MojAndroid

Pripravili sme pre vás tretie pokračovanie seriálu, v ktorom vám podrobne predstavujeme funkcie nového operačného systému Android Ice Cream Sandwich.

Android v cloude

Android bol vždy cloudovo zameraný operačný systém, umožňujúci svojim používateľom synchronizovať fotografie, aplikácie, e-maily, SMS a kontakty kdekoľvek. Android 4.0 si v tejto oblasti polepšil najmä pridaním nových funkcií vo webovom prehliadači a aplikácii Gmail

Výkonné prehliadanie webu

Natívny Android prehliadač je prvým krokom k spojeniu zo svetom. Google naň nezabudol ani v novom Androide a tak prináša hneď niekoľko noviniek. Medzi ne patrí aj priama podpora synchronizácie záložiek s desktopovým prehliadačom Chrome a možnosť uložiť stránky offline pre neskoršie čítanie mimo dosah internetu – uložené stránky sa zobrazujú v zozname s náhľadmi, v menu hneď vedľa záložiek a histórie.

Aby ste sa už nemuseli trápiť prepínaním medzi desktopovou a mobilnou verziou navštívených stránok, Android 4.0 to môže urobiť automaticky za vás – v menu stačí zapnúť/vypnúť funkciu “Request desktop site”. Toto nastavenie je navyše možné priradiť osobitne ku každej navštívenej stránke, takže ak požadujete pri rôznych stránkach iné zobrazenie, nebude to problém. Pre lepšiu čitateľnosť a prístupnosť stránok, je možné v novej verzii zväčšiť  zoom levely a nastaviť vlastnú veľkosť systémového fontu.

Internetový prehliadač sa ale nedočkal len funkcionálnych zmien a prináša aj zvýšenie výkonu pri renderovaní stránok – najmä prostredníctvom aktualizovaného WebKit jadra a V8 Crankshaft kompilačného enginu pre JavaScript. V testoch, ktoré porovnávajú výkon prehliadača na Nexus S voči jeho staršej verzii na Androide 2.3, ukazujú v benchmarku V8 nárast výkonu  až takmer o 220% – v SunSpider 9.1 to je 35%. Pri tom istom porovnaní na novom Galaxy Nexus telefóne, boli výsledky nasledovné: vo V8 benchmarku nárast až o 550% a v SunSpider 9.1 o 70%. Takže áno, nový prehliadač je naozaj výkonný.

Vylepšená e-mailová komunikácia

E-mailová komunikácia je teraz ešte jednoduchšia ako predtým. Pri písaní e-mailov bola pridaná vylepšená funkcia automatického vyhľadávania kontaktov. Pre rýchle zadávanie často používaných textov a fráz, je možné teraz vytvoriť tzv. rýchle odozvy (quick responses), ktoré môžete kedykoľvek pri písaní použiť.

Pre lepšie prehliadanie cez viaceré účty a menovky, Google pre tieto integroval do aplikácie samostatné menu. Aby sa sprehľadnila organizácia IMAP a Exchange e-mailov, sú v novej verzii aplikácie podporované vnorené priečinky, každý s nastaviteľnými pravidlami synchronizácie.

Firmy a rôzne podniky by mohla najnovšie zaujať aj podpora EAS v14 s autentifikáciou pomocou EAS certifikátov. V nastaveniach je možné obmedziť veľkosť príloh alebo ich úplne vypnúť a ponúkaná je aj kontrola synchronizácie v roamingu.

Všetky e-maily môžete mať pritom dostupné priamo z plochy prostredníctvom nového e-mailového widgetu.

Zdroj: androiddevelopers

21.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+