MojAndroid

Necelé dva týždne po uvedení stabilnej verzie systému Android 12 predstavuje spoločnosť Google Android 12L. Ako už napovedá písmenko L, ide o  variant pôvodného systému, ktorý má byť modifikovaný pre väčšie displeje. To znamená tablety, desktopy alebo skladacie zariadenia s ohybnými displejmi. Informáciu priniesol portál GSMArena.

Používateľské rozhranie Androidu 12L | Zdroj: GSMArena.com

Android 12L umožní tri triedy zobrazenia aplikácií

Používateľské rozhranie Androidu 12L má vylepšené upozornenia, rýchle nastavenia, uzamknutú obrazovku, domovskú obrazovku, panel prehľadu nedávnych aplikácií a ďalšie prvky. Napríklad panel upozornení má na veľkých obrazovkách nové rozloženie v dvoch stĺpcoch a podobne sú optimalizované aj systémové aplikácie.

Multitasking Androidu 12L | Zdroj: Google.com

Pre vylepšený multitasking má Android 12L nový panel úloh, ktorý umožňuje rýchle prepínanie medzi obľúbenými aplikáciami. Vďaka tomu je tiež jednoduchšie aktivovať režim rozdelenej obrazovky – stačí pretiahnuť aplikáciu z panela úloh. Režim rozdelenej obrazovky v systéme Android 12L by mal byť dostupný pre všetky aplikácie, čo je jednoznačné plus.

Triedy veľkosti okien | GSMArena.com

Google zároveň vyzýva vývojárov, aby aktualizovali svoje aplikácie a lepšie ich prispôsobili rôznym veľkostiam obrazoviek. K dispozícii budú tri triedy veľkostí okien, ako je vidieť na obrázku vyššie – kompaktné pre smartfóny, stredné pre skladateľné a malé tablety a rozšírené na šírku pre väčšie tablety a desktopy. Vývojári budú mať k dispozícii nové API, ktoré im uľahčí prácu s ich optimalizáciou.

Kedy sa dočkáme Androidu 12L?

Android 12L bude dostupný začiatkom budúceho roka. Momentálne je k dispozícii v preview verzii pre vývojárov na použitie v emulátore a čoskoro by mal byť prístupný aj pre tablet Lenovo Tab P12 Pro. O niečo neskôr Google uvoľni otvorenú aj verejnú beta verziu pre zariadenia Pixel, aj keď väčšina jeho funkcií nebude viditeľná na ich menších obrazovkách.

Náš tip
Akcia: Tieto platené aplikácie si teraz môžete stiahnuť úplne zadarmo
28.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+