MojAndroid

Pripravovaný systém Android 14 by mal byť viac otvorenejší voči alternatívnym obchodom s aplikáciami. Čo to znamená a ako to bude fungovať, vysvetlil portál AndroidAuthority.

Prvá verzia systému Android 14 pre vývojárov už ukázala niektoré nové funkcie

Prvá vývojárska verzia pripravovaného systému Android 14 bola pre vývojárov uvoľnená už minulý týždeň. Aj keď ide len o rannú verziu, tak ukázala viaceré vylepšenia, či už v rámci procesov na pozadí, bezpečnosti alebo úprav vzhľadu. V Androide 14 si napríklad budú môcť používatelia zväčšiť písmo až na 200 %. Predtým bola maximálna miera zväčšenia písma na zariadeniach Pixel iba 130 %.

Obchody tretích strán dostanú pokročilejšie možnosti aktualizácií Android aplikácií

Samozrejme by malo postupne s vývojom nového systému pribudnúť aj množstvo ďalších vylepšení. Jedno z nich poteší ľudí, ktorí na svojom Android smartfóne využívajú alternatívne obchody s aplikáciami. V uvoľnenej vývojárskej verzii Androidu 14 bolo totiž odhalené nové API rozhranie, ktoré umožňuje obchodom s aplikáciami vykonávať tzv. jemné aktualizácie.

To znamená, že je toto API rozhranie bude možné použiť na oneskorenie aktualizácie aplikácie, ak sa aplikácia práve používa, je zobrazená na obrazovke, má aktívnu službu v popredí alebo cez ňu používateľ telefonuje. Android 14 má mať tiež funkciu „update ownership“, ktorá umožňuje, aby obchod s aplikáciami tretích strán bol jediným zdrojom automatických aktualizácií pre konkrétnu aplikáciu.

Táto možnosť má však fungovať len pri aplikácii, ktorá bola stiahnutá prostredníctvom obchodu tretej strany. V opačnom budete musieť odinštalovať stiahnutú aplikáciu a znova ju nainštalovať cez daný alternatívny obchod. K dispozícii má byť aj API rozhranie, ktoré umožňuje takémuto obchodu požiadať používateľa o schválenie inštalácie aktualizácie. Je to užitočné v prípade, keď aktualizácia aplikácie potrebuje nové povolenia.

Náš tip
Huawei tento rok predstaví skladacie smartfóny. Príde aj novinka zo série Pocket
14.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+