MojAndroid

Zmeny v zdrovom kóde Androidu 2.3.3 Gingerbread umožnia aplikáciám robiť screenshoty aj bez rootovania vášho telefónu. Doteraz sa dali screenshoty robiť použitím Android SDK a nástroja Dalvik Debugger Monitor, o čom sme písali začiatkom decembra (viď obrázok nižšie), alebo pomocou aplikácií ako napríklad ShootMe na rootnutom telefóne. Niektoré nadstavby Androidu od rôznych výrobcov túto funkciu už aktivovali, niektoré náhodou a niektoré zámerne.

Ale vyzerá to tak, že s Androidom 2.3.3 budú môcť aplikácie robiť screenshoty aj bez rootovania telefónu, čo však má svoju cenu – napr. stratu záruky, a veľa ľudí odrádza od takéhoto spôsobu obchádzania obzmedzení. A to nehovorím o tých menej technicky zdatných, ktorí prestanú počúvať už pri slove “root.”  Túto novú funkciu prinášajú zmeny v tom, čo služba SurfaceFlinger zachytáva zo zásobíka obrázkov (frame buffer).

Umožniť robenie screenshotov je niečo, čo mnohí používatelia Androidov už dlho žiadali a čo už bolo dlho dostupné na iných mobilných telefónoch. Takže Android zvyšuje o ďalší krôčik náskok napríklad pred telefónmi, na ktorých beží Windows .

Samozrejme musíme počkať kým si verzia 2.3.3 nájde cestu ku každému, predtým než uvidíme aplikácie, ktoré budú využívať nové funkcie. Ale ak už máte telefón rootnutý a fičíte na Gingerbreade 2.3.3, nemalo by to byť tak dlho kým uvidíte prvú aplikáciu, ktorá používa fukciu robenia screenshotov alebo niektoré z ďalších drobných vylepšení. Dúfajme, že si ho všetci budú môcť užiť už čoskoro.

3.3.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • StEvO

    uz aj 2.2 vie:)

+