Google minulý týždeň predstavil novú generáciu svojho mobilného operačného systému Android 4.0 s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Ten je síce zatiaľ k dispozícii len na prístroji Samsung Galaxy Nexus, predtým označovanom ako Nexus Prime, ale počas ďalších týždňov či mesiacov by sa mal objaviť aj v ďalších prístrojoch. Ostáva len dúfať, že skupina tých, ktoré sa na novú verziu Androidu nebudú dať aktualizovať, nebude veľmi veľká, aj keď je pravdepodobné, že staršie modely budú z aktualizácie vyradené, ako sa to stalo už aj v minulosti (pozri napr. HTC Dream a Android 2.2 a 2.3).
Hoci Google zameral Android 4.0 podľa očakávania primárne na koncových používateľov, prekvapilo začlenenie aj niektorých funkcií zaujímavých pre používateľov z oblasti biznisu, ktoré ocenia aj IT administrátori vo firmách. Android práve dlhodobo trpí nedostatočnou výbavou na podnikové nasadenie (viac pozri článok Android: Vysoká bezpečnostné riziká odrádzajú firmy) a Ice Cream Sandwich sa tento hendikep snaží aspoň čiastočne odstrániť. Nejde síce o také novinky ako v iOS 4 a iOS 5, ale vzhľadom na to, že pôvodne o podnikových funkciách v Androide 4.0 neexistovali ani žiadne informácie, ide určite o vítanú skutočnosť. Pozrime sa teda na prehľad najzaujímavejších funkcií OS Android 4.0, ktoré firemní používatelia určite ocenia.
Šifrovanie dát v prístroji
Posledná verzia OS Android 4.0 podľa informácií Dana Morrilla, inžiniera Googlu, ktorý pracuje na vývoji Androidu, konečne podporuje úplné šifrovanie dát (full on-device encryption) v prístroji. To je zásadný posun, pretože predchádzajúce verzie Androidu sa mohli pripájať napríklad k serverom Microsoft Exchange a pristupovať k e-mailom, kalendárom a kontaktom iba v prípade, že tieto servery nemali zapnutú podporu politiky šifrovania na prístrojoch. Pomerne prekvapivé je, že šifrovanie na prístroji nepodporuje ani OS Windows Phone 7.5 Mango od Microsoftu, čo je podľa niektorých komentátorov spolu s chýbajúcou podporou VPN zásadný nedostatok pri podnikovom nasadení.
Šifrovanie zaručí bezpečnosť firemných dát uložených v prístroji aj v prípade, že ten sa stratí alebo je odcudzený. Najmä smartfóny s Androidom 2.x trpeli rizikom, že sa niekto nepovolaný v takom prípade k citlivým dátam bez väčších ťažkostí dostane.
Písanie textov hlasom
Google v Androide 4.0 podľa dostupných informácií výrazne zlepšil aj prevod reči do textu (samozrejme, o podpore slovenčiny možno v tejto chvíli ťažko špekulovať, ale vidieť, že ide o oblasť, ktorá je pre Google dôležitá a ktorú sa snaží rozvíjať). Engine na prevod reči do e-mailov, SMS či ďalších typov textov je teraz múdrejší a vďaka tomu by mal byť tento systém aj výrazne použiteľnejší v praxi.
Zlepšené kopírovanie a vkladanie
Aj keď ide o maličkosť, mnohým používateľom môže uľahčiť život i zlepšená funkcia na kopírovanie a vkladanie textu, zvlášť v prípade podnikových používateľov, ktorí posielajú veľa e-mailov a ďalších správ. Vyberanie obsahu, kopírovanie a nahrádzanie má byť teraz jednoduchšie, najmä pri práci s veľkými blokmi textu (vzhľadom na to, že sme Android 4.0 nemohli zatiaľ vyskúšať v praxi, nemožno presne určiť, ako toto zlepšenie vyzerá, a vychádzame len z dostupných informácií Googlu).
Rozšírený kalendár
Android 4.0 Ice Scream Sandwich má takisto výrazne prepracovaný kalendár, resp. jeho používateľské rozhranie, ktoré je navrhnuté tak, aby navigácia stránkami kalendára bola jednoduchšia a intuitívnejšia. Pribudla aj podpora multidotykovej funkcie pinch-to-zoom, ktorá umožňuje precíznejšie približovanie pohľadu na položky v kalendári.
Rozpoznávanie tváre
O funkcii odomykania telefónu prostredníctvom snímania tváre používateľa Google zatiaľ nezverejnil veľa detailov, ale podľa všetkého má umožniť odomknutie prístroja jednoduchým nahliadnutím používateľa do kamery prístroja. Nie je však jasné, či táto funkcia bude zodpovedať aj náročným požiadavkám na zabezpečenie vo firemnom prostredí a či by mohla slúžiť ako plnohodnotná náhrada za alfanumerické heslá, pretože rad podobných systémov možno ľahko oklamať hoci vydarenou fotografiou používateľa.
Možnosť zakázania behu aplikácií
Android Ice Creme Sandwich má podľa Morrilla aj novú funkciu, ktorá používateľom umožňuje zakázať prakticky akúkoľvek aplikáciu vrátane tých, ktoré na nové prístroje zvyknú s obľubou predinštalovať operátori a ktoré často zbytočne odčerpávajú systémové zdroje, aj keď ich nepoužívate. Android 4.0 umožňuje také aplikácie úplne vypnúť a tie sa do chvíle, kým sú znovu manuálne spustené, správajú, akoby na prístroji neboli vôbec nainštalované.
Zdieľanie dát cez NFC
Nová verzia OS Android 4.0 takisto prináša nové možnosti na zdieľanie kontaktných informácií, URL, máp, videí a ďalších médií vďaka technológii NFC (Near Field Communications), ktorá je základom funkcie označovanej ako Android Beam. Firemní používatelia tak môžu ľahšie zdieľať dáta tým, že prístroje s technológiou NFC len dajú jednoducho do vzájomnej blízkosti a inicializujú proces. Jediný problém je zatiaľ malá podpora NFC výrobcami smartfónov (samozrejme, Samsung Galaxy Nexus NFC podporuje).
Snímanie obrazovky
Google zapracoval aj na možnostiach jednoduchého snímania aktuálnej obrazovky (t. j. tvorbe tzv. screenshotov) a ukladania takto vzniknutých obrázkov medzi fotografie. Napríklad pri smartfóne Samsung Galaxy Nexus stačí na vytvorenie screenshotu podržať súčasne tlačidlo na zapnutie a na znižovanie hlasitosti a okamžite tak dôjde k vytvoreniu screenshotu. Možnosť vytvárať screenshoty bola natívne k dispozícii už aj v Androide 3.0, ale pre používateľov smartfónov ide o novinku, pretože tí museli v prípade potreby snímania obsahu obrazovky využiť aplikácie tretích strán.
Jednoduchú tvorbu screenshotov môžu využiť nielen firemní používatelia na rýchlu výmenu informácií, ale napríklad aj IT administrátori na lepšiu vzdialenú diagnózu možného problému na smartfóne používateľa a nájdenie jeho riešenia.
Nasledujúce video predstavuje niektoré ďalšie používateľsky zaujímavé novinky v OS Android 4.0 od Googlu (napr. vrátane spomínaného odomykania pomocou tváre).
Zdroj: ITnews.sk
prepracovaný kalendár a Možnosť zakázania behu aplikácií v telefóne je pre mňa najlepšia a najpotešujúcejšia informácia o ICS od jeho vydania…TAK ICS POĎHO DO Sonyericsson Arcu…:-)
ale to, ze konecne android podporuje ipsec, itnews nespomenu… http://9to5google.com/2011/10/25/android-4-0-ice-cream-sandwich-enterprise-features-detailed
ked tak citam vsetky chvalospevy na IOS a Android, tak stale mam pocit, ze WINMobile 5.0 bol lepsi. kym pridu na uroven winmobile 6.5 prejde este 10 rokov
So všetkou úctou, WINMobile lepší… ako dlho si mal Android v rukách?
Ako dlho si mal winmobile v rukach?
Ja mam htc desire HD cca rok a chyba mi tam kopec veci co win mal uz x rokov dozadu:
– samostatne profili napajania pre napajanie zo siete a na baterku
– moznost nenabijat ak som pripojeny cez USB
– CLIR pre ludi, ktory nie su v zozname
– vpn a sifrovanie dat
– pri pripojeni k windowsu (ked sa nabijal) som mohol ovladat telefon misou a klavesnicou a videl som ho v okne vo win. klavesnicou si mohol pisat napr. SMS
– strasne mi chyba notepad z winmobile , do ktoreho som mohol pisat a bud notepad nechal napisane napisane, alebo aj rozoznaval pismo
– aj pri pripojeni cez active sync som mal k dispozicii subory na SD aj v telefone a aj synchronizaciu s outlookom.
atd atd
winmobile som pouzoval PDA Pocket loox N560 win mobile 5.0 a telefon HTC diamond s tusim winmobile 6.1
nehovorim, ze nie som spokojny, ale hovorim, ze veci co mal winmobile pred x rokmi sa teraz nanovo objavuju v androide