MojAndroid

Rok 2011 je za nami a pred nami je rok Ice Cream Sandwich Androidu. Odborníci v tejto oblasti, Shane Conder a Lauren Darcey sa na prelome rokov 2011 a 2012 zamysleli a urobili súhrn najdôležitejších udalostí, ktoré sa dotýkali Androidu v roku 2011 a skúsili predpovedať vývoj na rok 2012.   

Predchádzajúce roky naznačili, že Android je životaschopný OS. V roku 2009 sa začal Android predierať medzi bežných používateľov a vystúpil z tieňa nováčika. Už v roku 2010 Android začal dosahovať prvé nespochybniteľné úspechy a zamieril na vrchol rebríčka vo svojom segmente. Nevýhodou bola rozdrobenosť. Rok 2011 jasne naznačil, že Android je stabilný hráč na trhu OS a už v prvej polovici naznačil, že segment OS ovládne naplno. S pribúdajúcimi týždňami a množstvom predaných a vyrobených smartfónov bolo jasné, že je len otázkou času, kedy bude trhu dominovať.   

Už v januári naznačilo číslo 300 000 aktivácii OS denne, že rok 2011 bude rokom Androidu. Ak by takéto tempo pokračovalo celý rok, bolo by aktivovaných 110 miliónov zariadení. No vývoj všetkých zaskočil a Android aktivácie zdvojnásobil na 700 000 zariadení denne a dosiahol 255 miliónov aktivácií za rok. Medzitým aj počet aplikácii pre platformu rástol a zatiaľ čo v roku 2010 bolo dostupných len 200 000 aplikácií, na konci októbra 2011 to bolo už viac ako 500 000 aplikácií pre Android.  

Honeycomb (Android 3.x), ktorý sa objavil na trhu vo februári 2011 bol určený pre všetky tablety, no napriek tomu nedosiahol stále vrchol vo všetkých tabletoch. Bola to verzia určená výhradne pre tieto zariadenia.

Už v máji na Google IO bol vyvíjaný tlak na Android, vrátane predčasného uvoľnenia Samsung Galaxy Tab  10.1,  tenkého  tabletu, ktorý sa stal „tabletom roka“ v mnohých oblastiach, okrem iného aj patentových sporoch v druhej polke roka. Vďake nemu si Android upevnil postavenie na trhu s tabletmi.  

Google TV, ktorý poháňa Android, bola predstavená koncom roku 2010, no v roku 2011 stále trpela na svoje nedostatky. Aktualizáciou, ktoré umožnili prístup do Android Marketu a možnostiam používania aplikácií, prišlo v tejto oblasti mierne osvieženie.

V októbri začali prichádzať prvé správy o Androide Ice Cream Sandwich, ktorý by mal zjednotiť roztrúsené verzie Androidu pre tablety a smartfóny. Mnohí z nás sa už nemôžu dočkať tejto prelomovej aktualizácie, aj keď prvé verzie a test s nimi majú niektorí z nás za sebou.

V novembri sa objavil prvý smartfón s Ice Cream Sandwich – Galaxy Nexus – ktorý sa stal vlajkovou loďou tohto nového operačného systému.

V roku 2011 sa do predaja dostalo viac ako 60 zariadení, ktoré pracovali na platforme Androidu. (Wikipedia) Objavovali sa nové tablety (Amazon Kindle Fire and Barnes and Noble Nook), smartfóny a mnohé iné zariadenia.

 

Objavovali sa nové funkcie, dizajn a možnosti zariadení: Motorola Atrix 4G s čítačkou odtlačkov prstov a Lapdock, ktorý umožňuje používateľovi používať telefón ako stolný počítač s klávesnicou, myšou a veľkou obrazovkou. HTC a LG priniesli zariadenia s 3D displejom, na ktorý nepotrebujete 3D okuliare. Displej začal pri QHD zobrazení (štvrtina-full-HD) a končí s HD displejmi (720p), čo má za následok väčšiu „konzumáciu“ video obsahu.

Fragmentácia zariadení spôsobovala problémy vývojárom a tí sa zamerali na vývoj Gingerbread pre smartfóny a Honeycomb pre tablety. Takáto fragmentácia nebola dobrá a preto netrpezlivo všetci očakávajú Android 4.0 Ice Cream Sandwich, ktorý by mal oba tieto rady zariadení spojiť. Už v okt´bri sa objavil Ice Cream Sandwich na stiahnutie pre vývojárov.  

Okrem Androidu 4.0, vývojári získali množstvo Android SDK a nástrojov aktualizácie, aby bol vývoj pre túto platformu ešte jednoduchší. Android SDK mal v roku 2011 až osem aktualizácií a verzií, ktoré napomáhajú vývojárom v mnohých funkciách a vytvárať nové aplikácie. Samotný Eclipse ADT plugin dostal až desať aktualizácií v roku 2011. Podpora Androidu bola predstavená v marci. So 6-timi revíziami, je jasné, že tím Androidu sa zameriava aj na poskytovanie podpory pre staršie verzie platformy.

Pre vývojárov sa v roku 2011 odokryli väčšie možnosti publikovania svojich aplikácií. Amazon AppStore pre Android prišiel s veľkou slávou v 1. štvrťroku roku 2011. Vo 4. štvrťroku, Kindle Fire začal s ešte väčším rozruchom a je na najlepšej ceste stať sa celkovo najpredávanejším Android tabletom a jedným z prvých dôležitých Android zariadení bez prístupu na Android Market.

Rok 2011 je za nami. Musíme uznať, že bol pre Android prelomovým a veľmi úspešným…

PREDPOVEDE PRE ROK 2012

Objavia sa Full HD (1080p) displeje na tabletoch, je to pokračovanie trendu, na zvýšenie návštevnosti video obsahu na internete.

Narastanie počtu jadier v procesoroch. Zatiaľ, čo rok 2011 bol rokom Dual Core telefónov, až po tablety s Quad Core. Quad Core telefóny sa stanú bežnými. Otázkou ostáva, koľko jadier sa objaví na tabletoch, čo závisí od spotreby batérie jednotlivými čipmi.

Viac zariadení, ktoré budú mať vlastnú dokovaciu stanicu s klávesnicou pri tabletoch. Do tohto boja zasiahne Motorola s lapdock a pravdepodobne sa nenechá zaskočiť ani Asus Transformer Prime, nadväzujúci na tablet Asus Transformer používaný ako netbook.

Widi (WirelessHD) alebo iné bezdrôtové technológie, ktoré sa zamerajú na výhody displeja TV s minimálnou záťažou.

Rozšírené herné konzoly. Smartfóny a tablety sa čoraz viac používajú ako herné zariadenia, ktoré budú prepojené s tabletmi a ich veľkou obrazovkou na zdieľanie hier, videa a televízie.

Hry budú naďalej vyvíjať tlak na CPU a GPU výkon. Disky pravdepodobne ostanú na úrovni 16GB až 64Gb no prudko sa začne rozvíjať cloud a zdieľané úložiská. Tieto spôsobia, že na domácom serveri bude možný bezdrôtový prístup z niekoľkých smartfónov, tabletov a možno aj set-top-boxu.

Počet aktivovaných zariadení narastie a dosiahne svoj vrchol. Je možné, že čoskoro sa dostaneme na úroveň milión aktivácií denne? Kedy bude deň, keď ku tomu dôjde?

Android SDK dosiahne jedinú verziu. Kódové označenie „J“ –  (Jelly Bean? Jelly donut? …) Očakávame ďalšie vylepšenia používateľského rozhrania a ďalšie platformy. Viac ovládacích prvkov a tried, bude pravdepodobne možné zaviesť prostredníctvom podporného balíčka Android, pokračovanie „vo vdychovaní života“ do zariadení so staršími verziami tejto platformy.

Zdroj: mobile.tutsplus.com

 

4.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+