MojAndroid

Android 12 priniesol viacero nových dizajnových zmien. Vo všeobecnosti ide o nový dizajnový jazyk s pomenovaním “Material You”. Android 12 okrem dynamického sfarbenia systému prináša aj vylepšenia v oblasti zabezpečenia a súkromia. Jednou z často diskutovaných tém je však aj integrácia prepínačov pre Wi-Fi a mobilnú dátovú sieť do jedného samostatného tlačidla. Pre prístup k nim teda musíte urobiť zbytočne kliknutie navyše, čo sa viacerým používateľov najnovšej verzie operačného systému Android prekáža. Web Android Police však teraz prišiel s riešením, ako priniesť starý spôsob prístupu k internetovým prepínačom späť.

Máte smartfón v čistým Androidom? Prepínač “Internet” si môžete rozdeliť

Hneď na úvod spomenieme, že metóda by mala fungovať na zariadeniach s čistým Androidom 12. Vítané sú tak samozrejme Pixely, ale napríklad aj Motoroly či iné smartfóny, ktoré napríklad využívajú i alternatívnu ROM. Zdá sa však, že na Androide 13 tento postup nebude fungovať. Ako publikoval používateľ Mishaal Rahman na Twitteri, dedikované tlačidlá pre Wi-Fi a mobilné dáta získate pomocou príkazového riadku cez ADB. Postup je nasledovný a nie je potrebný root ani odomknutý bootloader. O záruku taktiež neprídete a ani o svoje uložené dáta v telefóne.

Android 12 Wi-Fi mobilné dáta prepínač Google Pixel 6 Pro
Zapnutie starých prepínačov na Wi-Fi a mobilné dáta | Zdroj: Tomáš Kanálik

1. Povoľte ladenie cez USB

Úplne prvým krokom je povolenie vývojárskych nastavení a následné povolenie ladenia cez USB. Prejdite do nastavení svojho telefónu, konkrétnejšie do časti “O telefóne”. Sem niekoľkokrát poťukajte na “Číslo zostavy”, až dokým sa vám neobjaví toast notifikácia, že ste sa úspešne stali vývojárom. Teraz sa stačí vrátiť do nastavení a prejsť do sekcie “Systém” a následne kliknúť na možnosť “Pre vývojárov”. Sem vyhľadajte nastavenie “Ladenie cez USB” a povoľte ho. Váš smartfón teraz môžete pripojiť k počítaču pomocou vhodného USB kábla, ktorý okrem nabíjania musí podporovať aj prenos dát.

2. Stiahnite si nástroj platform tools

Na stránke developer.android.com si do počítača stiahnite platform tools pre váš konkrétny operačný systém. Podporovaný je Windows, macOS a Linux. V stiahnutých súboroch platform tools extrahujte.

3. Otvorte príkazový riadok

Ak ste používateľom počítača s operačným systémom Windows, prejdite do stiahnutých súborov a kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok platform tools. Objaví sa vám kontextové menu a zvoľte možnosť “Otvoriť príkazové okno v tomto priečinku”.

V prípade macOS či Linuxu je tento postup trochu iný. Otvorte terminál (napríklad vyhľadaním pomocou funkcie Spotlight) a napíšte cd Downloads (v prípade, že sa platform tools nachádzajú v stiahnutých súboroch) a následne stlačte Enter. Ďalej napíšte cd platform-tools a dajte Enter. Mali by ste sa v termináli nachádzať v potrebnom priečinku.

4. Zadajte príkazy do terminálu

Za predpokladu, že máte v prípade Windows počítača nainštalované ADB ovládače, môžeme začať s vkladaním potrebných príkazov. Commandom adb devices (v prípade macOS a Linuxu je to ./adb devices) si overíte, či je zariadenie pripojené a počítač ho registruje, respektíve či máte ovládače nainštalované. Ak áno, uvidíte výpis pripojeného zariadenia v podobe reťazca rôznych veľkých písmen v kombinácii s číslami. V prípade, že počítač telefón nerozpoznal, po zadaní príkazu sa v termináli nezobrazí žiaden spomínaný reťazec.

Za predpokladu, že je zariadenie správne pripojené, môžeme písať prvý príkaz (potvrdzujeme klávesou Enter):

adb shell

V prípade macOS a Linuxu píšeme:

./adb shell

Začíname prvým príkazom:

settings put global settings_provider_model false

A za nim následne napíšeme aj druhý:

settings put secure sysui_qs_tiles “wifi,cell,$(settings get secure sysui_qs_tiles)”

Zmeny by ste mali vidieť okamžite bez nutnosti reštartu. Ak by ste chceli získať pôvodné rozloženie dlaždíc pre internet z Androidu 12 späť, do príkazového riadku napíšte tieto príkazy:

settings put global settings_provider_model true

Za ním nasleduje tento command:

settings put secure sysui_qs_tiles “internet,$(settings get secure sysui_qs_tiles)”

Android 12 Wi-Fi mobilné dáta prepínač Google Pixel 6 Pro
Zapnutie starých prepínačov na Wi-Fi a mobilné dáta | Zdroj: Tomáš Kanálik
V našom prípade sa objavil samostatný prepínač pre Wi-Fi a pre mobilné dáta. Stará dlaždica “Internet” však ostala, no to nepredstavuje žiaden problém. Stačí, keď ju skryjete k tým nepoužívaným. Stiahnite notifikačnú lištu a dostaňte sa do centra ovládania s týmito prepínačmi. Následne kliknite na ikonu ceruzky, respektíve pera pre úpravu usporiadania dlaždíc. “Internet” skryte dole k tým, ktoré sú skryté. Tak čo, fungovalo to? Preferujete staré rozloženie prepínačov pre internet alebo to nové z Androidu 12? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.
22.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+