MojAndroid

Google oficiálne predstavil Android 12 beta, ktorý je odteraz dostupný na stiahnutie pre vybrané zariadenia. Vo svojom najnovšom príspevku hovorí o zmenách, ktoré nová verzia systému prinesie, vrátane kompletného redizajnu, nových možností personalizácie a vylepšenej ochrany súkromia. Ale to nie je všetko. Google sľúbil, že neskôr v tomto roku predstaví ďalšie nové funkcie, ktoré budú súčasťou tohtoročnej verzie Androidu.

Kompletne nový dizajn

Android 12 príde s úplne novým dizajnom. Google sa vybral novým smerom, ktorý je expresívnejší a dynamickejší ako kedykoľvek predtým. Postupne všetky svoje softvérové a hardvérové produkty zjednotí do jedného štýlu, ktorý dostal názov Material You.

Android 12 bude plný animácií a možností personalizácie

Systém Android bol vždy populárny vďaka možnosti personalizovať si ho podľa seba. S Androidom 12 to bude ešte jednoduchšie a odteraz budete mať plnú kontrolu nad farbami celého systému a domovskú obrazovku si budete môcť vyzdobiť pomocou prepracovaných widgetov. Vaše zariadenie automaticky vyberie paletu farieb z nastaveného pozadia obrazovky a následne ich aplikuje na celý operačný systém, vrátane notifikačnej lišty, uzamknutej obrazovky či nových widgetov.

Nový systém bude taktiež obsahovať množstvo nových animácií. Tie častokrát bývajú náročné na výkon, no nemusíte sa báť, Google nový Android optimalizoval. Vďaka tomu bude aj napriek novým animáciám plynulý a neutrpí tým ani výdrž batérie.

Prepracovaný bol aj dizajn panela upozornení a rýchlych nastavení. Okrem toho do rýchlych nastavení pribudla možnosť pridať tlačidlo na ovládanie služby Google Pay alebo na ovládanie domácich smart zariadení. Jednu novú funkciu dostalo aj tlačidlo vypnutia. Odteraz ho budete môcť nastaviť tak, aby po podržaní spustilo Google Asistenta.

Spravovanie povolení bude odteraz jednoduchšie

Ďalšia dôležitá súčasť systému, na ktorú sa Google zameral, je bezpečnosť. S Androidom 12 budete mať lepší prehľad o tom, ktoré aplikácie majú prístup k vašim údajom. Nová sekcia s nastaveniami povolení ponúkne jednoduchý prehľad nad vami udelenými povoleniami. Taktiež si budete môcť jednoducho skontrolovať to, aké povolenia aplikácie nedávno využívali.

Do systému sa pridalo aj jedno nové povolenie. Odteraz aplikáciám, ktoré vyžadujú prístup k polohe, budete môcť povoliť prístup len k približnej polohe. To sa zíde napríklad pri aplikáciách na počasie, ktoré nepotrebujú vašu presnú polohu na to, aby fungovali správne.

Google taktiež do pravého horného rohu stavového riadku pridal nový indikátor, ktorý vám oznámi, keď bude nejaká z aplikácií využívať mikrofón alebo fotoaparát. Prístup im následne môžete jednoducho zakázať cez dva nové prepínače v rýchlych nastaveniach.

Google zapracoval aj na tom, aby samotný operačný systém lepšie chránil vaše údaje. Pomocou systému Android Private Compute Core budú funkcie, ktoré sa spoliehajú na strojové učenie, bezpečnejšie a budú spracované priamo vo vašom zariadení, nie online.

Náš tip
Nový Wear OS 3 je systém pre smart hodinky s funkciami z Fitbit a Tizen
20.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+