunitu aj tím CyanogenMod. Práve ich ROM vo verzii CyanogenMod 10 prináša najnovší Android 4.1 Jelly Bean pre mnžstvo zariadení, ktoré porporovali predošlú verziu CM9.

Medzi zariadenia, ktoré podporujú najnovšiu CM10 ROM patrí aj Asus Transformer Prime. Kompletný návod, ako si nahrať túto ROM do tohto root-nutého tabletu nájdete pod týmto odkazom.

Viac sa dočítate v článku: CyanogenMod 10 prinesie Android 4.1 Jelly Bean pre väčšinu zariadení podporovaných v CM 9

Najnovší Android 4.1 Jelly Bean získalo pomocou neoficálnej ROM aj prvé zariadenie, ktoré vzniklo spoluprácou spoločností Google a HTC – Nexus One. ROM pre toto zariadenie si môžete stiahnuť na XDA fóre.

Pre tých, ktorí na svojom zariadení Samsung Galaxy Nexus ešte aktualizáciu nezískali, poprípade majú zariadenie root-nuté a majú na ňom nahranú custom ROM, tu máme odkaz na XDA fórum, kde si môžu oficiálnu ROM pre Galaxy Nexus stiahnuť a flash-núť manuálne.

Viac sa dočítate v článku: Android 4.1 Jelly Bean pre Galaxy Nexus dostupný na stiahnutie

Neoficiálny port Jelly Beanu získal aj populárny tablet Acer IconiaTab A500. Ak ste si na tomto tablete spravili root, pomocou tohto odkazu si naň môžete stiahnuť AOSP ROM s Androidom 4.1 Jelly Bean.

Najnovšie správy z XDA fóra hovoria o tom, že neoficiálnu ROM s Androidom 4.1 Jelly Bean si môžete stiahnuť už aj pre HTC Desire HD, MyTouch 4G Slide či Motorola Defy. Všetky informácie nájdete v tomto článku na XDA fóre. 

Aktualizácia 24.7.2012:

Port na Android 4.1 Jelly Bean dostal aj smartfón ZTE Skate. ROM s týmto operačným systémom môžete stiahnuť zo stránky modaco.com. Jelly Bean na tomto telefóne funguje takmer bez problémom a zatiaľ jediným nefunkčným prvkom je kamera a niekoľko ďalších drobností.

Aktualizácia 27.7. 2012:

Neoficiálny port s Androidom 4.1 Jelly Bean dostali ďalšie zariadenia. Medzi nimi Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIIGalaxy AceGalaxy GioZTE Blade ale aj pre tablety Samsung Galaxy Tab 8.9 a 10.1.

MôjAndroid.sk TIP

Chuť Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich zakúsila už aj Nokia N9. Najnovšie správy však hovoria o tom, že pre toto zariadenie, aj napriek tomu, že má slabší výkon, bola vytvorená dokonca aj ROM s Androidom 4.1 Jelly Bean. Žeby ďalšie univerzálne zariadenie, ktoré pôvodne nebolo vyrobené pre OS Android a bude dostávať aktualizácie podľa najnovších trendov? :-)

Viac sa dočítate v článku: Jelly Bean bol portovaný do Nokie N9

Záver

Vyzerá to tak, že najnovší Android 4.1 Jelly Bean zožne aspoň takú slávu, akú zožala jeho predošlá verzia 4.0 Ice Cream Sandwich. Nehovorí o tom len fakt, že aktualizáciu na túto verziu získavajú skoro všetky vlajkové lode spoločností, ale aj správy hovoriace o tom, že táto verzia bude portovaná pre zariadenia, ktoré neboli pre OS Android vyrobené. My vás o aktualizáciách na najnovší Android 4.1 Jelly Bean budeme samozrejme informovať aj naďalej a všetky správy na túto tému nájdete v tomto článku, ktorý budeme priebežne aktualizovať.

Autori: Fero Chovaňák, Ondrej Ličko

22.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+