MojAndroid

Kým väčšina výrobcov pomaly začína s aktualizovaním zariadení na Android 12, Google pred pár dňami vydal prvú vývojársku verziu systému Android 13. Tá zatiaľ odhalila len drobné zmeny v ochrane súkromia a prispôsobovaní vzhľadu používateľského rozhrania. Avšak ukázalo sa, že oproti predchádzajúcej verzii dokáže spúšťať alternatívne operačné systémy, napríklad Windows 11 alebo Linux. Novinku priniesol portál Android Authority.

Windows 11 aj Linux na Pixeli 6

Danny Lin, vývojár webových stránok a aplikácií, sa na Twitteri podelil o snímky obrazovky svojho najnovšieho experimentu. Na smartfóne Google Pixel 6, ktorý beží na vývojárskej verzii Androidu 13,  sa mu podarilo spustiť Windows 11 v ARM verzii. A nie len spustiť, ale aj plnohodnotne a bez väčších ťažkostí používať. V ďalšom príspevku dokonca zverejnil video, ako na virtuálnej mašine hrá klasiku Doom. Jediné, čo sa mu spojazdniť nepodarilo, je používanie grafického procesora. Okrem Windowsu 11 na svojom Pixeli spustil aj rôzne verzie Linuxu.

Recenzia Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dostať operačný systém pre počítače na smartfón sa vývojárovi podarilo vďaka tomu, že Google sa v tomto vydaní Androidu okrem iného sústredí aj na vylepšenie využitia virtualizácie na zariadeniach s Androidom 13. Nie je to však prvýkrát, čo vidíme Windows bežať na telefónoch s Androidom. Komunita s názvom Renegade Project spustila Windows 10 aj 11 v ARM verziách na zariadeniach s čipsetom Snapdragon 845.

Náš tip
Polícia upozorňuje na nebezpečné SMS správy, ktoré zaplavili Slovensko

16.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+