MojAndroid

Okrem používateľsky najviditeľnejších zmien nového Androidu, ktoré sme opísali v predchádzajúcich štyroch častiach, sa v Ice Cream Sandwich objavili aj “skryté” vylepšenia, ktoré možno nie sú na prvý pohľad zjavné. Pozrime sa na niektoré z nich v tomto článku.

Hardvérová akcelerácia

Na túto funkciu sme všetci dlho čakali. Android 4.0 podporuje hardvérovú akceleráciu 2D grafiky. To znamená, že renderovanie grafického prostredia aplikácií ako aj samotného Androidu už nebude mať na starosti procesor ale  grafický čip v telefóne, čím sa animácie a iné prechody stanú skutočne plynulými  – porovnateľne plynulými s používateľskými prostrediami  iOS alebo Windows 7. Vývojári môžu túto funkciu do svojich aplikácií implementovať úplne jednoducho, pridaním hodnoty “14” do minSdkVersion alebo targetSdkVersion.

Šifrovanie

Iným veľkým krokom vpred je schopnosť šifrovania dát vo vašom smartfóne. Táto funkcia bola dostupná už pre používateľov tabletov s Android Honeycomb, no s Ice Cream Sandwich sa dostane aj do telefónov. Zatiaľ nie je známe aký šifrovací algoritmus bude v prípade ICS použitý.

Natívna podpora stylusu

Telefóny a tablety s novým OS Android 4.0 budú natívne podporovať ovládanie kapacitným perom – stylusom. Fungovať by mali tiež perá s maximálne troma tlačidlami. Aj v súčasnosti existujú tablety a smartfóny, ktoré umožňujú používanie stylusov, ale tie výrobcovia museli vybaviť vlastným softvérom pre jeho ovládanie – medzi nimi nájdete HTC Flyer, Lenovo ThinkPad alebo Samsung Galxy Note. V súvislosti s podporou stylusu sa hovorí aj o možnom rozpoznávaní písaného textu – zatiaľ však pre Android neexistuje žiadny engine, ktorý by vedel rozpoznávať písané znaky.

ICS telefón ako hracia konzola

Android Honeycomb priniesol podporu USB host, ktorá umožňovala pripojenie rôznych zariadení, od USB flash diskov až po hracie joysticky. Teraz sa táto funkcia vďaka Ice Cream Sandwich dostane aj do smartfónov, čo znamená, že z vášho smartfónu alebo tabletu s HDMI výstupom sa môže razom stať herná konzola.

Pripravovaný tablet Transformer Prime, by mohol byť tým správnym kusom hardvéru, ktorý by sa na takúto úlohu mohol podujať – výkonný štvorjadrový procesor ho k tomu priam predurčuje ;).

Tento článok ako aj ďalších päť predchádzajúcich častí, budeme v prípade noviniek postupne dopĺňať. Ak máte nejaké námety na funkcie z Androidu Ice Cream Sandwich, o ktorých sme nič nenapísali, môžete nám napísať do komentárov ktoré a my ich doplníme ;).

Zoznam článkov zo seriálu o Ice Cream Sandwich:

Zdroj: phandroid.com, androidcentral.com, androiddevelopers, androidcommunity.com

25.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+