MojAndroid

Už len pár dni nás delí od predstavenia stabilnej verzie systému Android 12. Okrem nových funkcií by mal priniesť aj nové možnosti pre Android aplikácie. Príkladom je prehliadač Google Chrome pre Android, ktorý podľa portálu GizmoChina získa rovnakú možnosť zobrazenia viacerých okien ako jeho desktopová verzia.

Nové okno pôjde zobraziť v druhej polovici obrazovky Chrome

Zmienku o novej možnosti našla komunita XDA v kóde open source softvéru Chromium Gerrit pod označením “multi-instance”. Internetový prehliadač Chrome umožňuje v súčasnosti organizovať karty otvorených okien rôznymi spôsobmi v závislosti na platforme. Na ploche môžete karty vložiť do skupín v rámci jedného alebo viacerých okien, ktoré potom môžete preskupiť pomocou správcu okien operačného systému.

V systéme Android síce môžete tiež vkladať karty do skupín, ale nemôžete ich  otvoriť viac, ako tomu je v desktopovej verzii. To sa má s príchodom systému Android 12 zmeniť. Odhalený kód naznačuje, že druhé okno pôjde zobraziť v režime rozdelenej obrazovky. Kliknutím na položku “Nové okno” sa tak otvorí nová internetová stránka v druhej polovici obrazovky.

Po otvorení druhej inštancie prehliadača Chrome sa kontextová ponuka aktualizuje pomocou tlačidla Spravovať okná, ktoré obsahuje zoznam všetkých aktívnych okien. Celkom by malo ísť otvoriť až 5 okien, hoci počet kariet, ktoré možno otvoriť v každom okne, nie je obmedzený. Stav každej inštancie je uložený v službe SharedPreferences v prehliadači Google Chrome, čo umožňuje, aby sa okná obnovila aj po reštarte.

Kedy bude funkcia dostupná?

Nová funkcia by mala byť pre bežných používateľov dostupná po vydaní stabilnej verzie Android 12. Už dnes si ju však môžu vyskúšať testeri beta verzie Androidu 12 v prehliadači Chrome (93 alebo vo vyššej verzii) Beta, Dev alebo Canary.  Stačí aby si v experimentálnych funkciách zapli funkciu „multi-instance“.

Náš tip
WhatsApp pridáva možnosť nechať správy odstrániť automaticky po 90 dňoch
20.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+