MojAndroid

Dlhé roky platilo, že každá nová verzia systému Android niesla pomenovanie podľa nejakej sladkosti. U Androidu 10 sa minulý rok rozhodla spoločnosť Google od tejto tradície upustiť. Napriek tomu si ale vývojári systému interne pomenovali pripravovaný systém Android 11 podľa známej sladkosti. Portál AndroidCentral zverejnil jej názov. Ktorá to je?

Od koláča k torte

Spoločnosť Google vždy vyberala názvy cukroviniek pre jednotlivé verzie systému v abecednom poradí. Prvá verejná verzia Androidu 1.5 mala označenie Cupcake podľa známeho koláča v tvare košíku. Názov Android 2.0 zase odkazoval na francúzsku plnenú trubičku s polevou Eclair. Android 5.0 mal v názve lízatko (Lollipop) a Android 8.0 obľúbenú sušienku Oreo plnenú mliečnym krémom. Poslednou verziou, ktorá niesla označenie podľa sladkosti bol Android 9.0 Pie.

Červený zamat torta

Od Androidu 10 takéto označovanie oficiálne skončilo a používa sa len interne pri vývoji systému. Viceprezident vývoja Androidu Dave Burke teraz prezradil, že v prípade pripravovaného Androidu 11 je to obľúbená torta Red Velvet (Červený zamat). Tá je považovaná za tradičný dezert v južných štátoch USA a skladá sa z niekoľkých vrstiev červenohnedého korpusu a jemného bieleho krému.

Čo prinesie Android 11?

Dave Burke tiež prezradil, že stabilná verzia Androidu 11 bude hotová behom štyroch až šiestich týždňov. Mala by priniesť zmeny v notifikáciach, ktoré budú zobrazovať prichádzajúce správy z komunikačných aplikácií vždy navrchu. Komunikácie si bude používateľ môcť minimalizovať aj do plávajúcich bublín. Power tlačidlo umožní rýchly prístup k výberu kreditnej karty v službe Google Pay a rýchle ovládanie pripojených smart zariadení v domácnosti.

Android 11 povolenia

Zvýši sa aj bezpečnosť. Aplikáciam budete môcť udeliť povolenie jednorazovo a pribudne možnosť automatického resetovania povolení pri nepoužívaní aplikácií. Ľudia so zdravotným postihnutím budú môcť využiť nové hlasové ovládanie celého systému nazvané Voice Access. Rýchle nastavenia notifikačnej lišty dostanú nové tlačidlo video záznamu plochy a aplikácií v smartfóne. Android 11 by mal byť v stabilnej verzii uvoľnení začiatkom septembra pre smartfóny Google Pixel.

Náš tip
Samsung Galaxy Tab S7 bude poriadny stroj, unikli jeho špecifikácie
27.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+