MojAndroid

Google oficiálne spustil verziu operačného systému Android 12L ešte začiatkom roku 2022. Podľa dostupných informácií táto upravená verzia Androidu 12 prichádza ako špeciálna funkcia pre vylepšenú optimalizáciu operačného systému na tabletoch a skladacích zariadeniach. Aký je Android 12L, v čom je lepší od Androidu 12 a ako sa líši od Androidu 13?

Android 12L nie je pre každého…

Na úvod je treba spomenúť, že Android 12L je primárne navrhnutý pre skladacie zariadenia ako napríklad Samsung Galaxy Z Fold 3 a tablety ako napríklad  Lenovo Tab  P12 Pro, zatiaľ čo “klasický” Android 12 je optimalizovaný pre smartfóny. To znamená, že ak ste majiteľom bežného smartfónu, aktualizáciu Android 12L nebudete mať k dispozícii. Namiesto toho bude telefón aktualizovaný na operačný systém Android 13, samozrejme aj to len v prípade, že váš smartfón získa alebo už získal podporu pre najnovší operačný systém.

Vylepšené upozornenia a panel nastavení

Hlavným cieľom nového operačného systému bolo čo najefektívnejšie využitie väčších displejov, ktorými skladacie smartfóny, či tablety disponujú. Android 12L je operačný systém s lepšou podporou multitaskingu, prepracovanými miniaplikáciami a ďalšími optimalizáciami, ktoré využívajú rôzne možnosti obrazovky.

Android 12L
Používateľské rozhranie Androidu 12L | GSMArena.com

Tablety a skladacie zariadenia majú na paneli upozornení dva samostatné stĺpce. Panel s rýchlymi nastaveniami na ľavej strane a panel upozornení na pravej strane. Pri operačnom systéme Android 12 panel obsahuje iba jeden stĺpec, ktorý poznáme zo smartfónov.

Nový panel úloh a multitasking

Android 12L pridáva nový panel úloh na uľahčenie multitaskingu. Táto funkcia je na tabletoch a skladacích zariadeniach už automaticky predvolená. Ak ho chcete používať na telefónoch Pixel, máte aj takúto možnosť, ale musíte ho povoliť vo vývojárskych možnostiach.

Android 12L
Multitasking Androidu 12L | Zdroj: Google.com

Panel úloh v spodnej časti obrazovky umožňuje používateľom rýchlo spúšťať aplikácie v režime rozdelenej obrazovky alebo multitaskingu. Na rýchle prepínanie medzi otvorenými aplikáciami môžete použiť okrem gesta tak isto aj tento panel.

Prispôsobený dizajn domovskej obrazovky

Nový operačný systém pridáva ako jednu z inovácií aj adaptívny dizajn domovskej obrazovky. Táto funkcia vám umožní pre lepšiu prehľadnosť zobraziť otvorené aplikácie vedľa seba namiesto načítania novej stránky. Aplikácia Nastavenia je najlepším príkladom, ako to vyzerá v praxi.

Android 12L
Adaptívny dizajn Androidu 12L | Zdroj: Google.com

Primárne polia aplikácie sa v zobrazia v ľavej polovici obrazovky. Po kliknutí na jednotlivé možnosti sa vám na pravej strane obrazovky otvoria ďalšie možnosti bez toho, aby sa otvárali stále nové stránky a tie staré bežali iba na pozadí.

Na domovskej obrazovke systému Android 12L sú k dispozícii po novom hustejšie mriežky ikon. Môžete tak upraviť počet ikon a miniaplikácií, ktoré sa zmestia na úvodnú obrazovku.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalším vylepšením je možnosť odblokovania uzamknutej obrazovky. V nastaveniach si môžete vypnúť zadávanie bezpečnostného vzoru iba v “klasickej polohe”, ako je to na smartfónoch. Ak teda používate tablet v režime na šírku, bezpečnostný vzor či PIN môžete zadávať aj pri otočenom zariadení.

Optimalizované zobrazenie aplikácií

Kompatibilita zobrazovania aplikácií prináša v systéme Android 12L obrovský skok vpred. Aplikácie sa už nerozťahujú a nezväčšujú tak, aby zaplnili veľkú obrazovku. Namiesto toho má nový operačný systém režim kompatibility aj pre staršie aplikácie. Tento režim spúšťa v okne akúkoľvek neoptimalizovanú aplikáciu s maximálnym pomerom strán, ktorý aplikácia zvládne. To používateľom poskytuje solídny kompromis medzi zobrazením aplikácie na veľkom displeji a jej ovládateľnosťou.

Android 12L
Optimalizácia aplikácií Androidu 12L | Zdroj: Google.com

Nový Android tak nepriamo núti meniť optimalizáciu pre zobrazovanie všetkých aplikácií. Zároveň rozširuje podporu multitaskingu na aplikácie, ktoré by to v minulosti neumožňovali. Dobrým príkladom je populárna aplikácia Instagram, ktorá momentálne dostatočne nezvláda akýkoľvek multitasking.

Android 12L vs Android 13

Medzi Androidom 12L a Androidom 13 sú samozrejme viaceré rozdiely. Treba však spomenúť, že Android 13 dostanú iba podporované zariadenia a to aj vrátane tabletov a skladacích zariadení. Android 13 zároveň stavia na vylepšeniach špecifických pre tablety, ktoré Google predstavil v systéme Android 12L.

Tie sa týkajú vylepšenia používateľského rozhrania systému a ďalšie vylepšenia, ktoré pomáhajú pri používaní jednou rukou a lepšie tak využívajú väčšiu obrazovku. Vzor na uzamknutej obrazovke a ponuka zadávania kódu PIN sú zobrazené napríklad na jednej strane tabletu, aby ste ich mohli ľahko dosiahnuť. Na skladacích zariadeniach Google napríklad v najnovšom operačnom systéme optimalizoval mriežku úvodnej obrazovky a vylepšil aj animáciu prechodu.

Zariadenia, ktoré podporujú Android 12L

Google sprístupnil Android 12L vo svojich zariadeniach Pixel v rámci akcie Feature Drop už v marci 2022. Ak však vlastníte jeden z najnovších telefónov Pixel, je pravdepodobné, že už ste používateľom najnovšieho Android 13.

Spoločnosť Samsung patrila medzi hlavných výrobcov, ktorí svoje zariadenia aktualizovali na Android 12L. Kórejský gigant sprístupnil vydanie One UI 4.1.1 založené na systéme Android 12L pre Galaxy Tab S8, sériu Tab S7 a predchádzajúcu generáciu skladacích zariadení, ako sú Galaxy Z Fold 3, Fold 2 a Galaxy Fold.

Čo sa týka spoločnosti Lenovo, spoločnosť predstavila druhú generáciu série Tab P11 Pro už so systémom Android 12L a neskôr by sa ho mal dočkať aj jeho predchodca Lenovo Tab 11 Pro a Lenovo Tab P10 Pro.

Lenovo Tab P11 Pro
Lenovo Tab P11 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Spoločnosť Microsoft uviedla na trh Android 12L pre Surface Duo a Duo 2 koncom októbra 2022.

Okrem Pixelov nedostal aktualizáciu Android 12L žiadny iný telefón s Androidom. Namiesto toho boli alebo ešte len budú telefóny priamo aktualizované na Android 13. To nie je ale žiadna prekvapujúca informácia, pretože vydanie 12L sa zameralo iba na skladacie zariadenia a tablety. Využiteľnosť tohto operačného systému však ocenia najmä používatelia, pre ktorých aktuálne najnovší Android 13 už nebude k dispozícii.

Náš tip
Samsung nezabudol ani na lacnejšie modely. Tento dostáva Android 13
3.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+