MojAndroid

Tak nakoniec sme sa dočkali. Po dlhých týždňoch očakávania, boli Android 4.0 Ice Cream Sandwich a Google telefón Nexus Prime predstavení v Hong kongu. Túto udalosť predchádzali mnohé špekulácie , z ktorých sa veľa aj vyplnilo. Poďme si však v krátkosti zhrnúť, čo nové priniesli.

Update: Pozrite si živé fotografie nového Nexus Prime iba na MojAndroid.sk!

Nexus Prime je Galaxy Nexus

Nexus Prime sa nakoniec bude volať Galaxy Nexus a okrem nového a “čistého” Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich (ICS), sa môžete tešiť aj na špičkové parametre. Tento telefón nakoniec pobeží s dvojjadrovým procesorom TI OMAP 4460 taktovaným na frekvenciu 1,2GHz a operačnou pamäťou 1GB. Galaxy Nexus bude dostupný v dvoch variantách s rôzne veľkou vnútornou pamäťou a to buď 16 alebo 32GB. Jednou z úžasných vecí na tomto smartfóne je aj jeho 4,65 palcový Super AMOLED displej s HD rozlíšením 1280×720 pix, ktorý sa môže pochváliť úžasným zobrazením čiernej farby a odozvou len 0,01ms.

Dizajn je veľmi elegantný a aj napriek veľkosti displeja má Galaxy Nexus prijateľné rozmery, vďaka ktorým telefón skvele padne do ruky. Najtenšia časť meria len 8,94mm a pre čo najlepší vzhľad, bol rám okolo displeja zúžený na minimum len 4,29mm. Zadná strana prístroja je pokrytá jemnou textúrou nazývanou Hyperskin. Tri kovové plôšky na boku prístroja, nazývané Pogo Pink, slúžia pre pripojenie smartfónu k dokovacej stanici.

Telefón je postavený tak, aby uspokojil aj najnáročnejších používateľov, ktorí budú cestovať po celom svete. S Galaxy Nexus to nebude problém, pretože podporuje veľké množstvo mobilných sietí a dátových prenosov vrátane HSPA+ a LTE.

Fotoaparát má rozlíšenie 5Mpix a dokáže bezproblémovo natáčať FullHD video 1080p – ukážky videí priamo na konferencii vyzerali veľmi kvalitne. Hlavný fotoaparát je v prednej časti doplnený o kameru s rozlíšením 1,3Mpix. Batéria má kapacitu 1750mAh. Nakoniec už len dodáme, že Galaxy Nexus bude celosvetovo dostupný už od 1.novembra.

Parametre

  • Sieť: HSPA+ 21Mbps/HSUPA 5.76Mbps 850/900/1900/1700/2100, EDGE/GPRS 850/900/1800/1900
  • Procesor: dvojjadrový 1.2 GHz procesor (OMAP 4460)
  • Displej: 4.65 palcový 1280×720 HD Super AMOLED
  • OS: Android 4.0 Ice Cream Sandwich
  • Hlavný fotoaparát: 5Mpix AF s LED bleskom so zero shutter lag a shot2shot
  • Predná kamera: 1.3Mpix pre videohovory
  • Senzory: Akcelerometer, kompas, gyroskop, svetelný, proximity, barometer
  • Pamäť: 1GB RAM + 16/32GB vnútorná pamäť
  • Rozmery: 135.5 x 67.94 x 8.94 mm, 135g
  • Batéria: Li-on 1750 mAh.

S novým Nexusom samozrejme prichádza aj nový operačný systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich, ktorý uviedol samotný Andy Rubin. Podľa jeho slov bol ICS vyvíjaný s dôrazom na jednoduchosť, krásu a účelnosť. Myslíme, že tento zámer sa im aj podaril a nový Android má skutočne čo ponúknuť. Ako sme už veľakrát písali, ICS priniesol zjednotenie Android platformy do jedného operačného systému, ktorý bude fungovať ako na smartfónoch tak aj na tabletoch. Aplikácie sa automaticky prispôsobia podľa typu hardvéru a samotný Android na základe nich ponúkne používateľské prostredie určené pre tablety alebo telefóny.

Ice Cream Sandwich

Android vo verzii 4.0 prináša úplne nové používateľské prostredie, ktoré Google nazval Roboto -to zahrňuje aj nový Lockscreen a launcher. V ICS nájdeme nové widgety inšpirované práve operačným systémom Honeycomb, ktoré odteraz natívne podporujú aj zmenu veľkosti. Vzhľad niektorých z nich, je rovnaký ako sme opisovali v článku Ice Cream Sandwich: vieme ako budú vyzerať widgety pre Gmail, e-mail a kalendár. Zmien sa dočkali aj priečinky a spodná lišta lauchera, ktorá je v prípade ICS editovateľná.

Aplikácie, notifikácie, TaskManager

Android 4.0 má vynovené aplikácie pre Gmail, kontakty a inováciou prešla aj notifikačná lišta, ktorá v zmeškaných správach zobrazuje aj fotografie kontaktov – ak chcete notifikáciu zrušiť stačí spraviť pohyb prstom po displeji. Task manager je v prípade ICS dostupný neustále prostredníctvom spodnej lišty so softvérovými tlačidlami. Po jeho spustení sa zobrazí náhľad spustených aplikácií, medzi ktorými sa môžete rýchlo a jednoducho prepínať – prípadne ukončenie aplikácie dosiahnete rovnako ako v prípade notifikácií, pohybom prsta po displeji.

Správa kontaktov sa tiež dočkala významnej zmeny – vlastne bola úplne prepracovaná. Aplikácia “People App” prináša úplne nové UI s dôrazom na sociálne siete. Pri volaní sa fotografia kontaktu vždy zobrazí cez celý displej a v prípade ak nemôžete prichádzajúci hovor práve zodvihnúť, môžete ho odmietnuť s následným zaslaním rýchlej SMS správy s preddefinovaným textom.

Úplnou novinkou je aj nová funkcia merania spotreby dát. Android bude odteraz podrobne monitorovať vašu dátovú spotrebu s možnosťou nastaviť dátový limit a upozornenie na prekročenie vášho mesačného plánu. Na základe vašej aktuálnej spotreby, dokáže dokonca predpovedať koľko dát miniete do konca zúčtovacieho obdobia.

Zabezpečenie bude mať na starosti nová aplikácia Face lock, ktorá odomkne telefón na základe identifikácie tváre.

Android Ice Cream Sandwich podporuje natívne vytváranie screenshotov.

Internetový prehliadač

Významnou zmenou, ktorú ICS priniesol je tiež inovovaný internetový prehliadač, ktorý sa dočkal nového systému tabov a dlhoočakávanej funkcie synchronizácie záložiek s Google Chrome. Do ponuky bolo pridané tiež špeciálne tlačidlo pre zapnutie zobrazovania web stránok v desktop režime.

Android Beam

Google na konferencii demonštroval aj novú funkciu ICS, ktorá bude fungovať na telefónoch s podporou NFC – volá sa Android Beam. Ide o funkciu pre posielanie dát medzi dvoma telefónmi- stačí ich priblížiť k sebe, potvrdiť prenos a prebehne odoslanie. Odosielať sa môžu takmer akékoľvek dáta, či už fotografie, videá, mapy – jednoducho všetko. Ak práve váš kamarát hrá hru a aj vy by ste si ju chceli zahrať, stačí priložiť telefóny a aplikácia sa automaticky vyhľadá na Android Markete.

Fotoaparát

Fotoaparát má taktiež nové používateľské prostredie. Pridaná bola podpora pre rýchle zdieľanie fotografií priamo z aplikácie a to aj na sociálnu sieť Google+. Galaxy Nexus sa pýši rýchlym snímačom, ktorý dokáže vytvárať fotografie v podstate ihneď za sebou. Za zmienku stojí aj nová funkcia panorámy, pri ktorej nevytvárate jednotlivé snímky, ale kontinuálne prechádzate s telefónom z ľava do prava – ICS potom z tohto záberu automaticky vytvorí panorámu.

Galéria

Nečakajte vylepšienie starej 3D galérie. ICS prichdáza s úplne novou, ktorá pridáva aj jednoduchý foto editor – o tom sme písali už aj v článku Ice Cream Sandwich fotogaléria bude mať vlastný foto editor.

Záver

Čo dodať na záver. Android Ice Cream Sandwich prináša veľa inovácií, ktoré v Androide radi vidíme :). Nové SDK tools pre ICS sú dokonca už dostupné na developer.android.com. My vám dnes ešte exluzívne prinesieme živé fotografie Galaxy Nexusu, takže sa máte na čo tešiť ;).

19.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+