MojAndroid

Android 12 Developer Preview 1 je tu, informuje portál Android Police, avšak stiahnuť si ho nie je také jednoduché. Pretože táto verzia Androidu 12 je určená len pre vývojárov, Google zatiaľ neumožňuje prihlásiť sa do beta programu a aktualizáciu stiahnuť priamo cez smartfón, ako to bude v prípade neskorších beta verzií. Ale ak ste ochotní riskovať (a ste pripravení na problémy, ktoré sa vyskytnú), nižšie nájdete návod, ako si Android 12 Developer Preview stiahnuť a nainštalovať.

Postupujte len na vlastné riziko

Developer Previews sú určené len pre vývojárov. Tieto verzie sú veľmi nestabilné a ak aj napriek všetkých rizikám si ich chcete stiahnuť, neinštalujte ich do svojho hlavného zariadenia.

Ak narazíte na akýkoľvek problém, mali by ste byť ochotní a schopní poskytnúť spoločnosti Google kvalitnú spätnú väzbu o probléme. Taktiež by ste mali vedieť riešiť menej aj viac závažné problémy so systémom Android alebo byť ochotní sa ich naučiť riešiť, keď na nich narazíte. Ak niečo z toho znie ako príliš veľa práce, odporúčame počkať na beta vydanie Androidu 12.

Ako si nainštalovať Android 12 Developer Preview

Existujú dva spôsoby, ako si Android 12 Developer Preview nainštalovať. Môžete na svojom zariadení odomknúť bootloader a aktualizáciu nainštalovať pomocou recovery, avšak tento spôsob prináša problémy a je potenciálne riskantný. Môže narušiť SafetyNet vášho zariadenia a vyžaduje si kompletné vymazanie telefónu.

 

Existuje aj možnosť nainštalovať OTA súbor pomocou vášho počítača. Tento spôsob si nevyžaduje odomknutie bootloaderu a nie je potrebné zariadenie kompletne vymazať.

Čo budete potrebovať:

 1. Počítač (Windows, macOS alebo Linux)
 2. Jeden z podporovaných telefónov: Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G alebo Pixel 5
 3. USB kábel

Google sprístupnil Android 12 Developer Preview pomocou nástroja Android Flash Tool. Vďaka nemu je proces inštalácie veľmi jednoduchý a nepotrebujete k nemu žiadne ďalšie nástroje. Stačí navštíviť odkaz uvedený vyššie a postupovať podľa pokynov uvedených na obrazovke.

Alternatívny spôsob

Android 12 Developer Preview je možné nainštalovať aj manuálne, avšak samotný proces je už zložitejší.

 1. Nainštalujte si nástroj Android SDK (tj. ADB) a USB ovládače (ak používate Windows)
 2. Stiahnite si OTA inštalačný súbor pre svoje zariadenie
 3. Pripojte telefón k počítaču
 4. Reštartujte telefón do režimu recovery (pomocou ladenia ADB/USB alebo kombinácie tlačidiel) a stlačte naraz tlačidlá vypnutia a zvýšenia hlasitosti, čo otvorí Recovery menu. Pomocou tlačidiel hlasitosti prejdite na možnosť „nainštalovať aktualizáciu z ADB“ a vyberte ju stlačením tlačidla vypnutia.
  1. Zadaním výrazu „adb devices“ (bez úvodzoviek) do shellu alebo príkazového riadku skontrolujete, či ste to urobili správne. Ak áno, mal by sa zobraziť identifikátor vášho telefónu a stav „sideload“.
 5. Nainštalujte OTA pomocou príkazu „adb sideload názov súboru.zip“ bez úvodzoviek s tým, že „názov súboru” vymeníte za názov inštalačného súboru. Na niektorých platformách musíte pred príkazmi adb použiť predponu „./“, aby fungovali správne
 6. Počkajte, kým sa aktualizácia nainštaluje
 7. Po dokončení reštartujte zariadenie

Finálnej verzie sa dočkáme až na jeseň

Po nainštalovaní Developer Preview budete budúce aktualizácie a vydania systému Android 12 dostávať automaticky bez toho, aby ste si museli znova prejsť týmto procesom.

Spolu s vydaním Android 12 Developer Preview spoločnosť Google zverejnila aj časový plán vydania ďalších verzií Androidu 12, informuje portál Android Police. K dispozícií budú ďalšie dve verzie pre vývojárov plus štyri beta verzie, s tým, že posledná z nich vyjde v auguste. Finálnu verziu uvidíme až niekedy na jeseň.

Android 12 časový harmonogram
Zdroj: Blog.Google

Tento harmonogram sa môže zmeniť v závislosti od situácie vo svete. Minulý rok spoločnosť Google vydala bonusovú Developer Preview, čím sa mierne posunul pôvodný plán, pravdepodobne kvôli oneskoreniam spojeným s pandémiou.

Náš tip
Vráti sa k sladkostiam? Android 12 dostal kódové označenie

19.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+