MojAndroid

V sobotu, 5. novembra, operačný systém Android sfúkol už pätnástu sviečku na torte. Od svojich počiatkov neuveriteľne rozrástol aj napriek vážnemu konkurentovi po jeho strane, ktorým je iOS. Dávnejšie mu konkurenciu robil napríklad aj taký Windows Phone, na ktorý dnes už len spomíname. Za zmienku určite stojí napríklad aj Symbian, BlackBerry OS či Bada. Poďme sa pozrieť na niektoré dnešné aj nedávne štatistiky, ktorými sa môže dnes náš obľúbený mobilný operačný systém pochváliť. Správu prináša web GetToText.

Android si prešiel už dlhou cestou

Koncom leta americký gigant Google oficiálne uviedol aktuálnu verziu Android 13. Na I/O konferencii, ktorá sa odohrávala v máji, sme zistili, že Android bežal na 3 miliardách aktívnych zariadení. 1 miliarda z týchto zariadení sa pritom aktivovala v priebehu jediného roka. Ide nielen o ľudí, ktorí si prvýkrát zaobstarali smartfón, ale aj o takých jedincov, ktorí jednoducho upgradovali na novší model. Tí samozrejme budú tvoriť väčšinu. V auguste bežalo na Androide 12 iba 13,3 % telefónov. 27 % ďalších malo nainštalovaný Android 11.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nejaký ten čas teda potrvá, kým sa aktuálny Android 13 dostane k jednotlivým používateľom. Aktuálne na ňom bežia len mobilné telefóny zo série Samsung Galaxy S22 a smartfón OnePlus 10 Pro, ktorý prekvapil dostupnosťou aktualizácie ako úplne prvý, pokiaľ teda odmyslíme samotné Pixely. Čo sa týka pomeru používateľov zariadení s Androidom a iOS, tak 72 % je na strane operačného systému s logom zeleného robota a 28 % potom preferuje “jabĺčkovú” konkurenciu. A ako dlho ste používateľom Androidu vy? Nájdu sa aj skutoční veteráni?

Samsung Galaxy S22 fotoaparáty
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náš tip
Už žiadny Exynos. Samsung Galaxy S23 príde len so Snapdragonom, potvrdil Qualcomm

7.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+