MojAndroid

Aktuálnou verziou mobilného operačného systému spoločnosti Google na trhu je Android 12.  Avšak, ako ukazuje najnovšia štatistika za mesiac máj, stále nie je najrozšírenejšou verziou. Ktorá to je, prezradil portál GizmoChina.

Podiel systému Android 12 sa zatiaľ neprejavil

Napriek tomu, že Google urobil v posledných verziách svojho systému viacero zmien, ktoré majú znížiť jeho fragmentáciu a urýchliť aktualizácie, tak Android 12 nie je ani po trištvrte roku najrozšírenejším. Tento titul naďalej patrí verzii Android 11, ktorej stabilná verzia bola uvedená na jeseň roku 2020. Android 12 sa v grafe dokonca ani neobjavil.

Podiel verzií systému Android v máji 2022 | Zdroj: GizmoChina.com

To môže naznačovať, že používatelia stále aktívne používajú staršie smartfóny s neaktuálnym systémom.  Podľa nových údajov o distribúcii za rok 2022 používa Android 11 približne 28,3 % Android smartfónov. Za Androidom 11 tesne nasleduje Android 10 s 23,9 % podielom na trhu. Tretím v rebríčku je Android 9.0 Pie so 16,2 % podielom na trhu a Android 8 Oreo je ďalší s 11,6 %.

Google uvoľnil štatistiky v rámci nástroja Android Studio

Štatistiky jednotlivých distribúcií v minulosti pravidelne oficiálne zverejňovala samotná spoločnosť Google. Tieto údaje  síce prestala pred časom verejne aktualizovať, ale nedávno ich aspoň začala poskytovať v rámci nástroja Android Studio, ktorý slúži vývojárom aplikácií.

Práve odtiaľ pochádza aj najnovšia štatistika podielu verzii tohto systému. Tabuľka sa v súčasnosti aktualizuje každých šesť mesiacov. Ďalšie porovnanie tak môžeme očakávať najskôr v novembri. V tom čase by už mala byť uvoľnená aj stabilná verzia Androidu 13, ktorú však budú najprv využívať iba smartfóny Google Pixel, takže sa v štatistike pravdepodobne neobjaví.

Náš tip
V AnTuTu zažiaril neznámy smartfón so Snapdragonom 8+ Gen 1. Milión bodov prekonáva s rezervou

 

24.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+