Google každým rokom zlepšuje používateľský zážitok na ohybných smartfónoch. Prostredie operačného systému sa musí dynamicky prispôsobovať v závislosti od pomeru strán a veľkosti obrazovky zariadenia. Príkladom je pridanie panela úloh nachádzajúceho sa v spodnej časti väčšej obrazovky. Ten slúži na lepšiu prístupnosť k najčastejšie používaným a aktuálne otvoreným aplikáciám. Ide o podobný dock, akým disponujú počítačové operačné systémy. Ten podľa informácií z webu Android Authority bude možno k dispozícii aj na tradičných smartfónoch. Samozrejme, v menšej a jednoduchšej podobe.
Android 15 má novú funkciu. Volá sa “tiny taskbar”
Panel úloh bol prvýkrát odhalený v roku 2022 s príchodom Android 12L. Táto verzia operačného systému bola špecificky optimalizovaná pre skladacie zariadenia. Panel úloh v základnej verzii Androidu sa nachádza fixne v dolnej časti domovskej obrazovky. Ukladáme si doň aplikácie, ktoré chceme mať na každej stránke domovskej obrazovky.
Väčšinou ide o aplikáciu telefón, SMS správy, webový prehliadač či fotoaparát. Od týchto aplikácií si vyžadujeme rýchly prístup a vďaka panelu úloh vždy vieme, kde sa nachádzajú. Väčšina Android tabletov a skladacích modelov typu “fold” má však dostatočne veľký displej na to, aby sa panel úloh zobrazoval na každej obrazovke.
Google teraz údajne pracuje na menšom paneli úloh, ktorý by bolo možné používať aj na tradičných telefónoch s menšími obrazovkami. Vo verzii Android 15 Beta 4 sa objavili zmienky o funkcii nazvanej “tiny taskbar”, teda “drobný panel úloh”.
Mohlo by vás zaujímať:
- Sygic upozorní na nízkoemisné zóny a motorkárov zavedie na miesta s pekným výhľadom
- Platíte diaľničnú známku cez mobil? Pozor, môže ísť o podvod!
- Na tieto zariadenia nový Android 15 definitívne nepríde
Funkciu je možné aktivovať, vďaka čomu sa naskytol prvý pohľad na to, ako by mohol panel úloh vyzerať na obyčajnom smartfóne. Existuje možnosť, že ide len o pokus, ktorý bude vo finálnej verzii nedostupný, alebo ho bude nutné aktivovať cez vývojárske nastavenia. Páčila by sa vám takáto implementácia, alebo by ste boli radšej za starý spôsob ovládania a multitaskingu?